Byrokratické protirečenia...

Autor: Marek Strapko | 27.9.2011 o 12:12 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  963x

Byrokracia - silná to štátna zbraň. Vo svojom posolstve hlása službu ľuďom, efektívne konanie...ale je to naozaj tak? V prípade vašich povinností je neoblomná, drží sa presne stanovených zákonov - nenájde sa  v nich pre vás žiadna výnimka.  Ak však ide o vaše práva, vždy vás posudzuje jednotlivo...a žiaľ, často s negatívnym verdiktom.

 

S povinnými papierovačkami sa už v živote stretol asi každý. Aj bolek Polívka musel riešiť "zas dajaké formality, nebo co...". Tieto papierovačky sú často spojené s nepríjemnosťami, neochotou a panovačnosťou úradníkov, ale čo je hlavné -  s množstvom absurdít, protirečení a iných, na hlavu postavených, skutočností.

Keď si niekto v mojom okolí niečo vybavoval (či už šlo o predčasný dôchodok, živnostenský list, dávky v nezamestnanosti) a sťažoval sa mi, ako ho všetky tie "behačky" vyčerpávajú, smial som sa veľmi škodoradostne.

Nuž, nevyplatilo sa mi to. Aj na psa prišiel mráz a bol som nútený zavítať na náštevu rôznych byrokratických inštitúcií.

  • Neraz som sa dokonca zbytočne prehnal, pretože práve v čase a v deň, kedy som sa tam rozhodol ísť, mali výnimočné voľno...
  • Inokedy som si trošku jogingovo zašportoval cestami tam a zase naspäť, pretože mi niekto niekde nepovedal, že potrebujem aj tento kadejaký papier a dokument...
  • Občas som sa musel zahrať aj na psychológa a strpieť monológy frustrácie slabo platených a vyčerpaných úradníkov, ktorí ma svojimi starosťami zahŕňali do takej miery, že človek mal pocit, že ja je tu pre nich on a nie oni pre neho.
  • Taktiež aj kritiky na moju adresu bolo niekedy dosť. Ževraj nepoznám dostatočne svoje povinnosti a neplním ich.
  • atď, atď...
Byrokracia sa tvári ako naspravodlivejší komponent demokracie, ktorý vždy stojí spravodlivo medzi štátom a občanom. Ale to je len veľky optický klam.

Ak totiž niečo musíte, neexistuje výnimka - ani v prípade, že by naozaj logicky byť mala. Zákony sú jednoducho zákony.

Ak sa ale snažíte získať určitú formu pomoci, už ste posudzovaný jednotlivo a navyše veľmi prísne. Vtedy už výnimky existujú a ak nie sú, tak sa úradníci do vašej žiadosti zavŕtajú tak hlboko, že nejaký ten kaz už určite nájdu.

 

Aj toto je jeden z negatívnych a chybných aspketov tejto mašinérie. Rozumiem, ona existovať musí a dokonca dokážem tolerovať aj jej niektorých chybných zamestnancov (chybní ľudia sa nájdu všade) a niektoré absurdné úradné postupy.

Ale tento druh farizejského zaobchádzania je jednoducho neospravedlniteľný...

...Ale čo s tým človek narobí...??... pomôže asi len smiech cez slzy!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?