Západ a Egypt: Bezpečnosť Vs. demokracia

Autor: Marek Strapko | 2.2.2011 o 8:22 | (upravené 1.3.2011 o 8:46) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  996x

Dostať demokraciu do Iraku bolo povinnosťou. Keď chcú demokraciu v Egypte, tak Západ, na čele s USA, už taký prodemokratický nie je. Dvojitý meter? Pragmatizmus? Rozum?

Prebiehajúce udalosti v Egypte sú vodou na mlyn všetkým protiamericky a protizápadne naladených odborníkov  a laikov. 
Veď čo už môže byť väčším dôvodom na kritiku ako nejednotný postoj v otázke demokratizácie sveta. Najmä porovnávanie s prípadom Iraku je silný argument, ktorý má ale v sebe veľa háčikov:

  • aj keď v oboch krajinách vládol/vládne dlhú dobu pevnou rukou diktátor, nedajú sa úuplne porovnávať. Mubarak an rozdiel od Husajna pevne drží so západom. Dokonca podporuje existenciu židovského štátu Izrael, nevyvíja a nepoužíva podivné zbrane a navyše s krajinami západu ochotne v oblasti vojenstva spolupracuje
  • v Iraku došlo k násilnému zosadeniu autokracie, to znamená k vytvoreniu "demokracie" zvonka. BOla do Iraku importovaná a moci sa ujali dosadení ľudia, v ktorých Západ mohol cítiť istotu.
  • v Egypte je snaha o vybudovanie demokracie zdola, teda podobne ako u nás v roku 89. Do akej miery však ľudia vedia, čo je vlastne tá demokracia je otázne. A navyše v Egypte vznikla a pôsobí najstaršia moslimská strana - Moslimské bratstvo. Vidina možnosti jeho víťazstva vo voľbách Izraelčanom a Západu naháňa zimomriavky.

 

Demokratizácia je v záujme západného sveta, ktorý demokraciu považuje za ideálny typ vlády, ktorý je zárukou bezpečnosti (pretože demokracie proti sebe navzájom nevedú vojny). Ale v rámci jej rozširovania stále platí fakt, že samotné nastolenie volieb automaticky neznamená demokraciu. V histórii a hlavne v posledných desaťročiach by sa dalo hovoriť o množstve prípadov, kedy práve slobodné voľby dosadili na mocenský trón nebezpečné skupiny fanatikov, ktorý v podstate rozbiehajúcu demokraciu zahubili. 
Takisto existuje predstava, že šíriteľom demokracie by mal byť Západ, teda privilégium si privlastňujú najmä USA. 
Z toho logicky vyplýva, že akákoľvek spontánne vzniknutá demokracia je v očiach šíriteľov demokracie nebezpečný pokus.

Navyše obraz demoštrácií, ktoré sa rozpútali v uliciach Káhiry a iných miest, nevrhá zrovna najideálnejšie svetlo na potenciál protestujúceho ľudu. Mám na mysli rozbité a vyrabované obchody a dokonca rabovanie dedičstva po najstarších Egypťanoch... 
...áno samozrejme. Aj tu vzniká živná pôda pre milovníkov konšpirácií, ktorí za všetkým zlom v uliciach vidia prezlečených nasadených ľudí, ktorí sú zaplatení za vytváranie provokácii a rabovačiek.
Ale iní ľudia za tým môžu vidieť nezrelosť egyptského národa a nebezpečenstvo jeho prchkej arabskej mentality. Rozbíjali sa a rabovali výklady u nás v roku 1989?
S mentalitou obyvateľov krajín severnej Afriky má možno mnoho ľudí skúsenosti a preto by vôbec nebolo prekvapivé, keby sa naozaj po prípadných slobodných voľbách dostanú k moci radikáli.

Cieľom naozaj nie je podceňovať obyvateľov Egypta, ale vedia naozaj, čo je demokracia, keď to nevieme poriadne ani my?

 

A keď sa pozrieme na fakt, ktorý spôsobuje snahu o zrútenie režimu, tak sa tak deje len kvôli nespokojnosti s ekonomickou situáciou. V podstate ako keby protestovali ľudia Írska, alebo my na Slovensku. 
Demokracia v sebe zahŕňa slobodu tlače, zhromažďovania a združovania, slobodu opozície, individualizmus...

- v Egypte sa protesty konajú len kvôli nespokojnosti s ekonomickou situáciou ľudí. Preto stačí tak málo, stačí niečo nasľubovať a Moslimské bratstvo môže byť na výslní.

A čo potom Západ?

Stratí silného spojenca v dôležitej strategickej oblasti. Vystaví Izrael nebezpečenstvu a ohrozí mierovú zmluvu z roku 1979. Západ stratí záruky bezpečnosti a nehľadiac na ekonomické záujmy stratí spojenca.
Spojenca, ktorý možno nie je ideálny. Nikto z liberálno demokratických krajín nemá rád vládu jedného muža, ale čo ak je zárukou istoty a stability regiónu?

 

Je fantastické sledovať ľudí, ktorí sa dokážu postaviť proti vláde diktátora. Je krásne sledovať snahu o demokratické spolunažívanie. 
Aj napriek tomu však mračno skepsy nad Egyptom ostáva a spolu s ním strach z možných negatívnych scenárov.

 

Postoj Západu a USA je nejasný, ale asi už nie je v ich moci situáciu ovplyvniť. Mubarak zrejme časom skončí a dôležité je, aby sa to zaobišlo bez zbytočných násilností. 
A ak Egypťania dostanú šancu zvoliť si svojich lídrov, tak sa ukáže, do akej miery tú demokraciu pochopili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi útočili v egyptskej mešite, zabili najmenej 184 ľudí

Bombový útok smeroval na členov bezpečnostných síl.

DOMOV

Parlamentné voľby by vyhral Smer, Kollár predbehol SNS

Kotlebova strana sa by sa podľa prieskumu dostala až na šieste miesto.

SVET

Asad necháva státisíce ľudí umierať od hladu

Vojna proti Islamskému štátu sa skončila.


Už ste čítali?