Matovič: Rojko, ktorý na to má

Autor: Marek Strapko | 16.2.2011 o 9:42 | (upravené 1.3.2011 o 8:47) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  1963x

Kto z voličov by netúžil mať politikov, ktorí sú čestní a čistí? Kto z voličov už nemá po krk naťahovačiek ohľadom, pre neho nepodstatných, káuz. Predstava politiky ako čistej hry, kde sa poslanci snažia vyťažiť čo najviac dobra pre všetkých občanov, nehľadiac na svoje osobné mocenské a ekonomické záujmy je lákavá. Do akej miery ale táto vízia reálna? A do akej miery si jej reálnosť uvedomuje poslanec Matovič?

A práve poslanec Matovič svojím vstupom do politiky sleduje tento cieľ - očistiť politiku. Konečne sa mu už potvrdilo, aká špinavá hra je tá politika (objavenie Ameriky).

Matovičove výstupy majú veľké pozitívum - vždy si zakladali na pravde. Či už šlo o nezakompovanie bodov programu Obyčajných ľudí do vládneho programu, či už šlo o slovnú a fackovú prestrelku s Malíkovou, takisto aj kritika komunikácie v rámci koalície bola oprávnená.
A rovnako aj hlasovanie Matoviča so Smerom je "v podstate neškodné" - každý poslanec môže hlasovať podľa svojho svedomia.
A nakoniec - najnovšia kritika straníckych nominácií...niet o nich pochýb, vždy to boli, dnešnú koalíciu nevynímajúc.

Všetky tieto "kauzy" Matoviča potvrdzujú, že Matovič to s bojom za čistú politiku myslí skutočne vážne. Postavil sa proti veterným mlynom ako Don Chichot. Namiesto meča avšak bojuje silnešjou zbraňou - uvedomuje si svoje výsadné postavenie a vie, že na jeho pleciach a pleciach jeho kolegov stojí súčasná vláda.
- a využíva médiá a blog, ktorý  je navyše dosť čitaný
, takže verejná mienka je podchytená takisto.

 

Matovičova snaha zmeniť fungovanie špinavej mocenskej hry s názvom politika je minimálne niečím novým. Ja osobne si nepätám politika, ktorý by takto zostra bojoval za svoju vec a v podstate vôbec nehľadel na všetky dôsledky.

 

Príklady Matovičovho boja:

1. Že politici idú do politiky len s cieľom nabaliť sa, nehľadiac na hájenie záujmov občanov.

Nuž, takt to proste funguje. Už Max Weber dávno charakterizoval "Politiku ako povolanie", v ktorej sú dva typy politikov: jedni, ktorí žijú pre politiku a prostredníctvom nej chcú zlepšovať život ľudí a potom druhí, ktorí žijú z politiky. 
Samozrejme, že s Matovičom súhlasím a nikomu sa to nepáči, ale Matovičov pohľad môže byť skreslený. Skreslený, pretože on sám má dosť veľky majetok. Do politiky šiel nie kvôli zbohatnutiu.

 

 • v politike sa točia neuveretiľné peniaze, vlastne sa tam točia skoro všetky. A všade, kde ide o moc a peniaze sa z ľudí stávajú hyeny. Nie zo všetkých,. ale z veľa ľudí. 
  Pán matovič nikdy nepovedal, ako by chcel docieliť vymazanie tohto nezdravého javu, ktorý má korene v chamtivosti ľudskej povahy.
 • jedinú možnosť vidím v tom, že by do politiky šli už "zabezpečení" ľudia a nemali by preto dôvod snažiť sa niečo uchmatnúť pre seba. 
  Ale ako sa volá vláda bohatyćh? Nebola by to oligarchia...?!?
 • a navyše, keď je niekto bohatý, tak to neznamená, že nebude chcieť byť ešte bohatší. 
  Matovič by proste musel vymyslieť systém, aby vymazal z hláv človečenstva chamtivosť...dá sa to?
2. Hlasoval podľa svojho svedomia.

Pred pár mesiacmi kritizoval koaličné roztržky a dnes sú tu roztržky opäť. Dôvodom je zákon o štátnom občianstve. 
Rozumiem hlasovaniu Matoviča, mal na to právo, lenže...

Koalícia je postavená na nejakých dohodách. Tieto dohody tvoria kompromis. Bez nej by nemohlo spolupracovať toľko strán.
Myslím si, že v tomto prípade musia ísť vlastné domienky bokom... pretože:
 • nepodporením návrhu koalície nastali rozpory so stranou Most.
 • nastali rozpory v koalícii, hrozí menšinová vláda.
 • Matovič bohužiaľ nahral na smeč Ficovej koncepcii zlepenca a jeho popularita stúpa a stúpa. A práve Fica nemá Matovič rád.

 

Matovičova snaha o očistenie politickej sféry je správna. Ale prostriedky boja, ním zvolené, sú nesprávne a navyše neefektívne. 
Dúfam, že jeho konanie prispeje aspoň k nejakému posunu, napr. odtráneniu rodinkárstva a podobných dosadzovačiek, ale zmeniť celé fungovanie mocenskej hry je nereálne.

Politika je jednoducho hra a nepoznám hru, ktorá je vo všetkom férová. Určite tak tomu nie je v hre, kde ide o moc, vplyv a peniaze.

Matovičove videnie problému špinavej politiky je skreslené. 
Zmeniť negatívne veci na pozitívne jednoducho nejde behom dňa ani roka. Dokonca aj v krajinách s omnoho vyspelejšou politickou kultúrou a uvedomelosťou občanov a politikov existujú všetky nezdravé javy, ktore Matovič mieni odstrániť. 
Ako to chce docieliť u nás, na Slovensku, kde je mentalita ľudí nastavená na takej úrovni, že si kradnú kuratá z nákupných košíkov??

 

Matovič bojuje za správnu vec, ale je uskutočniteľná?
A navyše už v stávke nie je len dosiahnutie jeho snov, aj snov mnohých ľudí, o čistej politike, ale v stávke je existencia a reálne fungovanie dnešnej koalície.
Tá určite nie je ideálna, ale pre mnohých občanov prijatelnejšia ako jej možná, a pri pohľade  na preferencie Smeru, aj čoraz reálnejšia alternatíva.

 

Matovičove snahy sú zatiaľ bezvýznamné a spôsobili len negatíva:

- Sulík to nezvládol

- Bugár sa mení na starého psa

- a jediný, ktorý sa z toho vytešuje je Fico.

 

Politika sa očistiť nedá, dá sa len eliminovať jej negatívna stránka...ale to by muselo dôjsť k zmene celého systému jej fungovania...od lokálnej až po tú najvyšiu úroveň - aké veľke korupcie a nekalé veci sa dejú na úrovni politiky miest a obcí!

 

Vidina menšinovej vlády, následnej možnej krízy a predčasných volieb s víťazstvom Smeru určite čistejšiu politiku neprinesie, p. Matovič!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?