Rekonštrukcia dubnického zimáku...zmluva plná ???-nikov

Autor: Marek Strapko | 25.2.2011 o 11:53 | (upravené 1.3.2011 o 8:47) Karma článku: 4,11 | Prečítané:  1092x

V médiách sa informácie o veľkej investícii do zastaralého dubnického zimného štadióna objavujú už od jesene. K podpisu zmluvy došlo ešte v decembri. Zmluva je avšak plná nejasností. O to viac vyznieva nebezpečne v kontexte udalostí "nepodarenej" deaflympiády, kedy z rekonštrukcií štadiónov v Kežmarku a Levoči ostali len torzá. Dospejú investor a ostatné strany k dohode?

V rámci dubnického zimného štadióna je možné vymedziť dva problémy:

1. Stav dubnického zimného štadióna nie je lichotivý. Podobne je tomu asi tak pri každom štadióne, ktorý stojí už desaťročia. Zhrdzavené konštrukcie, rozbité a neestetické šatne, sociálne zariadenia, opotrebované mantinely, plexisklá, atď. sú realitou.
S tým sa jednoducho musí niečo urobiť, žiaden štadión nevydrží také obdobie bez generálky.

2. Druhým problémom sú financie mesta, ktoré nestíhajú pokrývať náklady ani na bežnú prevádzku štadióna (udržiavanie ľadu, spotreba energií). 
Investor sa v zmluve zaväzuje prebratím všetkých týchto nákladov, čo v podstae aj od 1. januára 2011 spĺňa.

Kde je teda problém? Ľadová plocha je predsa zamrznutá, mladí hokejisti môžu trénovať a amatérski korčuliari si môžu zakorčuľovať tiež. A navyše náklady na prevádzku hradí investor a mesto pekne šetrí.

Problémy sú opäť dva:

1. Prvým, a aj viac mediálne prezentovanýmje vzťah medzi investorom a MHK Dubnica. Hokejový klub funguje na báze občianskeho združenia, ktorého prezidentom je mimochodom aj člen mestkého zastupiteľstva. 
Zmluva síce garantuje mladým hokejistom ľadovú plochu k dispozícii podľa tréningových jednotiek, ale to je z garancií voči MHK asi tak všetko. 
Vzťah medzi investorom a MHK nie je plne stanovený a rodičia hokejistov sa obávajú možných nekalých praktík v budúcnosti. Obávajú sa možných požidaviek investora , ktorý by si po prípade mohol žiadať platby za šatne, vodu a iné energie (ako sa tomu stalo v meste Púchov). Rovnako sa členovia MHK obávajú možného vytvorenia konkurencie a pritiahnutia hokejistov na jej stranu.

"Kameňom úrazu" bolo obdobie jarných prázdnin, kedy bola hoklejistom obmedzená príprava (myslím, že šlo o jednu hodinu) na úkor poskytnutia ľadovej plochy pre verejné korčuľovanie. To vyvolao znepokojenie v radoch MHK.

Z uvedeného dôvodu by MHK chcelo byť zmluvne ujednané s investorom. To však nejde, pretože by to znamenalo pristúpenie tretej strany do zmluvy a to nie je v súlade s podmienkami banky pri poskytovaní úveru. 
Preto by MHK požadovalo aspoň dohodu s investorom , v ktorej by bola zrejme zahrnutá aj otázka vzťahu k základnej športovej škole, ktorú väčšina mladých hokejistov navštevuje (spomenutá škola bola z rokovaní vyčlenená úplne).

2. Druhým problémom ja samotný obsah zmluvy, v ktorej sa nachádza niekoľko nejasných formulácií, resp. formulácií, ktoré podľa členov mestského zastupiteľtsva tvoria možné riziko pre mesto. To by mohlo čeliť situácii, že by mohlo o majetok prísť. 
Výhrady smerujú ku skutočnosti, že nie je doposiaľ známy jasný podnikateľský zámer investora. Nie je známy ani plán rekonštrukcií a prestavby, ktorý má byť vyhotovený do 120 dní odo dňa nadobudnutia zmluvy, k čomu ešte v podstate neprišlo. Poslanci by uvítali vopred stanovený projekt, ktorý by bol následne predmetom schvalovania.
Poslancom sa nepozdáva ani spôsob uzavretia zmluvy, ktorý pôsobí nedôveryhodne - v skartke ide o uzavretie zmluvy medzi mestom a investorom, podpísanej primátorom, ktorý v nej vidí jedinú možnosť záchrany dubnického hokeja.

Poskytnutie bezúrokového úveru investorom "smrdí" a spolu s nejasnosťami v zmluve to vyvoláva podozrenie z potenciálnych bočných záujmov investora.

Bodov, ktorých zmeny poslanci požadujú je viacero.

 

Včerajšie mimoriadne zasadanie (24.2. 2011)
V kontexte nezhôd a v kontexte vyhlásení investora, že z mesta odíde bolo sa včera uskutočnilo mimoriadne zasadnutie MsZ. 
To prebiehalo pri plnej účasti a účasti médií. Jediným absentujúcim bol samotný primátor mesta (z dôvodu ochorenia).

Po prezentovaní 55 pripomienok zo strany zastupiteľstva sme boli svedkami emotívnych prejavov jednej aj druhej strany.
Čo obidve strany spájalo bolo vštepovanie strachu:

  • členovia MHK vyjadrili strach o stratu klubu a členovia MsZ strach pred potenciálnymi nekalými plánmi investora
  • investor a zástupcovia mesta apelovali an urgentnú potrebu finačnej injekcie, pretože hokejisti nebudú mať kde hrávať (z dôvodu finančných suchôt mesta)
Mimoriadne zasadanie teda nič neprinieslo a nič nevyriešilo. Poslanci síce deklarovali svoj kladný postoj k potrebe investície, ale odsúhlasili svoje požiadavky na znovuotvorenie a prerokovanie zmluvy, ktorá musí priniesť väčšiu garancie v prospech MHK a mesta samotného.
Investor neskrýval svoje znechutenie a deklaroval, že zmluva je už teraz pre neho nevýhodná.

Či investor zostane a bude ochotný pristúpiť v ústrety navrhovaným zmenám je otázne.
Potreba investície do štadióna je však naozaj urgentná, pretože mesto nedokáže nájsť finančné zdroje ani na jeho prevádzku.

Po škandáloch ohľadom deaflympiády a po rôznych podvodoch však vyznieva ochota investora až príliš dobročinne. 
Preto sa dá rekacia poslancov do určitej miery chápať.
Poslanci by navyše taktiež uvítali väčšiu miery spolupráce primátora so zastupiteľstvom.

Hokejistom a ich rodičom, rovnako ako aj ostatným občanom mesta zostáva len dúfať, že kompromis sa v najbližších týždňoch podarí dosiahnuť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?