Kaddáfimu nemožno veriť ani "Dobrý deň"...

Autor: Marek Strapko | 19.3.2011 o 13:48 | (upravené 19.3.2011 o 13:54) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  968x

Aj napriek deklarovanému mieru sa v Lýbii stále ozýva streľba. Kaddáfiho vláda však popiera zodpovednosť za neutíchajúce boje a z nedodržiavania mieru obviňuje povstaleckých provokatérov.  Dá sa vôbec človeku ako Kaddáfi veriť?

Kaddáfí patrí medzi ľudí, o ktorých sa dá povedať, že: "Nie je nič horšie ako keď má hlupák štastie." Myslím, že to sedí, pretože podobne to býva aj so šialencami.

Už dlhé roky vedie krajinu, ktorá nevyniká ničím iným, ako svojimi ropnými zásobami a strategickou polohou, ktorá ju robí dôležitým prvkom pri ochrane Európy pred náborom emigrantov. 
Líbya je takisto kajinou, ktorá aktívne bojuje proti Al-Káide (ktorá je pre Kaddáfiho rovnakou hrozbou ako pre Západ).

A v čom spočíva to štastie?
Štastie má Kaddáfi v tom, že keby niet týchto vecí, tak už dávno by asi skončil ako kolega Saddám...

 

Kaddáfiho režim a jeho pohnútky, ktoré naozaj pôsobia niekedy komicky (stačí sa pozrieť na jeho image) boli tolerované. Boli tolerované, pretože zrejme až doposiaľ si svet neuvedomoval: KTO VLASTNE MUAMMAR JE.

Osobnosť Kaddafiho fascinuje množstvo tvorcov publikácií. Takmer všade sa človek dočíta o jeho iracionálnom konaní,  neuveriteľnej miere nepredvídavosti a tenddencii k exibicionistickému vyjadrovaniu.

Kaddáfi podporoval množstvo kontroverzných hnutí a teroristických organizácií po celom svete. Jeho konanie bolo ústretové raz k jednému inokedy k druhému, väčšinou bez možnosti analyzovania jeho presných zámerov.

"Kaddáfiho obrátenie"
Nastalo po 11. septembri 2001. Kaddafi prisľúbil aktívny boj proti Al-Káide. Týmto krokom si získal akú-takú priazeň USA a Západu.
Kaddáfi dokonca priznal zodpovednosť Líbyjskej vlády za výbuch bomby v lietadle nad mestom Lockerbie v roku 1988. Aj keď nepriznal svoj vlastný podieľ viny (ktorý je zrejme pravdivý), prejavil "ľútosť".

Toto "hranie na dobrého" však Kaddáfimu dlho nevydržalo. Človek, ktorý koná zlo sa len tak ľahko nezmení. A nezmení sa takmer určite človek, ktorý je opitý vlastnou mocou a človek, ktorý sa považuje za otca národa...

"Ľudia ma milujú a zomrú za mňa"
Človek, ktorý vypustí verejne táketo vyhlásenie podľa môjho názoru nedisponuje žiadnou mierou pokory. Podobá sa to skôr slovám absolútne egocentrického fanatika, ktorý zadebnený vo svojej samoľubosti nevníma realitu okolitého života.

Ľudia Kaddáfiho milovali. Odstránil chudobu - ľudí si dokáže kúpiť z ropných ziskov, oblbuje ich rožkom. Svoj fanatický populizmus dopľňa veľkým množstvom finačných zdrojov, ktoré majú umlčať ústa, ale aj ducha jeho "milovaných" občanov.

Ľudia ho milovali - ale až do chvíle, kedy sa nestali jeho živými terčami.

Fanatický Muammar verí, že ľudia za neho zomrú. Verí tomu podobne, ako tomu veria náboženskí fanatici a zvrátení vrahovia, ktorí vraždia svoje obete z lásky...

Kde je však pravda?
Pravdu pozná len on a podľa mňa je pravda ešte krutejšia. Kaddáfi vie, že jediná cesta, ktorá ho dokáže zachrániť, je strach jeho občanov a vybojovanie si zabíjaním ich lojalitu.

Je to chorá hra, vymyslená v zvrátenom zmýšľaní falošného "otca národa".

 

OSN a svet musí konať. Aj napriek tomu, že situácia v Lýbii už nebude možno pre Západ priaznivá ako doteraz, aj napriek tomu, že Západ môže stratiť akého-takého spojenca v boji za svoje záujmy.

S rozhodnutím BR OSN sa ale taktiež začínajú ozývať hlasy, ktoré OSN označujú za prostitútku a podobne (prevzaté z niektorého z blogov SME).

Práve naopak, OSN konečne koná. Koná aspoň trochu. Konečne sa len neprizerá zabíjaniu civilistov, ako pri mnohých predošlých konfliktoch, kedy nebola schopná plniť to, čo si vo svojej Charte stanovuje.

Bohužiaľ, stále sa nájdu ľudia, čo budú za možnou intervenciou Západu vidieť najrôznejšie konšpirácie. To sa proste nezmení.

Ale rovnako sa nezmení ani Kaddáfi!


 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?