Zákaz nosenia burky - pekný politický ťah

Autor: Marek Strapko | 27.4.2011 o 8:42 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1502x

Využívanie spoločenských a ekonomických problémov pre dosahovanie politických cieľov a popularity medzi voličmi je pomerne obvyklým spôsobom politického boja. Keď sa nedarí, je potreba nájsť nepriateľa. Najjednoduchšie je  nájsť ho vo vnútrí štátu.

Dôkazom toho je aj nedávny nový zákon z dieľne francúzskeho prezidenta Sarkózyho, podľa ktorého došlo pod hrozbou peňažného, prípadne tvrdšieho trestu, k zákazu nosenia oblečenia, ktoré úplne zahaľuje tvár.

Síce sa tento zákon vo svojom znení nedotýka výhradne cudného oblečenia moslimských žien, ale hocijakého oblečenia (napr. šatky, kukly...), jeho vznik sa s moslimskými burkami viaže. 
Korene tohto problému siahajú do obodbia, kedy sa začal spor o fotenie sa na občianske preukazy, čo moslimské ženy tvrdo odmietali urobiť bez čiastočnej pokrývky hlavy. Nasledovali zákazy nosenia moslimských šatiek v školách. 
Tento problém sa ukázal ako dosť atraktívna téma, čo nacionalisticky orientovaní predstavitelia francúzskej vlády (ktorá nemá ďaleko od ultra-pravice Le-Pena) využili.

Z marginálnej veci, ako sú od hlavy po päty zababušené ženy, a ktorých takto chodí po mestách minimum sa stala celonárodná téma no.1.

 

Druhým faktom sú značne protirečivé, niekedy až absurdné argumentácie zástancov nového zákona. 
Tí sa oháňajú rôznymi dôkazmi potreby zákazu, s cieľom presvedčenia o jeho akútnej nevyhnutnosti. 

 

 • bezpečnostný faktor: Podľa tohto tvrdenia je zákon potrebný pre zvýšenie bezpečnosti. Všetko v súvislosti so stálou hrozbou terorizmu. Táto hrozba skutočne existuje a je permanentne reálna. 
  Ako však súvisí so zahalenou ženou? Myslím, že nijako. Neexistuje žiadna preukázateľná súvislosť medzi burkami a teroristickými útokmi, práve naopak, tie uskutočňujú najmä ľudia, ktorí sú oblečení v bežnom oblečení.
 • potreba prispôsobenia sa našej kultúre: "Žijú vo Francúzsku, tak musia rešpektovať naše hodnoty!" Do akej miery narúša žena v burke naše hodnoty? Priznávam, je to určite čudný až desivý pohľad, ale ešte raz - do akej miery nerešpektuje naše hodnoty? 
  Práve naopak, tieto hodnoty si zákazom podkopávame samy (myslené ako Francúzi a západný svet). Naše hodnoty sú predsa hodnoty individuálnej slobody, slobody prejavu, náboženstva, sebaprezentácie.
  Že my sa musíme prispôsobovať hodnotám moslimského sveta, keď tam cestujeme? - áno, ale oni sú autokraciami a teokraciami. My si hovoríme liberálna demokracia!!! Chceme sa znižovať na úroveň spomínaných politických systémov?
  Keď chce byť niekto zahalený, tak nech je (takáto žena aspoň neničí mravnosť mužov, pretože nie je príliš výstredná).
 • namiešavanie falošného feminizmu: Tento argument súvisí s, už vyššie spomenutou, dobrovoľnosťou nosenia burky. Burka nie je oficálnym symbolom islamu. Je v podstate dobrovoľným vyjadrením svojho postoja. Niekedy však je jej nosenie ženou vynútené manželom. A to práve zástancovia zákona označujú za porušovanie našich hodnôt. Nie je možné zistiť, či burku nosí žena dobrovoľne, alebo dobrovoľne - nasilu. Tento zákon preto podľa zástancov nie je proti nim, ale pre nich. Aby mohli slobodne chodiť po meste - v hocijakom oblečení. 
  A feministky naleteli, naleteli tejto mašínérii podvodu na vlastnom obyvateľstve. Naleteli hnusnému nacionalistickému populizmu. Došlo k desivému spojeniu - došlo k spojeniu nacionalizmu, populizmu a feminizmu.
  Zákazom chcú pozdvihnúť postavenie žien, ktoré v podstate len zhoršia. Riešia oblečenie ženy a pritom existuje tisíce z nich, ktoré denne dostanú pár faciek od agresívneho manžela.
Argumentov za zákaz by sa dalo nájsť ešte viac. Ale rovnako by sa dalo postupovať aj z ich negáciou a poukázaním na ich nesmiernu protirečivosť a hlúposť. 

V skutočnosti ide len o jednu veľkú politickú bublinu, ktorej snahou je získanie popularity v očiach voličov, ktorí slepo naleteli umelo nastolenému problému. 
Problémom je strach, strach z moslimov. Stach z ľudí, z ktorých území Francúzsko profitovalo a profituje dodnes. A tento strach je ľahko využiteľná téma.

Ak zástancovia zákazu odmietnu čisto protimoslimské zameranie, tak sa stavajú proti hodnotám liberálnej demokracie. V nej každý jednotlivec disponuje základnými slobodami. A typ oblečenia nemôže medzi ne určite patrí. 
Tento akt môže spustiť lavínový efekt. Dnes nám zakážu oblečenie, zajtra niečo viac...

Možné riešenie

Ak by tento problém bol taký akútny a francúzska vláda by mala úprimný, podotýkam úprimný  a nie falošný záujem na jeho vyriešení, tak by sa snažila dôjsť ku kompromisu.
Ním by bolo napríklad povinnosť odhaliť tvár v úradnom styku, inak by zahalená žena/alebo ktokoľvek iný nebol obslúžení.
To by malo logiku a význam, nie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?