reklama

Byť úspešným človekom - byť kým?

Slovo "úspech" - tak často spomínané, tak často pripomínané, diskutované a vytúžené. Kto by nechcel byť úspešným? Receptov na úspech je množstvo, úspešných ľudí ževraj rovnako. Kde je však hranica medzi neúspechom a úspechom a čo je to vlastne ten úspech?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Pohľad na úspech je v tejto dobe veľmi zúžený. Bolo tak tomu vždy, ale dnešná doba nás k podonému pohľadu tlačí čoraz intenzívnejšie. 
Zo slova úspech sa stal obyčajný gíč, ktorý je charakterizovaný, väčšinou, "nominálnou hodnotou" a dosiahnutým sociálnym statusom - najmä na základe vykonávanej profesie.

Cesta k úspechu sa začína už v detskom veku. Po nástupe do školy asi každému z nás rodičia vštepovali do hlavy, že ak sa budeme dobre učiť, tak budeme úspešnými. Už tu začína prve pokrivenie nášej predstavy o úspechu.
Ten je degradovaný na absolútne primitívne porovnávanie známok v žiackej knižke a na vysvedčení. 
Už v mladom veku dieťaťa, vo veku, ktorý formuje budúcu osobnosť, sa človek učí porovnávať s druhými.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už na škole sa častokrát stáva, že učiteľ si vyselektuje skupinku obľúbencov, ktorí sa trebárs venujú rôznym školským aktivitám (pre ktorých je škola jediná záľuba) a stavia ich na piedestál slávy. Ostatní žiaci sú pre táketoho zakomplexovaného učiteľa neschopní lenivci, ktorí v živote nedosiahnu úspech.
....... Kde mizne správna výchovná úloha školy?

Podobné vnímanie existuje aj pri športoch. Nadržaní rodičia, ktorí vo svojich deťoch vidia budúci zdroj ich vlastného profitu, nehľadia na túžby, ciele a správnu mravnú výchovu svojich detí. Už v mladom veku ich učia byť sebcami a arogantnými monštrami.
Ako príklad by som spomenul jeden tenisový zápas žiakov, ktorý som sledoval. Otec jedného z hráčov vulgárne burcoval svojho synčeka a rovnako vulgárne ponižoval jeho pritohráča. 
.......Kde sa stráca správna výchovná úloha rodiny?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobný trend pokračuje aj po období dospievania. S nástupom na vysokú školu sa snaha o presadenie stupňuje. Človek sa snaží zviditelniť svoje schopnosti (to nie je určite zlé) aj na úkor zachovania svojej hrdosti. Vtieranie, sebecstvo, kariérizmus, podplácanie.
Úspech sa merá na základe školy, ktorú navštevuješ, titulu, ktorý získaš.

Spoločnosť sama neskôr zadefinuje mieru tvojej úspešnosti.
V dospelosti sa už neporovnávaš na základe známok, ale porovnávaš výšku konta, výšku majetku, veľkosť domu, značku auta, vzdialenosť, ktorú absolvuješ pri ceste na dovolenku, množstvo vplyvných "priateľov", sociálny status...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skreslený a falošný obraz, ktorý je v tebe formovaný od detstva dosahuje finálnu podobu. Tvoja úspešnosť nikdy nebola a ani nie je reálna. Je len vykonštruovaným sociálnym javom, definovaná na základe niečoho, čo spoločnosť považuje za mieru úspechu.

Na základe tohto obrazu je úspešným človekom každá známa a bohatá osobnosť, bez ohľadu na svoje schopnosti, mieru inteligencie a úroveň svojho správania.
Príkladmi úspšných ľudí sú:

  • pochybní podnikatelia

  • neumravnené filmové celebrity

  • autori primitívnych kníh a bezduchých bestsellerov

  • za úpešných muzikantov a hudobníkov sa považujú ľudia, ktorých pesničky pozostávajú z reťaze prázdnych myšlienok, slov alebo vulgarizmov (pozn.: slovenský hip-hop)

  • ...

A my sa potom čudujeme nad hodnotami dnešnej spoločnosti...
Čudujeme sa zbytočne, pretože je to absolútne prirodzeným dôsledkom našich dávnych vzorcov, ktoré nam boli vryté do hláv.

Samozrejme, existujú ľudia, ktorí sú naozaj šikovní. Sú ľudia, ktorí dosiahli veľké veci na základe svojich schopností. 
Rovnako je správne viesť svoje deti k rozvíjaniu svojich talentov, či už v škole alebo pri iných aktivitách. Je správne napredovať, je správne využívať všetky svoje talenty (myslím, že každý nejaké má).
Je však bezduché sledovať úspech, ktorý si vypočítame na základe porovnania s inými. 

Úspech je niečo viac. Úspech je niečo v nás. A hlavne - úspech by nemal byť zmyslom v našom živote, ale mal by byť niečím, čo nás posúva za hranice našich schopností. Mal by byť nástrojom, vďaka ktorému môžeme posunúť tento svet niekam ďalej, k nie čomu lepšiemu . Veľa ľudí je úspešných a ani o nich nevieme. Na svoj úspech sú pyšní, ale nechvália sa ním. Možno sú aj takí, ktorí si svoj úspech ani neuvedomujú.


Snaha o dosahovanie úspechu je prirodzená, pretože človek by mal ako zmýšľajúi tvor napredovať.
Úspešní chceme byť všetci a mali by sme sa o to snažiť zo všetkých síl. 
Prvým úspechom pri dosahovaní úspechu je skutočné pochopenie významu pojmu "úspech". Inak budeme len jednými z mnohých úspešných, ktorých na svete pribúda a ktorí svetu nič moc nedajú...

MYšlienky môjho článku možno lepšie vystihnú citáty dvoch, naozaj úspešných, ľudí:
"Nesnažte sa byť mužom, ktorý je úspešný, ale mužom, ktorý za niečo stojí." (Albert Einstein)
"Najväčšie, ľudsky povedané "úspechy" sa dosahujú až za hranicami toho, čo je našou povinnosťou." (Anton Strholec)


Marek Strapko

Marek Strapko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  477
  •  | 
  • Páči sa:  2 021x

Všetci vravia, že som večný optimista. Asi som ten najlepší klaun na svete. Snažím sa nebáť sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaSpoločnosťZ môjho životaZahraničná politikaŠkolaOsobnosti, zaujímavostiŠportHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu