Slovač jedna nenažraná!!!...

Autor: Marek Strapko | 28.4.2011 o 11:02 | Karma článku: 13,35 | Prečítané:  2912x

Už zajtra to všetko vypukne. Slovensko spolu so svetovými hokejovými hviezdami víta tisícky zahraničných fanúšikov. A to vytvára šancu pre rozvíjanie našej "super" vlastnosti - oškubať, oškubať, oškubať....

Neviem čím to je a veľmi ma to trápi, ale nie a nie udalosti, aby som mohol byť na to Slovensko hrdý.
Síce sa snažím zo všetkých síl, ale bohužiaľ, vždy sa nájde niečo alebo niekto, kto mi túto snahu odoberie a zakope pod zem.

Možno už niektorí postrehli, že narážam najmä na medializované predražovanie taxi služieb a rovnako aj iných služieb, ktoré sa deje výlučne pri príležitosti návštevy množstva fanúšikov z bohatších krajín.

Neviem odkedy sa táto vlastnosť vyskytuje v hlavách Slovákov. My sme sa vždy v škole učili, a vlastne to do nás hustili z každej strany, že Slováci sú odjakživa národom pohostinným, úprimným a tým čestným, ktorý svojich hostí víta chlebom a soľou a láskou v očiach. 
Neviem povedať, kedy nastal ten zlom, ale jedno je isté - Toto poetické zobrazenie slovenského národa je bohužiaľ už len mýtus...

Je to smutné, že si svoje meno vo svete dokážeme podkopávať takýmito skutkami. 
Niekto by možno namietal, že je to prirodzené. Že v podstate ide o biznis a je šikovnosťou každého poskytovateľa služieb, že túto príležitosť využije vo svoj profit. 
Zahraniční turisti majú predsa vyššie platy a tie ceny sú v proovnaní s cenami služieb v ich krajine aj tak veľmi nízke. 
Ale ja si to ani moc nemyslím.

Počas svojho pobytu v zahraničí som sa stretol s cenami služieb (hovorím teraz o taxi), ktoré nedosahovali ani naše bežné ceny a nie tak ešte tie predražené. A to bolo vo Veľkej Británii - cena taxíka pre pohyb v celom meste bola paušálna - 3 libry. Pri ceste nad 10 míľ už bola zvýšená. 
Tým sa zabránilo špekulatívnym obchádzkam a podobným trápnostiam, ktorými sme svedkami, a to nie len dnes.
Zahraničný turista, aj keď v pohodke zaplatí, nie je hlúpy. Ľahko si porovná ceny s inými službami (napr. v reštauráciii) a zistí, že ten taxi bol nejaký predražený. Navyše môže cestovať iným taxíkom, ktorý bude raz tak lacnejší a hneď si zráta 2 a 2.

Ale späť k téme. V podstate tu vôbec nejde o tých 5-10 Eur navyše. Toho zahraničného turistu to nezruinuje. 
Ide o princíp.

Vrátim sa k tej chudobnej vlastnosti - ožobračiť  a nabaliť sa za každú cenu. 
Mňa vôbec neprekvapuje, že sa to deje na zahraničných turistoch, keď sa to bez problémov robí aj na vlastnom obyvateľstve.

Stačí si len spomenúť na ceny lístkov futbalovej Ligy Majstrov v Žiline, ktorá bola pre úplne obyčajného fanúšika, ktorý 30 rokov fandí svojmu klubu, absolútne neprimerateľná.
Ceny lístkov boli väčšie ako na finále LM, ktoré sa uskutoční v čarokrásnom Wembley!

Táto vlastnosť sa prejavuje medzi Slovákmi permanetne. Či už je to na Slovensku, alebo mimo neho.

A na tomto sa zakladá národné povedomie. Niektorí politici, SNS, si myslia, že stačí budovať kríže kade-tade a rozprávať po slovensky a nijak inak. 
Ale to nestačí. Aby si bol na svoj národ hrdý, musíš zabrániť podobným absurdnostiam a namiesto toho do ľudí vštepovať skutočné hodnoty...
... a práve tie nám tak často chýbajú. Mnohým tak ostáva len pocit hanby a sklamania a to je veľká škoda!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?