Bin Ládin je mŕtvy = "Justice has been done"

Autor: Marek Strapko | 2.5.2011 o 8:41 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  1804x

Málokto skutočne veril, že Bin Ládin bude vôbec niekedy nájdený. Stalo sa - Bin Ládin nájdený bol a bol navyše zabitý. Prezident Obama v pútavom a rečnícky silnom prejave označil tento fakt slovami: "Spravodlivosť bola vykonaná." Čo to však v podstate znamená?

Bin Ládin, ako jeden z top hľadaných teroristov,. bol na muške už od začiatku 90. tych rokov, kedy sa činnosť teroristickej organizácie Al- Káida zamerala na boj proti západnému svetu stelesňovanom Spojenými štátmi.

Po množstve teroristických útokov zažil svet 11. september - hrôzu, ktorú sledoval celý svet  priamom prenose. 
Zodpovednosť za tieto činy takmer okamžite padla na Bin Ládina, ktorý sa k nej neskôr so sarkazmom a nadšením sám prihlásil. 
Rovnako okamžite bol vyhlásený boj proti Al-Káide a snaha o nájdenie Bin Ládina.

Dnes, kedy sa americký ľud raduje z jeho smrti a americký prezident, v naozaj geniálnom prejave, slávnostne oznamuje jeho smrť, nastáva otázka: Zmení sa týmto vôbec niečo? Pocit zadosťučinenia a pomsty boj s terorizmom nevyhrá.
Zhodujú sa v tom aj odborníci a aj samotní čelní predstavitelia štátov.

Aj napriek fantastickému úspechu, ktorý ja osobne považujem za veľmi prekvapujúci (nečakal som dolapenie Bin Ládina), je toto v kontexte celosvetového boja s terorizmom len malá cena útechy.

Bin Ládin, ktorého bolo možno považovať  skôr za akéhosi duchodného otca moslimského fundamentalizmu a terorizmu mal okolo seba výborne zorganizovay tím, ktorý takmer s určitosťou neprestane šíriť jeho šialené posolstvo.

Otázne budú aj reakcie moslimských fundamentalistov, ktoré zatiaľ moc nezaznievajú, ale určite sa čoskoro objavia.  
Barack Obama v tejto súvislosti zdôraznil, že nebol zabitý vodca moslimov, ale vodca vrahov nevinných, z ktorých mnoťstvo boli občania moslismkých krajín.

Týmto vyjadrením možno sledovať určitú mieru obozretnosti voči možným prejavom náboženskej netolerancie. Obama vyslal jasný signál pre podnecovateľov "svätej vojny", ktorá je absolútne neadekvátna a falošná.

 

Robiť prognózy a predpovedať budúci vývoj a možné zmeny po smrti "ikony moslimského terorizmu a fundamentalizmu" je takmer nemožné. 
Faktom zostáva, že Barack Obama získal neuveriteľný počet bodov do "volebnej knižky" a aspoň čiastočne zahojil nezahojiteľné rany tých, ktorí pri besnení Bin Ládina a spol. stratili svojich blízkych a priateľov.

Nám ostatným len zostáva dúfať, že informácie Wikileaks o údajnej naplánovanej pomste (v podobe atómovej bomby na európskom kontinente) pochádzajú iba z falošných výpovedí zajatých teroristov a že podobná katastrofické scenáre sa nenaplnia.

 

S jednoznačnosťou možno len konštatovať, že Obama wins...a túto "trofej" mu už žiaden iný americký politik z rúk nezoberie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?