Bin Ládin je mŕtvy = "Justice has been done"

Autor: Marek Strapko | 2.5.2011 o 8:41 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  1808x

Málokto skutočne veril, že Bin Ládin bude vôbec niekedy nájdený. Stalo sa - Bin Ládin nájdený bol a bol navyše zabitý. Prezident Obama v pútavom a rečnícky silnom prejave označil tento fakt slovami: "Spravodlivosť bola vykonaná." Čo to však v podstate znamená?

Bin Ládin, ako jeden z top hľadaných teroristov,. bol na muške už od začiatku 90. tych rokov, kedy sa činnosť teroristickej organizácie Al- Káida zamerala na boj proti západnému svetu stelesňovanom Spojenými štátmi.

Po množstve teroristických útokov zažil svet 11. september - hrôzu, ktorú sledoval celý svet  priamom prenose. 
Zodpovednosť za tieto činy takmer okamžite padla na Bin Ládina, ktorý sa k nej neskôr so sarkazmom a nadšením sám prihlásil. 
Rovnako okamžite bol vyhlásený boj proti Al-Káide a snaha o nájdenie Bin Ládina.

Dnes, kedy sa americký ľud raduje z jeho smrti a americký prezident, v naozaj geniálnom prejave, slávnostne oznamuje jeho smrť, nastáva otázka: Zmení sa týmto vôbec niečo? Pocit zadosťučinenia a pomsty boj s terorizmom nevyhrá.
Zhodujú sa v tom aj odborníci a aj samotní čelní predstavitelia štátov.

Aj napriek fantastickému úspechu, ktorý ja osobne považujem za veľmi prekvapujúci (nečakal som dolapenie Bin Ládina), je toto v kontexte celosvetového boja s terorizmom len malá cena útechy.

Bin Ládin, ktorého bolo možno považovať  skôr za akéhosi duchodného otca moslimského fundamentalizmu a terorizmu mal okolo seba výborne zorganizovay tím, ktorý takmer s určitosťou neprestane šíriť jeho šialené posolstvo.

Otázne budú aj reakcie moslimských fundamentalistov, ktoré zatiaľ moc nezaznievajú, ale určite sa čoskoro objavia.  
Barack Obama v tejto súvislosti zdôraznil, že nebol zabitý vodca moslimov, ale vodca vrahov nevinných, z ktorých mnoťstvo boli občania moslismkých krajín.

Týmto vyjadrením možno sledovať určitú mieru obozretnosti voči možným prejavom náboženskej netolerancie. Obama vyslal jasný signál pre podnecovateľov "svätej vojny", ktorá je absolútne neadekvátna a falošná.

 

Robiť prognózy a predpovedať budúci vývoj a možné zmeny po smrti "ikony moslimského terorizmu a fundamentalizmu" je takmer nemožné. 
Faktom zostáva, že Barack Obama získal neuveriteľný počet bodov do "volebnej knižky" a aspoň čiastočne zahojil nezahojiteľné rany tých, ktorí pri besnení Bin Ládina a spol. stratili svojich blízkych a priateľov.

Nám ostatným len zostáva dúfať, že informácie Wikileaks o údajnej naplánovanej pomste (v podobe atómovej bomby na európskom kontinente) pochádzajú iba z falošných výpovedí zajatých teroristov a že podobná katastrofické scenáre sa nenaplnia.

 

S jednoznačnosťou možno len konštatovať, že Obama wins...a túto "trofej" mu už žiaden iný americký politik z rúk nezoberie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?