Žena ako prívesok

Autor: Marek Strapko | 28.5.2011 o 10:00 | (upravené 28.5.2011 o 16:18) Karma článku: 12,22 | Prečítané:  2944x

Častý to veru jav. Vymaľovaná, upravená a niekedy aj vyzývavo oblečená žena po boku muža. Nepôsobia prirodzene, ale pôsobia skôr ako "párik rybára a poriadnej ryby". Rodzieľ je však v tom, že ženu nedrží v dvoch rukách a neusmieva sa pred fotoaparátom, ale drží ju za ruku a kráča vystretý ako páv. Kto je na vine? Prečo sa to v podstate považuje za normálne? Niektoré ženy tvrdia, že muži takto zvyčajne nesprávne chápu vzťah. Prečo sa teda niektoré z nich dobrovoľne vystavujú do role "trofeje"?

V spoločnosti mužov často dochádza k debatám o ich partnerkách, vystatovaniu sa ich fotkami, hodnotením a poukazovaním na ich ženské prednosti (ak teda nejaké majú).

Minule mi kamarát strkal pod nos jeho mobilný telefón s fotkou jeho novej priateľky. "To je baba, čo?, dokola sa pýtal. Len som tak zo slušnosti prikývol. 
Ostatní prísediaci ho chválili a vypúšťali zo seba závistlivé komentáre typu: "No, tebe sa žije...", alebo: "Dones nám ju ukázať..."
A kamarát sa cítil ako kráľ. V duchu som sa seba pýtal: "Aký je vlastne jeho vzťah k tomu dievčaťu?". 
Vrchol majetníckosti nastal, keď ju naozaj "priniesol ukázať", a to rovno pri udalosti, kde mali mať zastúpenie čisto muži. Išlo o spoločné posedenie po skončení našej futbalovej sezóny. 
Jeho priateľka bola značne jasnou senzáciou, čo bolo aj zámerom.

 

V čom vlastne spočíva vzťah muža a ženy?

Hľadať nejaký ideál je ťažké a vlastne aj nemožné. Neexistuje prototyp pravého vzťahu, nemožno identifikovať jasné pravidlá. 
V časopisoch, na internete, z úst "odborníkov" a známych "úspešných ľudí" zaznievajú rôzne rady, ako mať harmonický a pravý vzťah. 
Väčšina týchto rád  však sleduje len povrchné ciele vzťahu, bez hlbšieho zmyslu a oddanosti. Pár - muža a ženu v nich vykresľujú do podoby antickej dokonalosti.

A z tohto vyplýva aj problematiku článku, kde je žena nie milovanou osobou, ktorej sa muž dokáže z celého srdca obetovať, ale len akýmsi "tovarom" a "cenou", ktorou sa partner rád pýši pri spoločenských udalostiach, v práci, škole...

Nedokážem pochopiť zmýšľanie mužov, ktorí s radosťou hovoria o svojej partnerke (žene) ako o j***e alebo iným vulgárnym slovom pomenúvajú skutočnosť, že je naozaj atraktívnym typom ženy.

Ženy často kritizujú tento mužský fenomén. Najmä tie z radov feministiek a rôznych ženských organizácií, ktoré v zmýšľaní  všetkých mužov vidia len chlípnosť a zvrhlosť.

Na druhej strane si však musíme uvedomiť, že niektoré ženy sa do role "trofeje" vystavujú úplne dobrovoľne
Vyhľadávajú "úspešných"  a bohatých mužov, športovcov a iných, v spoločnosti, známych a vplyvných mužov. A to len preto, aby sa po ich boku mohli cítiť rovnako vplyvne a aby boli obdivované. 
Samy seba tým ponižujú a radia sa len do radu "mužských príveskov".

Potom sa čudujeme, že existuje toľko rozvodov, ktorých dôvodmi sú strata záujmu o partnera (stačí si pozrieť prípady "Súdnej siene"). 
Je absolútne prirodzené, že človek nemusí byť atraktívny výzorom po celý svoj život. Každá žena starne, mení svoje krivky po pôrode. Dokonca sa môže stať úraz, ktorý váš vzhľad nadobro zmení.

Vzťahy, ktoré sú založené iba na báze povrchnosti a túžby vlastniť niekoho pekného sú plytké. Je ich veľké množstvo, a to nie len v pubertálnom veku, kedy je ich väčšina (čo je však dosť prirodzené).

Otázka je na mieste: Prečo spoločnosť taléto vzťahy vyzdvihuje?

Poznám naštastie množstvo opakov - páry, ktoré nevzbudzujú pozornosť svojím vystupovaním (kráľ - kráľovná), ale ktoré sú bohaté na základe udalostí, ktoré dokázali prežiť a na základe skutkov, ktorými obdarúvajú svet okolo nich.

Mužská rola v týchto pároch nespočíva vo vystatovaní sa partnerkou, ale v jej vzájomnej podpore a opore.
Muž v takomto vzťahu sa nepotrebuje chvastať výzorom partnerky (aj v prípade, že je úplne nádherná), ale dokáže vyzdvihnúť jej absolútne kladné vlastnosti, jej správne názory a hodnoty.
Muž v takomto vzťahu je s partnerkou jedno telo a jedna duša, tak akékoľvek sexuálne narážky kamarátov a známych považuje za neprípustné  a minimálne úbohé.

Žena v takomto vzťahu sa rovnako nepotrebuje cítiť dôležitá pri promenádovaní sa v spoločnosti po boku muža. Samozrejme, výnimkou môžu byť spoločenské udalosti (ako napríklad plesy), kde je prirodzené napríklad pekne ladiť a podobne. Všetko to však je nenútené a natoľko prirodzené, že tomu ostatní vôbec nedokážu veriť.

 

Takto vyzerá skutočný vzťah, založený na skutočnej láske a nie láske povrchnej. Takto vyzerá vzťah, v ktorom partneri viac dobro konajú ako o ňom hovoria. Takto vyzerá vzťah, ktorý sa neukazuje a nevystatuje, ale ktorý pokorne šíri pozitívnu energiu a dobro všade tam, kam príde.

Škoda, že ich je v spoločnostii také malé množstvo. Možno by klesla aj rozvodová miera, ktorá tak veľmi znepokojuje celú Európu a Slovensko nevynímajúc.

Preto muži: Vážte si svoje partnerky a nehovorte o nich ako o lacných ženách z erotických časopisov...!
A ženy: To, že budete obdivované nie je výhrou a nemalo by to byť zďaleka hlavným cieľom vášho života...sú omnoho dôležitejšie veci, na základe ktorých sa pozná dokonalosť...!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?