Alkoholik, ktorý zmenil svet

Autor: Marek Strapko | 20.6.2011 o 10:14 | (upravené 20.6.2011 o 10:22) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  3372x

Aby to však dokázal, musel najprv zmeniť sám seba. To predstavovalo zbaviť sa silnej závislosti na alkohole, zriecť sa spôsobu života, ktorý ťahá človeka a aj jeho okolie k zemi. Táto úloha je veľmi ťažká, niekedy sa zdá byť nereálnou. Tento človek to však dokázal a tým sa stal vzorom pre všetkých ľudí, nielen tých závislých...

Írsko, zelená krajina, ktorá je preslávená aj neslávne - veľkým množstvom požívania alkoholických nápojov. Táto nepríjemná skutočnosť existuje v tejto krajine už dlhé dlhé roky.

Píše sa rok 1868 a do siete tohoto neduhu sa pomaličky zachytáva aj jeden z dvanástich detí chudobných rodičov. Mladý Matt (Matthew) Talbot odchádza zo školy a začína pracovať za barom. Nemá ani šestnásť a je v podstate chronickým alkoholikom. Niet sa čo čudovať, jeho otec a siedmi, "rovnako postihnutí", bratia sú mu vzorom, ktorý Matt dobrovoľne a s radoťou nasleduje.

Ako roky plynú, život Matta sa nemení. Každý deň rovnaký stereotyp - práca, krčma, spánok... V prípade, že nie je práca, tak celý deň presedí v baroch so svojimi bratmi, otcom, prípadne "kamarátmi". Keď nie sú peniaze, Matt si v baroch otvára účty, zadlžuje sa. V zúfalosti dokonca neváha pouličnému chudákovi ukradnúť husle, predať ich a peniaze využiť na svoje obľúbené pitie. Takto to funguje viac ako šestnásť rokov. 
Málokto si vie predstaviť pocity a úzkosť veriacej matky, ktorá je dennodenne svedkom príchodu ôsmich opitých mužov, ktorí sa niekedy aj pohádajú, prípadne pobijú. Aj napriek tomu neprestáva dúfať v ich zmenu, v zmenu aspoň jedného z nich.

Matt sa potýka s problémami. Finačné suchoty, spôsobené alkoholizmom, ho dostávajú do situácie, kedy nemá za čo piť. Pre alkoholika nie je nič horšie. Rozmýšľa nad možnosťou krádeže, ale najprv si chce skúsiť požičiať od "kamarátov". Dúfa, že ho niekto pozve na drink. 
Všetci ho však ignorujú. Dokonca sa mu vysmievajú, že aký je chudák. Matt prepadá depresii a pri pohľade cez zábradlie jedného z dublinských mostov premýšľa o ukončení tohto trápenia. Dostáva sa do bodu, kedy absolútne stráca zmysel života. 
V tom momente pocíti nesmiernu silu a vôľu po zmene. Prichádza domov a s plačom sa vrhá k matke. Oznamuje jej, že chce skončiť s pitím.

Chcieť však nestačí a Matt veľmi dobre vie, čo ho čaká. Potrebuje pomoc a nájde ju u jedného kňaza. Ten mu odporučí skúšobnú dobu tri mesiace a za vzor mu dá asktetický život mníchov.

Boj Matta sa začína po pár dňoch. Bolestivé kŕče a nesmierna túžba po pití mu zviera celé telo. Matt sedí v chráme, do ktorého začína chodiť každý deň rovno z práce. Modlí sa a medituje. Niekedy zo zúfalstva lúpe drevo z lavice a ryje doň nechtami. Vždy sa pritom utešuje, že len na tri mesiace. V tej chvíli ani on sám neverí, že sa svojho prekliatia zbaví.

Obrátenie
Zázraky sa však dejú. Matt aj po troch mesiacoch, ktoré zasvätil askteizmu a silnému odriekaniu naďalej nepije, dokonca už nemá ani takú veľkú chuť k alkoholu. Dokonca prestáva fajčiť. 
Všetku energiu venuje vzdelávaniu. Veľmi veľa číta, či už náboženskú alebo odbornú literatúru. Veľa času trávi v chráme, ale snaží sa preniesť svoje duchovno do reálneho života. Po niekoľkých rokoch je Mattovo obrátenie dokonané.
Matt sa stáva jedným z najoblúbenejších ľudí v meste. Vždy dokáže pomôcť, vždy dokáže povzbudiť. Niekedy daruje celú týždennú výplatu, postráži a povaruje deti, alebo chorých. 
Matt vďaka svojim vedomostiam dokáže pomôcť zamestnancom pri právnych problémoch, zastupuje zamestnancov pri problémoch v práci. Nikdy nie je smutný a nič ho nedokáže nahnevať.
Aj keď pôsobí ľahostajne, vo vnútri je svedomitý a prísny. Dennodenne sa zúčastňuje bohoslužieb, niekedy aj viackrát za deň. Jeho viera však neostáva za múrmi chrámu, ale je jej poslom v rušnom a hektickom živote veľkomesta.

Časom má o neho záujem množstvo žien , Matt sa však rozhoduje žiť sám. Neutiahne sa ale do samoty, celý svoj život chce a aj ho obetuje druhým...

Jeho smrť nastáva náhle. Ako 71-ročný zomiera na infarkt, ktorý ho skolil cestou do kostola.

Smrťou však jeho odkaz nezanikol, práve naopak. V alkoholizmom sužovanej krajine sa jeho osoba stala príkladom a  vzorom boja pri závislostiam. Jeho meno nesie množstvo potialkoholických organizácií a združení, ktorí pomahajú ľuďom pri liečení.

Matt Talbot získal titul ctihodný, čo v podstate znamená svetsky svätý.

Aj napriek tomu, že za jeho obrátením stala viera a aj sám vravel, že len modlitby jeho matky a úcta k Bohu a Panne Márii mu pomohli zmeniť svoj život k nepoznaniu, na jeho osobu sa dá nazerať aj z nekresťanského pohľadu. 
Matt Talbot totiž musel zvíťaziť vo svojom osobnom boji - v boji so závislosťou.

S jej rôznymi podobami (či už ide o alkohol, cigarety, iné drogy, ale aj internet, televíziu, prejedanie, nekontrolovaná sexuálna činnosť atď.) sa stretávame aj dnes. Život tohto človeka nám môže byť vzorom a posilou pri ich prekonávaní. 
Taktiež nám môžen byť vzorom k bezprostrednej láske k blížnym, k pomáhaniu ľuďom okolo nás.

V čase, keď náš život akosi stráca zmysel, si môžeme spomenúť na človeka, ktorý bol na moste - na pokraji smrti. A na tom pokraji ten zmysel života našiel - stalo sa ním nasmerovanie svojho života k žitiu pre iných...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?