Náš prezident nie je lenivý - presne vie, kedy konať

Autor: Marek Strapko | 21.6.2011 o 9:18 | Karma článku: 10,23 | Prečítané:  1400x

Častokrát sa na jeho hlavu zniesla vlna kritiky, pretože svojou ležérnosťou alebo nevôľou, lenivosťou (??) nedokázal razantne vystúpiť a prezentovať svoje postoje pri množstve káuz a kríz, ktoré sprevádzali jeho prvé volebné obdobie. Ale v prípade, že  má v rukách tromfy, použitím ktorých dokáže prihrať nemalé množstvo bodov súčasnej opozícii, respektíve jej dominantnej strane, z obyčajného pešiaka sa stáva aktívny bojovník. Aj také sú dve tváre Ivana Gašparoviča.

Isteže, žiaden, alebo len ozaj málo, politikov sú 100-percentne zásadovými ľuďmi, ktorí nehrajú politické hry. Ak by sme sa na to teda pozerali z tohoto uhľa pohľadu, tak by v podstate o nič nešlo a mohli by sme to považovať za niečo úplne prirodzené a normálne.

Zarážajúca je skutočnosť, že bezzásadovosťou sa prezentuje hlava štátu, ktorá samu seba považuje za "nestranníckeho prezidenta". To, že prezident Gašparovič nie je a nikdy nebol nestranníckym vlastne priznal aj on sám. Stačí si len spomenúť na jeho slávnostnú reč pred prezidentskými voľbami 2009, ktorú predniesol na stretnutí s členmi strany Smer. 
Smer ho vtedy poriadne podporil a preto mu má čo vracať.

Voľba GP sa skomplikovala celkom trápne. Dá sa povedať, že koalícia sa do problémov dostala sama. Fico by bol hlúpy, keby túto skutočnosť populisticky nevyužije. Stalo sa, s koalíciou rozohral zaujímavú hru, kedy ju najprv obvinil z porušovania ústavy, pretože voľba GP sa mala zmeniť na verejnú a po vyhovení jeho požiadavke (po tajnej voľbe) obvinil koalíciu z protiústavnosti už druhýkrát. Fico je jednoducho kúzelník, ktorý dokáže neustále ťahať karty z rukáva - vždy podľa situácie.

A čo na to pán prezident?
Hovie si v paláci, užíva si šport (niekedy sa nechá ovládnuť emóciami - je nerád, keď jeho tím prehráva). V podstate celých 6 rokov nič nerobí, okrem spoločenských faux pas, breptov atď.
Skomplikovaná  a patová situácia ohľadom voľby GP mu však prišla vhod. Jednou ranou zabije minimálne dve muchy: splatí dlh Smeru a konečne sa aktívne prezentuje.

Vôbec mu neprekáža, že je teoreticky možné zablokovanie vymenovania nového GP na niekoľko rokov. Dôležitá je pre neho vedomosť, že všetky tieto naťahovačky voliči strašne neznášajú a všetko si to zlíznu v súčasnosti vládnuce strany, medzi ktorými samozrejme Smer nie je. Frustrácia občanov narastie a Ficove preferencie spolu s nimi.

 

Niekto by namietal, že pán prezident má možno pravdu, že celá voľba bola v rozpore s ústavou, respektíve nie je platná, pretože Ústavný súd ešte nerozhodol. 
Dalo by sa s tým mierne súhlasiť v prípade, že osobu Ivana Gašparoviča vôbec nepoznáme. Hlboko v pamäti mám vryté jedno geniálne Gašparovičove vyjadrenie, podľa ktorého skutočnosť, že rozhodnutie nie je v súlade  s ústavou neznamená, že je protiústavné. Podobnými slovami v minulosti obhajoval súčasný prezident kroky a prehrešky z mečiarovských časov. 
A v tej dobe tých protiústavných rozhodnutí bolo neúrekom. Navyše, súčasné výhrady prezidenta k spôsobu zvolenia nového GP vyznievajú v provnaní s nimi  absolútne banálne.

Alebo, že by sa stal z Gašparoviča "ústavný pedant"?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?