Pre niekoho je to zahodená kariéra...

Autor: Marek Strapko | 24.7.2011 o 13:35 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  1267x

Naplnenie vlastných ambícií, túžba stať sa úspešným. O tieto veci sa usiluje azda každý človek, ktorému záleží na čo najlepšom využití svojich schopností a talentov. Cesta k dosiahnutiu tohto cieľa je neraz zdĺhavá a ťažká, vedie cez tvrdý kariérny rast. Ruka v ruke s touto správnou cnosťou však často dochádza k deformácii ľudskej cieľavedomosti, z ktorej sa rodí iba nekonečný a zákerný konkurenčný boj, ktorý viac nepozná priateľa ani blízkeho.

Už odmalička (v škole, v rodine) do nás vštepujú, že ak sa chceme v živote mať dobre, musíme sa veľmi snažiť. Musíme sa dobre učiť, aby sme získali to najlepšie zamestnanie, musíme tvrdo pracovať na zdokonalovaní vlastných schopností, aby sme videli výsledky našej práce. Na tom nie je nič zlé. 
Už odmalička však v niektorých prípadoch zdravá súťaživosť a napredovanie koliduje s čisto egocentrickým ponímaním budovania úspešného života. A tento problém je viditeľný čoraz viac.

Ako príklad je možné uviesť mladých športovcov, ktorých rodičia bez hanby verejne okrikujú a úrážajú ich súperov, s cieľom výhry a presadenia ich miláčikov. 
Podobne aj v školách je tendencia viesť žiakov k "širokoramenatosti", sebapresadeniu na úkor žiakov, "ktorých ramená nedosahujú až takú šírku". 
V období dospelosti sa tieto naučené vzorce správania ukazujú v zrelých príkladoch, viditeľných pri neskutočných podrazoch, klamstvách, podvodoch, zákernostiach.

Minule som stretol jednu pani učiteľku zo ZŠ, ktorú si veľmi vážim. V debate o dnešnom svete sa zmienila, že človek musí vedieť valcovať a presadiť sa za každú cenu, aby dosiahol to, čo chce. Trošku ma to zarmútilo, pretože táto pani učiteľka do nás ešte pred 15 rokmi vštepovala ohľaduplnosť a zásady slušného a poctivého správania. Aj na tomto príklade je možné vidieť , že pohľady spoločnosti sa menia a negatívne javy, ako napríklad sebecké presadenie sa na úkor druhého, sa stávajú absolútne samozrejmým a dokonca nepostrádateľným prostriedkom k dosiahnutiu úspechu v živote človeka. Dokonca aj ľudia, ktorí kedysi verili v čestnosť a poctivosť strácajú tieto "ideály" a nechávajú sa strhnúť prúdom postojov väčšiny.

S podobným správaním sa teda človek stretáva už od mladistvého veku, najmä u niektorých indivíduí v škole. Tento jav však naberá horibilných rozmerov v čase, keď človek naozaj a plne prakticky rozbieha svoju kariéru, v čase, kedy si začína hľadať svoje miesto v pracujúcej spoločnosti. Vtedy sa ako keby roztrhne vrece s ľuďmi, ktorí už pred sebou nevidia nikoho iného a nič iné, ako seba samého.

Tento jav sa premieta nielen do sveta pracovného prostredia, jeho výsledky sú ďaleko rozsiahlejšie a zasahujú všetky spektrá mediľudských vzťahov.

Z rozhovorov a stretnutí na ulici sa nedozviete iné, ako o dosiahnutých úspechoch druhého. Nikto sa vás nesptýta ako sa máte, ale každého zaujíma len váš plat, karierny rast, dosiahnuté "úspechy"... A navyše, málokoho to zaujíma z iného dôvodu, ako z dôvodu vzájomného porovnávania, prípadne závidenia si a ohovárania.

 

Vo svete, v ktorom väčšina myslí len a len na seba, skrývajúc všetok egoizmus za dobro rodiny a spoločnosti samotnej sa ale nájdu príklady ľudí, ktorých zmysel života  a kariéra tkvie vo veciach, ktoré sú určené iným.

Jedným z takých je aj jeden človek, čerstvý absolvent vysokej školy. Tento šikovný chalan má jazykové certifikáty v AJ a NJ, vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. V tomto obore je macher.
Každý by predpokladal, že už "rieši" nejaký vysoký a výborne platený post v úspešnej spoločnosti. Keby sa ho spýtate na prácu povie vám, že ju nemá. Nie však zo svojej lenivosti, ale dôvod je úplne iný.
Práve sa pripravuje na absovovanie jednoročných dobrovoľných misií v Afrike. Nerozhodol sa tam ísť z dôvodu, že by nemal nervy a schopnosti na odštartovanie fantastickej kariéry.  Odchádza tam preto, lebo chce nájsť hlbší zmysel života, života bez podrazov ľudí, ktorý vás zhodia len preto, aby sami zažiarili v sláve reflektorov. 
Nedostane peniaze, nedostane kopu výhod. Naopak - príde aj o základné veci, ktoré sú pre nás každodennou samozrejmosťou, ako napríklad televízia, hocijaké jedlo a pitie, pohodlie vlastného domova s nálepkou "Tu bývam len a len ja" na dverách.

Tento môj kamarát je vzorom a unikátnym príkladom úspešného a nadaného človeka, ktorý však svoj život obrátil "smerom von", v ústrety druhým. Je jedným z mála ľudí, ktorý ešte dokážu nájsť síl rozbiť zrkadlo visiace pred ich tvárami, pre ktorých sa vlastný profit, kariéra a osobné úspechy stali jedinou modlou a zmyslom života.

 

Určite sa nájdu ľudia, ktorí takíto krok považujú za krok späť a za zahodenú šancu na kvalitný kariérny rast. Ja však pevne verím, že  očiach mnohých získaš obdiv, o ktorý ani sám netúžiš.

Držím ti palce kámo!

 

*Venované k úcte a obdivu všetkých, ktorí nezištne dokážu venovať časť svojho života "tým slabším".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?