Kto učí naše deti piť?

Autor: Marek Strapko | 7.8.2011 o 12:41 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  2240x

Piatky, víkendy - z ulíc a barov sa ozýva hluk podnapitých ľudí. Zdroj tohto hluku neptarí  iba dospelým, ale vo veľkom mladistvým a  dospievajúcim, ktorí si často bez alkoholovej nálady nevedia zábavu ani len predstaviť.

Tento znepokojujúci fenomén už nebýva iba ojedinelým javom, ale stáva sa pravidlom, niečím samozrejmým. Ak prídete v piatok večer alebo v sobotu, prípadne aj cez pracovný týždeň, do hociktorého z barov alebo diskoték, je veľmi pravdepodobné, že v ňom nájdete aspoň jedného mladistvého, ktorý práve konzumuje alkoholické nápoje. 
Dokonca je nanajvýš pravdepodobné, že pri podobnej zábavke narazíte na ženské pohlavie. Dievčatá totiž za chlapcami v ničom nezaostávajú a "ženskú emancipáciu" berú v tomto prípade viac ako doslovne.

Svedkami prílišnému oddávaniu sa konzumácii alkoholu môžeme byť aj prostredníctvom policajných štatistík, kedže razií v pohostinstvách, baroch a diskotékach, zameraných na kontrolu predaja alkoholu mladistvým, narastá.

Nemožno tvrdiť, že ide o úplne nový fenomén. S rukou na srdci asi každý dospelý prizná, že s alkoholom sa postýkal už v časoch puberty, v horšom prípade detstva. Osobne poznám iba ojedinelé a unikátne prípady ľudí, ktorí nikdy v živote neholdovali tomuto neduhu, ani s ním nikdy nezaexperimentovali.

Pýtame sa, že prečo je tomu tak - Prečo množstvo a frekvencia požívania alkoholu mladistvými stúpa?
Mne osobne (ide len čisto o môj postreh) vždy napadne pesnička od kapely Hex - V piatok podvečer, ktorú asi každý dôverne pozná. Odvtedy sa mi zdá, že ako keby sa piatky a víkendy stali miestom na totálne sebazničenie. Naozaj je to len môj posteh (beriem to asi tak iba vzhľadom na moje okolie) a určite za to táto (aj moja obľúbená)  kapela nemôže. 
ALE...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ale aj tento príklad je jedným z mnohých, ktoré nám možno pomôžu nájsť odpoveď na otázku: Prečo mladí vôbec pijú a prečo toľko pijú.

 

Odpoveď je aj v nás - vplyv  rodinného prostredia
V nedávnej dobe som v rámci mojej záverečnej práce robil výskum na stredných školách. Témou bola problematika užívania alkoholu a fajčenia ich žiakov. 
Na otázku prvého styku s alkoholom drvivá väčšina - viac ako 70% žiakov uviedlo prvotné miesto styku s alkoholom v domácnosti
Samozrejme nešlo o úplné opitie sa, ale "len" o prvé poháriky, v detskom veku namočenie si prstíka do tatkovho pohárika. 
Áno, zdá sa to možno absurdné, ale príklad z kruhov rodiny je vždy najsilnejším vzorom správania sa. Rodina ako základný socializačný element má na budúce správanie a konanie sa jednotlivca veľmi silný impulz a to vám potvrdí hocijaký psychológ alebo sociológ.

Nepoznám žiadnu rodinu, v ktorej by sa oslava nezaobišla bez konzumácie alkoholu. A táto konzumácia nie je len symbolická a na báze kultúrneho posedeniia, ale neraz prerastie do stavu opitia sa u niektorých hostí (najmä v prípade väčších veselíc a osláv, ako napr. svadby).

Mladý synček vidí vo vzore otca pivko, ako bežný prostriedok uhasenia smädu a zdroja energie pri práci a po nej, podobne ako dcéra vidí v miešanom allkoholickom nápoji v ruke matky prototyp atraktívnej ženy. 
Treba však určite odlišovať, pretože nie je konzumácia alkoholu ako konzumácia alkoholu. Ja osobne si tiež neviem predstaviť, že by sa v mojej rodine nikdy nič nevypilo a také pivko alebo vínko, prípadne sem tam aj nejaký aperitív v malom množstve môže byť chutné  a aj prospešné.
Za negatívny jav odborníci jednoznačne považujú konzumáciu alkoholu s cieľom dosiahnutia želaného efektu - v preklade povedané piť napríklad s cieľom odreagovať sa, zabaviť sa, uľaviť si na mysli, riešenia problémov.

V tejto súvislosti sú preto najmä urputné rodinné párty a oslavy tým najhorším spôsobom reklamy alkoholu. Dieťa a dospievajúci vidí, že vďaka alkoholu panuje dobrá nálada a zábava. Vidí, že zrazu sa bavia aj ľudia, ktorí sú inak tichí a baviť sa nevedia.

 

Ľudová tradícia
Okrem rodinného vzoru a nesprávneho príkladu existuje aj ďalší fenomén s negatívnym vzorom. Sú nimi napríklad pesničky, ľudové piesne. "Nalej mi vína...", "Aj tí naši píjavali...", Čo ste hasiči...", "Nebolo by odveci..." atď., atď. končiac až spomínanou pesničkou kapely Hex.
Niekto tomu hovorí pekné ľudové pesničky, ja tomu hovorým pijanské songy. Nech sú ale čím chcú, konzumácia alkoholu je v nich vykreslená v pozitívnom slovazmysle. 
Rovnako je to aj pri niektorých rozprávkach a filmoch, prípadne literárnych dielach, kde je častokrát alkoholizmus považovaný za potrebnú vec.

 

Málokto sa na vec pozerá týmto uhľom pohľadu. Naproti tomu sa tento problém  snažia vyriešiť jedine prostredníctvom prevetívnych kampaní, ktoré sú však mnohokrát kontraproduktívne. Malý dôraz sa kladie na základné elementy výchovy. 
Konzumácii alkoholu sa určite nedá zabrániť a určite by to ani nemalo zmysel. Niekedy to býva tak, že človek si sám uvedomí zmysel života. Sú prípady mladých, ktorí po víkendoch strávených v bare zmenia svoj postoj a napríklad na vysokej školy už podobným nezmyslom neholdujú. 
Mnoho je však prípadov smutnejších a počet mladých, ktorí svoj život každý týžden ničia na nezmyselných a bezduchých "akciách", na ktorých strácajú zdravie a navyše aj svoju česť a rozum stúpa. Svoje konanie vôbec nemenia a tým dávajú (už ako dospelí) vzor ich nasledovníkom.

 

Treba si však uvedomiť, že permanetné požívanie alkoholu nie je iba chybou spoločnosti a "dnešnej skazenej doby", ale vo veľkom chybou nás - rodičov a príbuzných...nás dospelákov...


 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?