Fico opäť sníva svoj Americký sen

Autor: Marek Strapko | 12.10.2011 o 8:49 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  1150x

Prísť k moci ako slepé kura k zrnu, bez väčšej usilovnosi, vďaka priaznivej konštalácii okolností a de facto vďaka kalkuláciám svojich úhlavných politických oponentov...aj to je jedna z charakteristických čŕt jeho kariéry...Americký sen na pokračovanie...

Róbert Fico možno ani sám nepredpokladal, ako sa celá situácia vyvinie. Už vo svojich "politologických" prognózach predpovedal skôr oblomenie SaS-áckej tvrdohlavosti a podriadenie sa jasným pravidlám zvyšku koalície.
Nestalo sa a vláda padla. Fico určite neskrýval štipku rozčarovania a rozpakovania skrz sladký pocit absolútneho víťazstva, čo bolo badateľné aj na okamžitej tlačovej konferencii. Ficov prejav bol nezvyčajne krátky, sebavedomý a v podstate neútočný.

To sa už nedá povedať o prejave, zatiaľ, premiérky. Tá unaveným, vykričaným a do určitej miery nahnevaným hlasom konečne jasne vysvetlila dôvod spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.
Inteligentne a obdivuhodne vyjadrila poľutovanie nad nepochopením zmyslu eurovalu, ktorý pre väčšinu ľudí znamená dotovanie Grécka.

  • Bola podstata eurovalu a potreba jeho prijatia málo ozrejmená?

Mnohí by namietali, že čo SDKÚ a jej spojenci mali jasnejšie vysvetliť a argumentovať potrebu jeho prijatia, čo však bolo v kope negatívnej kampane SaS nemožné. Malokto skutočne rozumie presným finačným záknitostiam tohto opatrenia, ktoré síce nie je najdokonalejším riešením, ale bohužiaľ prijateľným pre ostatné krajiny Eurozóny a hlavne pre najsilnejšie európske mocnosti, bez ktorých to jednoducho nepôjde.

Otázka eurovalu teda nie je čierno-biele videnie, v ktorom dominujú iba finačné dary a záruky... Z pohľadu Slovenska, ako aj celej Eurozóny sa jednalo a jedná najmä o principiálnu otázku - buď sme ochotní, alebo  sme v tom sami. A práve tým sa dostávame k tomu zakliatemu a pre veľa ľudí prekliatemu pojmu princíp.

  • Princíp pochoval princíp

Už neviem, kde som presne zachytil tento postreh, ale vo svojej podstate vystihuje všetko. Principiálna tvrdohlavosť pochovala zase iný princíp, dokonca princípy dva: bol pochovaný princíp európskej solidarity a spolupodieľania sa na riešení spôsobených kríz a princíp, korého cieľom bolo odstaviť jednofarebnú vládu od moci.

  • Koho viniť?

Tých hláv tu padá veľmi veľa. Rozdelenie pravicových voličov na haniteľov SaS na jednej strane a SDKÚ a spol. na strane druhej je evidentné näjma v názoroch na blogoch, pričom v oficiálnych médiách je na vine skôr SaS.
Nechcem vystupovať ako tlmič vášní, ale obviňovanie a hľadanie kreátora pádu vlády je už naozaj zbytočné. Dôsledky svojich rozhodnutí a následného konania si jedntlivé politické subjekty uvedomia možno až časom. Mám na mysli havne SaS, ktorá sa (naozaj bez škodoradosti) zrejme definitívne podkopala. Stavila na jednu kartu, ale v tej hre hrá osamotenú partiu - hrá sama proti sebe. Určite ale neklesla v očiach euroskeptických  voličov, ale s ohľadom na možný koaličný potenciál je to už horšie. 
Aj to je však vo hviezdach, pretože v politike je možné všetko.

  • Víťaz je však jasný
A je ním strana Smer-SD, ktorá má jedninečnú šancu znova sa dostať k moci a ronako nabrať aj a medzinárodnom ratingu (ako záchranca Eurozóny).
Niektorí ľudia kritizujú Smer za svoj postoj - že skôr sa neponúkli zahlasovať za euroval. Rovnako by sa však zachovala každá z politických strán - získať na úkor nepriateľa je predsa základná myšlienka politického boja. 
Aj napriek tomu sa včera nedalo nevšimnúť si rozpakov Fica, ktorý rovnako vie, že vládnuť tu a teraz nie je prechádzkou ružovou záhradou.
Konštatovanie, že všetko zlé môže byť na niečo dobré ostáva jediným balzamom pre dušu ľudí, ktorí sa návratu Fica k moci nesmierne desia... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?