Otvoriť sa "Svetlu"

Autor: Marek Strapko | 25.12.2011 o 10:31 | Karma článku: 5,55 | Prečítané:  740x

Vianočný čas pomaly plynie. Slávnostná a veľmi sýta večera za nami, rovnako aj rozbalovanie darčekov pod stromčekom. Mnohí v noci navštívili chrám na príjemnej "polnočke", kde sa stretli s kadekým známym. Dnes zväčša plánujeme vychutnávať, prípadne ponavštevovať známych. Pri týchto stretnutiach si navzájom želáme kadečo dobré. Či už je to zdravie, štastie, pokoj...všetko má svoje hlavné korene vo "Svetle".

Svetlo, svetlo...taký abstraktný pojem. Pre veriaceho človeka možno trošku zrozumiteľnejší, je ním Kristus sám. Pre neveriaceho možno trošku úsmevný - predstaví si lampu v izbe:-)

Kedysi sa mi dorúk dostala knižka jedného geniálneho kňaza, ktorý sa celý život venuje pomoci druhým a písaniu veľmi jednoduchých a múdrych knižiek o našom živote (Phil Bosmans). Tá knižka ma celkom zaujala, aj keď mi na môj vkus prišla nejaká moc idealistická. Neskôr som však hlbšie prenikol do významu jeho slov.

Ale späť ku knižke.
Na začiatku bolo písané niečo o svetle a temnote. Bolo tam písané niečo o svetle, ktoré bolo od počiatku a o tmách, ktoré ho neprijali. Hej, rozumel som tomu:
svetlo - život
tma- smrť.

Autor však tento protiklad rozšíril na celý náš život. 
Svetlo, ktoré je životom predstavuje veci dobré s právne. 
Na druhej strane tma, ktorá je smrťou, predstavuje zlo.

Všetky tie slová mne osobne dávali význam. Nasleduj dobro a konaj ho, alebo nasleduj temnotu a ži len pre seba. To som si z toho zobral ja.

Po čase si danú knižku chcel požičať jeden kamarát, ktorý je silný ateista. Požičal som mu ju, aj keď som netušil, čo môže takáto vec dať práve jemu. Predsa len je knižka písaná kňazom a mnohé myšlienky vyžarujú slová Krista.
Aké bolo moje prekvapenie, keď mi dotyčný knižku vrátil s otvorenými ústami. Prečo?

Rovnako ako mňa, aj jeho zaujala najmä prvá stať o svetle a tme. "Ten človek má pravdu. Ľudia často hľadajú temné, chladné veci - všetko len materiálne, a vôbec nemajú cit pre veci nehmotné - nemajú sebaraflexiu, nehľadajú skutočné priateľstvá..."

Prekvapil ma jeho záujem a vzišla z toho krásna debata o Svetle a tme.

 

Je to tak. Aj ja som bol včera na polnočnej omši. Kňaz vravel kázeň o Svetle, ktoré je život. Myslel ním Krista, ktorý dnes k nám prichádza. 
Z jeho slov by sa dalo čítať, že sú venované výlučne veriacim. Ja si to však nemyslím a môj kamarát - stále pevný ateista, je toho jasným dôkazom.
Svetlo skutočne prichádza na zem. A to nie len dnes - pretože dnes je každý deň kedy žijeme.

 

  • Svetlo prichádza každým dňom. Prijať Ho môžu všetci - veriaci, neveriaci. Tým Svetlom je totiž Niekto, kto prišiel kvôli všetkým. Dáva sa spoznať rôznym spôsobom.
  • Prijať Svetlo znamená hľadať v živote dobro. To znamená konať ho, či už v skutkoch pomoci, odpustenia, uzmierenia sa, keď sme rozhádaní.
  • Prijať svetlo znamená nájsť si čas na seba - skutočne si nájsť čas na seba! Zastaviť sa a rozmýšľať nad zmyslom nášho života, ktorý je niekedy akosi skrytý.
  • Ak prijímame Svetlo, už viac nemôžeme chcieť. Nepresiahnu ho žiadne materiálne veci a zmyslové požitky.

Je absolútne všetkým, čo môžeš v živote dosiahnuť...
... je stále medzi nami...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?