Kde más svoj brloh Gorila?

Autor: Marek Strapko | 3.2.2012 o 9:39 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  794x

S určitosťou najväčší korupčný škandál ponovembrovej doby. Ľuďom pochopiteľne došla trpezlivosť a existuje len málo z nich, ktorí nie sú presvedčení o pravdivosti gorilových praktík v praxi.  Je preto pozitívne sledovať, že sa ľudia prebudili a v ulicich zaznieva ich hlas. Pri snahe očistiť toto naše skorumpované okolie by sme sa však mali lepšie zamyslieť, kde má gorila svoj brloh...

Vždy som tvrdil, že Slováci sú neprirodzene apatickí. Hnevalo ma to. Možno menovať množstvo príkladov zo života, kedy ľudia nehľadia, nezaujímajú sa o veci, ktoré sa vôkol nich dejú. Často je pre nich pohodlnejšie len tak nevšímať si to, ako niečo proti tomu konať.
Preto sú gorilie protesty naozaj veľkým posunom. A pokračovať budú naďalej, s omnoho väčšou účasťou.

Ako to však už vo svete býva, a na Slovensku to platí dvojnásobne - všetko dobré sa s veľkou radosťou zneužíva.

Svedkami toho sme mohli byť už pri prvom proteste. Niektorí jeho účastníci jednoznače neovládli svoje emócie a využili možnosť beztrestne vyvádzať. Kto z nich  len tak nahádzal banány na parlament, keby bol sám? Anonymita davu je vždy pokušením...
Banány však nie sú tým hlavným nebezpečím. Revolúcie a pocity z frustrácie pravidelne využívajú jedntolivci a skupiny na presadenie svojich, často diskutabilných, návrhov a názorov.
Na gorila proteste v Bratislave ich prišlo hneď niekoľko.

Pochopiteľná účasť lídrov nových politických strán sa očakávala. Aj keď sa dá povedať, že ich prezentovanie sa bolo úprimné do malej miery a viac súviselo s voľbami, za enormne rušivý prvok ich nemožno považovať.

Naproti tomu indivíduá z radov ultra-strán a skupín rušivým prvkom dozaiste sú. Pri podobných protestoch akoby zázrakom mierumilovne a popri sebe kráčajú príslušníci ultra pravice aj ultra ľavice. Obom ide totiž o jedno a to isté. Zvrhnúť tento systém. Prostriedky realizácie týchto vadných projektov sú však mierne odlišné.

Vedia skutočne ľudia, prečo a za čo tam protestujú?

V protestoch je cítiť hnev. A to podľa mňa nie je dobrý znak. Hnev nikdy neprináša múdre a rozumné konanie a ani správne názory. Svedkom toho je množstvo blogov, ktoré sa vynorili ako huby po daždi. V nich autori, a aktívni účastníci protestov, propagujú svoje vízie nového neskorumpovaného Slovenska. V týchto víziách predostierajú možné nové systémové zmeny, zmeny volebného zákona, štruktúry legislatívnej a exekutívnej moci, dokonca aj tej súdnej. Ústavu by najradšej videli po vzore SPOLOČENSKEJ ZMLUVY J.J. Rousseaua. 
Tieto utopické myšlienky,  často naivné a infantilné sú dokonca  schvalované, čoho svedkom je popularita týchto článkov. 
Ľudia! Zobuďte sa! Naozaj si myslíte, že by u nás mohol fungovať napríklad systém občiansky navrhnutej ústavy???

Samozrejme. Najmä v našej ústave je toho velmi veľa zanedbaného a zneužiteľného a bolo by za potreby zmeniť to.  Ale cesta vlády ľudu, a doslava aténskej demokracie je zrejme za horizontom racionálneho uvažovania

Podobné články a názory podsúvajú otázku, či sú protestujúci naozaj v obraze...respektíve aspoň niektorí z nich.

 

O čom by mali byť gorila protesty?

Myslím, že nebudem prvý, čo to napíše a upozorní, že zmenou systému nedokážeme odstrániť korupciu. Korupcia - z latinského skazenosť je jednoducho javom, ktorý svet poznal vždy a vždy poznať bude. Je to jav, ktorý vychádza priamo z vnútra človeka, jav, s ktorým sa určite stretol každý z nás! Darčeky u doktora, učiteľovi, v práci, využitie známostí, dosadenie známych... všetko toto je tá korupcia. 
Gorila je len nehanebnou špičkou ľadovca. Je závažnejšou korupciou, pretože ide aj o zneužitie dôvery nás občanov. Zmenou systému ju však nevykoreníme. Bojovať proti nej sa v podstate v úplnosti nedá. Nikto nám nezaručí, že niekto z napr. z OĽ nepodlahne vplyvu moci a peňazí, ak zasadne do poslaneckých ľavíc.
Do úplnosti mžno bojovať protitomuto javu iba na úrovni nás samých - v našom každodennom živote. Tento protest by mal byť o tom, že človek sa od princípu stavia proti zlému. Mal by byť stretnutím ľudí, ktorí naozaj svojím konaním svedčia o ceste čistoty a spravodlivosti. Mal by byť pozastavením sa uvedomením si zmysla vlastného konania, ktoré je často podobné prehnité...

Tento protest by mal aj smerovať k tomu, aby našu dôveru už viac nedostali tí, čo nás sklamali. Hlásať zmeny systému k dobrému je naivné a hlúpe!

Jediným možným prostriedkom je už viac nedať hlas Ficovi, Dzurindovi a spol... Dokážeme to však my Slováci? 
Predstavte si taký Smer vo vláde a Fica, ktorý sa do poslaneckej ľavice nedostal...hej viem, utópia.
Na toto by mali gorila protesty apelovať - nie na dobrovoľný odchod daných politikov.

Ako niektorí naivní rojkovia, ktorých po protestoch počuť vysvetlia, že Fico bude opätovne krúžkovaný?

Organizátori by mali upovedomiť ľudí, všetkých ľudí, aby nehlasovali za týchto poslancov. Tým by ľud ukázal, že dokáže politikov za svoje zlyhania trestať...

 

Presne tam ja vidím zmysel protestov. Pevne verím, že na dnešných prtestoch tomu aj tak bude. 
Inak sa bude jednať len o protestujúci rozvášnený dav - klbko hnevu, nenávisti a naivných túžob...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?