Na 99 percent strana na jedno použitie...

Autor: Marek Strapko | 26.1.2012 o 13:21 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  666x

"Ako húb po daždi." Aj tak sa dá charakterizovať predvolebná expanzia nových politických subjektov. Na tak malú krajinu je počet politických subjektov extrémom. Jednou z nových tvárí politickej scény je aj občianska iniciatíva 99%, respektíve 99% - občiansky hlas. Toto "baťovské" číslo má symbolizovať väčšinu národa, ktorá trpí pod nátlakom nenásytných politikov. Požaduje rovnosť šancí, spravodlivosť, politická slušnosť a korektnosť... Ako však vysvetlí  fakt, že už v predvolebnnom období sa správa nekorektne a falošne??

"Aj vy ste 99%" - potajomky sa v televízii začali objavovať podobné šoty. Sprevádzal ich jemný závoj tajomnosti, čo ešte viac pútalo pozornosť divákov aj odborníkov. 
Názov iniciatívy nie je náhodný. Frustrácia občanov z politického diania by sa dala krájať nožom. Na jednej strane tieň nekončiacej ekonomickej krízy a na strane druhej trápne škandály politikov a politických strán, ktorým mnohí slepo verili, že ich nesklamú.
Jednoducho niet vhodnejšieho času na vznik tzv. oportunistických strán, ktoré sa dištancujú od všetkého a hlásajú zmenu všetkého zlého.

Dá sa tomu veriť?

Áno:
Ak si tak človek spája všetky súvislosti, vždy príde na nejaké klady a zápory. 
Koaličné strany volieb 2010 sklamali mnéžstvo ľudí. Ficovi vyšla tzv. teória zlepenca a po veľmi krátkom čase naozaj došlo k nezlučiteľným treniciam a rozpadu vlády. 
Na jednej strane ostal "stabilný" Smer, ktorého voliči majú pred voľbami jasno. 
Na druhej strane, v pravicovom bloku, riešia voliči ťažšiu otázku. Veriť ešte SDKÚ, KDH?? Čo je zač tá SAS-ka? Nie je náhodou ten Matovič správny chlap? Nemám však radšej voliť 99%? Veď aj tí sú len takí obyčajní ľudia.

Matovičova strana a strana 99% má v podstate rovnaký záujem. Rozdielom je asi skutočnosť, že o Matovičovi, narodziel od predstaviteľov 99%, vieme, čo môžeme ako - tak očakávať. 
Aj napriek tomu, že nikto si poriadne nedokáže predstaviť fungovanie týchto dvoch subjektov v praxi (aj keď 99% aký-taký program má), tieto strany pôsobia veľmi vzrušujúco.
99% - občiansky hlas navyše neskrýva žiadne známe politické osobnosti, ako napríklad predstaviteľov OKS a KDS (súčasť Obyčajných ľudí). 
Pri pohľade na ich členstvo vidieť skutočne aj príslušníkov robotníckych zamestnaní a dokonca aj nezamestnaných.

Čo môže vyznievať v politike krajši ako skutočná vláda jednoduchých, bežných ľudí?

Nie:
V prospech nedôveryhodnosti existuje viacero tvrdení a názorov. Jedným z nich je fakt, že podobných nových politických subjektov bolo na slovenskej politickej scéne už niekoľko. Ako príklad môžeme uviesť SOP, ANO. Aj dané politické zoskupenia vznikli s úmyslom prínosu "čistejšej a novej krvi" do parlamentných ľavíc. Bohužiaľ, ani jednej z nich sa propagované myšlienky nepodarilo preniesť aj do reálnej úrovne. Priam naopak, často sa stali zdrojom konfliktov a káuz. 
Rovnako aj nejasná politická agenda nesvedčí o istote budúcej jednoty a nenačrtá žiadnu líniu budúceho fungovania v rámci parlametného pôsobenia. V určitom slovazmysle to môžeme prirovnať ku skoku do neznáma.  
Čo sa týka ANO a 99%, paralelu možno vidieť v silnom mediálnom zázemí. 
Reklama iniciatívy a v súčasnosti politického subjektu je viditeľná už niekoľko mesiacov.

Čo tam po zákone o voľbách

Práve táto skutočnosť je priam až do očí bijúca. Hlásať korektnosť, čistotu politického pôsobenia a popritom bezohľadne porušovať zákon je zrejme trošku protirečivé.

Rovnako to svedčí aj o skutočnosti, že za peniaze je možné všetko, dokonca aj beztrestne porušovať zákon.

Taktiež to aj protirečí tvrdeniam, že 99% - občiansky hlas je hlasom 99% občanov. Ktorý smrtelník má na to, aby si konštatne platil tak drahú mediálnu reklamu a to dokonca v čase, kedy nie je oficiálne povolená?

Ak práve 99% poukazuje na bezočivosť pilitikov v kauze Gorila a v bežnej praxi, vyčíta im bestrestné a arogantné porušovanie zákonov, tak prečo neváha za ťažké peniaze platiť si reklamu na hrane zákona (respektíve protizákonne)?

 

Aj takéto otázniky sa vynarájajú popri krásnych predstavách neskorumpovaného a spravodlivého Slovenska. 
Otázniky sú, ale odpovede nevie dať nikto...reklamná bublina rastie, voľby sa blížia. 
Až čas prezradí zrejme prezradí, kto tu za koho hrá...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?