Neverím vo vládu ľudí ... odporúčam film Lord of Flies

Autor: Marek Strapko | 4.2.2012 o 12:16 | (upravené 4.2.2012 o 14:08) Karma článku: 10,62 | Prečítané:  1082x

Krásne a na druhej strane tak veľmi naivné predstavy o spravodlivej a mierumilovnej vláde ľudu zaznievajú z námestí anti-gorilových protestov. Prečo? Prečo? Tak som sa konečne tešil, že ľudia sa prebúdzajú.... ...a pritom množstvo z nich len upadá do nereálnych snov...

* V úvode by som chcel podotknúť a upozorniť, že nasledovným článkom nechcem vôbec hádzať všetkých do jedného vreca a znevažovať pozitívnu skutočnosť, že ľudia naozaj využívajú svoje právo na protest.

Týmto článkom chcem len poukázať na mylnosť a najväčšiu chybu, ktorej sa organizátori dopúšťajú...

Bohužiaľ, táto chyba neguje a podradzuje celý význam mohutných protestov!

 

V súvislosti s nápadmi ako občianska ústava a vláda ľudu mi na rozum okamžite prišiel jeden film s názvom Lord of Flies (v preklade Pán Múch).
Film bol natočený na motív geniálneho románu Willliama Goldinga s rovnakým názvom. Týmto dielom bristký autor reagoval na všetky utopistické myšlienky jeho doby, ktoré zo sebou prinášal anarchizmus a čoraz viac rozširujúci sa komunizmus.

Práve utopistické myšlienky vždy v ľuďoch evokovali ilúzie, že svet môže byť opäť krajší a spravodlivý. Zabúdali však na jednu podstatnú vec. Na svete okrem dobra existuje aj zlo.  Aby som nebol moc abstraktný - každý človek má tendenciu konať zlo. Keby tomu tak nie je, nikdy by nevypukla žiadna vojna, neuskutočnila by sa žiadna vražda ani bitka...keby, keby...

Lord of Flies - Pán Múch opisuje podobné snahy. Mladí chlapci sa po havárii lietadla ocitajú na opustenom ostrove. Vedomí si faktu, že sú sami a možno ich nikto nikdy nenájde, musia si stanoviť pravidlá spolunažívania.
Demokraticky zvolia svojho hlavného hovorcu. On však nie je despotický a vládu preberajú všetci. Na to, aby sa každý dostal k slovu slúži mušľa, ktorou sa zvoláva zhromaždenie. Kto má v ruke mušľu, môže hovoriť.

Všetko sa vyvíja krásne, až do chvíle, kedy neprichádza hlad. Niekto sa musí postarať o jedlo, preto ním hlavný vodca poveruje skupinku chlapcov. Poverený organizáciou lovov je druhý zo starších  chlapcov...
Na tomto príklade je vidno, že vláda chlapcov nemohla prebiehať úplne neriadene. Nie každý z chlapcov totiž tužil starať sa užitočné veci a množstvo z nich sa radšej hral a zabávalo. Musel byť niekto, kto ich organizoval. 
Skupina lovcov však po čase preberá divošské správanie. Zabíjanie zvierat ich natoľko fascinje, že v každom z nich sa začne prebúdzať to prvotné - prírodné správanie. Zhromaždenia idú bokom a medzi lovcami a veliteľom ostrova nastávajú rozpory. Tie sa končia až vytvorením dvoch skupín, ktoré medzi sebou súperia. Dôjde aj k zabitiam...a celá ilúzia harmónie padá. Keby niet príchodu záchrancov, skupina lovcov by na smrť utýrala zvyšnú (kultivovanú) skupinu...

"Prečo je tomu tak? Prečo sa chcú len baviť a neplnia si povinnosti? Prečo sa medzi sebou bijú a útočia na nás? 
Chcel som len aby sme udržiavali oheň, v prípade že okolo nás bude plávať loď...

Chcel som pre nás len dobro, aby sme žili ako civilizovaní ľudia - v láske...", pýta sa psychicky zdecimovaný a sklamaný veliteľ ostrova.

 

Bezpochyby rovnako dobre možno myslia svoje myšlienky aj organizátotori protestov a dokonca aj mnohí z fanatikov, ktorý s ampliónom v ruke hlásajú vízie nového režimu...

Bohužiaľ, bolo by to krásne. Kto z nás by si neprial žiť v mieri, spravodlivosti, harmónii? Kto by nechcel žiť vo svete, kde niet miesta pre právo bohatšieho, silnejšieho? Kto by nechcel svet bez tej hnusnej slazenosti - korupcie?

Taký režim však nastoliť nejde. Dôkazom toho nie je len tento geniálny román a film, ale svedkami Lord of Flies sme mohli byť aj na protestoch.
Stačí len 10,000 ľudí a hneď sa  vnich nájdu stovky fanatikov, búrlivákov a hajzlov, ktorým nezáleží na lepšom svete. Sú to často obyčajní gauneri, alebo ľudia žijúci vo vlastnom svete - ľudia bez schopnosti vnímať reálny život vôkol seba.

Predstavme si potom vládu ľudu:

  • Koľko debilov by sa našlo tam?
  • A čo ľudia s inými názormi? Čo s takými? Kto nie je s nami, je proti nám?
  • A čo tých 40%, čo bude krúžkovať Fica a tie ďalšie percentá, čo dajú hlas Mečiarovi, Dzurindovi...?? Čo spravíme s nimi? Dáme ich do gulagov, lebo nechću, aby títo politici neboli zvolení do NR SR?
  • A čo nevzdelaní a ľudia, bez schopnosti racionálneho uvažovania?
  • atď, atď.
  • A kto by nás reprezentoval  vzahraničí? ako by sa Slovensko správalo v závazkoch voči EÚ?
  • atď, atď.

 


Tento systém nie je dokonalý. Nič lepšie však zatiaľ ľudstvo nevymyslelo. Tento systém potrrebuje veľa zmien, aby fungoval tak, ako má.

Zmena systému však nestačí. Gorila je len špičkou hnusného ľadovca.

"Ak chceš budovať mier a spravopdlivosť vo svete, musíš v prvom rade udovať mier a spravodlivosť vo svojom srdci a vo svojom okolí!"

 

Niekto napíše, že toto sú žvásty!

Ja však tvrdím, že stále menšie a realizovateľnejšie, ako žvásty tak často zaznievajúce na týchto protestoch!!!

 

Riziko, že sa hlavná myšlienka gorila-protestov zneužije bolo veľké. Netušil som však, že k tomu príde už tak skoro.

 

Ľudia - máme sa prebudiť a žiť v láske...nie upadnúť do nenávisti a naivných snov!

 

PS: Myslím, že toto isté chcel povedať aj Tom Nicholson, keď hovoril o láske...

 

PS2: Viem, že množstvo ľudí vníma svet rôzne. Každý je predsa jedinečný. 
Ak ste sa dočítali až sem, prosím, nepíšte urážlivé komenty do diskusie. Ak so mnou nesúhlasíte, tak               jednoducho si "zatnite do jazyka"... v tom je sila každej osbnosti!


 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?