"Na pokutách plánujeme vybrať..." ... ?!?

Autor: Marek Strapko | 30.3.2012 o 8:51 | Karma článku: 14,61 | Prečítané:  1006x

Ak si otvoríme stránku ministerstva vnútra dočítame sa, čo všetko pre nás robí polícia. Z množstva bodov je pre tento článok dôležitým hlavne ten, v ktorom sa zaväzuje dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, odhaľovať a trestať páchateľov dopravných priestupkov. Z uvedeného vyplýva, že ak pri cestovaní uvidím policajné auto alebo policajta, mal by som sa cítiť bezpečnejšie. Je to však naozaj tak??

Malo by to tak byť. Respektíve pri cestovaní po niektorých západných krajinách som tento pocit mal často.
Na Slovensku však takmer nikdy.

Práve naopak, ak zbadám policajné auto, prípadne policajta stojaceho niekde pri ceste, hneď ma zamrazí. Nieže by som často a s radosťou porušoval dopravné predpisy a bál by som sa oprávnenej pokuty. Ide skôr o ten pocit, ktorý veľa ľudí pozná... dopravný policajt=nútený vyberač pokút.

Ako príklad uvediem niektoré najčastejšie a najobľúbenejšie "policajské fintičky", ktorými chce plícia dosiahnuť väčšiu beszpečnosť pre nás - občanov:

 

 • Absurdné pokuty:
  Nemal si niekedy so sebou zelenú kartu, aj keď si šoféroval u nás a nie v zahraničí? Aj za to vie byť pokuta. 
  Upovedomíš policajta, že v podstate nie je povinnosť mať ju (aspoň tak mi bolo povedané v poisťovni) - nerob to! Dotknutý a ponížený policajt si s radosťou nájde niečo iné - čo tak napríklad povinná výbava, alebo nedokonale očistené zadné sklo, ŠPZtka...
  Ešte väčší gól je pokuta za to, že nemáš pri sebe šek o zaplatení povinného zmluvného poistenia... toto sú extrémne prípady.
 • Overené miesta "chytačiek a  pokutovačiek":
  Vstúpil si do zákazu vjazdu? Značka je síce na mieste, ale aj napriek tomu si si ju nevšimol. Nečuduj sa, nie si sám a nie si až taký nezodpovedný. Stačí si všimnúť, že na rovnakom mieste polícia spokutuje denne kvantum vozidiel a to za hodinku hliadkovania. Vyhováraš sa, že si z iného mesta a že to značenie je úplne zavádzajúce, že pred tebou išiel autobus (ktorý tam mohol vojsť) a ty si nemal šancu spozorovať značku. Alebo, že bola dopravná špička a viac si sa sústredil na šialených chodcov, cyklistov a iné kreatúry a nejaká zvislá značka ťa vôbec neoslovila? A opäť raz, na 90 percent je obeťou vodič z iného mesta. Domáci totiž vie, že je tam zákaz a rovnako vie, že tam denne stoja "zelení".
  Oni si totiž radi pripravia značky na mieru - tzv. umelo vytvorené "pokuto-továrne".
 • Číhanie na korisť:
  Asi najodpornejší a najnechutnejší čin, ktorého sa však policajti dopúšťajú pomerne často. 
  Neskúsený alebo cudzí vodič sa s ťažkosťami brodí sleďou neprehľadných uličiek, jednosmeriek, platených a neplatených parkovísk. Nevie nájsť miesto, do ktorého má doviesť tovar, nevie nájsť firmu, ktorú ma navštíviť. Točí sa a krúti a zúfalo pozerá na všetky možné značky. Súrne by možno potreboval pomôcť, pretože je evidentné, že si neporadí.
  A to je ten pravý čas pre "lovca". Podobne ako lev hľadá ranenú a najslabšiu zebru, aj policajná hliadka si nájde svoju korisť. Namiesto ponúknutia sa pomôcť, vysvetlenia cesty sa vešá na vyhliadnutú obeť a pomaličky ju prenasleduje. Je len otázka času, kedy korisť nechtiac zastaví v zákaze, aby sa spýtala na cestu, alebo v zúfalej otočke zacúva do jednosmerky (jedným kolesom).
  Nič nie je odprnejšie ako policajná hliadka za vaším chrbtom, ktorá vás priam núti spáchať nejaký prietupok. 
  Pľujem na vás, takíto policajti...negujete tým všetko, k čomu sa vo svojej prísahe a vyhláseniach zaväzujete.
Podobných prípadov sú stovky, tisíce. Skúsenosti s nimi má takmer každý vodič. Človek by mal od policajta cítiť oddanosť a odhodlanie slúžiť a nie aroganciu a povýšenestvo. Dokonca aj v prípadoch, kedy je pokuta oprávnená, očakával by od policajta úsmev, príjemné vystupovanie a minimálne zaželanie šťastnej cesty. 
Namiesto toho sa často dočká len buzerovania a chladného pokutovania...

Aby sme však nesypali len na policajtov - určite na tom nesú voj podiel viny aj arogantní vodiči. Ide o takých, ktorí páchajú priestupky bez mihnutia oka a následne sa hádajú s policajtom, atď.

Ak by však polícii skutočne záležalo na bezpečnosti, nepoužívala by vyššie spomenuté finty. 
Nemiesto toho by sa sústredila na skutočne dôležitejšie veci, stávala by na miestach, ktoré by denne menila. Merala by rýchlosť nie v kopci a kúsok za obcou, ale priamo ne nebezpečných úsekoch ciest - tam najčastejšie dochádza k smrteľným nehodám.


Ak sa však pozrieme na nadpis článku ... podľa ktorého polícia pri zavedení nového systému objektívnej zodpovednosti plánuje vybrať na pokutách 15 mil. ... ČO SI MÁ O TAKÝCHTO PLÁNOCH myslieť človek?

Keby cieľ znel, že chce zlepšiť bezpečnosť, príijmuť návrhy vodičov atď... pochopil by som to. Ona si však dáva za cieľ viac vybrať...

Ak bude na konci roka policajný prezident bilancovať, možno zase prejaví sklamanie z nedosiahnutého cieľa.

"Preto vodiči, snažte sa konať priestupky!!!" - nech naplníme náš cieľ. Takýto je asi v preklade odkaz polície....(teda tej dopravnej)

Smutný smiech cez slzy...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?