Judáš, môj vodca...

Autor: Marek Strapko | 5.4.2012 o 13:38 | Karma článku: 8,24 | Prečítané:  945x

Jedna z hlavných postáv veľkonočných udalostí Nového písma. Dodnes sa o jeho počíňaní vedú dišputy medzi teológmi, diskutuje sa o jeho zodpovednosti, skutočnej vine a konečnom osude. Nech už je pravda akákoľvek, skutočnú pozná iba Najvyšší, Judáš svojho Majstra zradil. To je fakt. Zapredal sa podobne, ako to často robíme aj my...

Na postavu Judáša sa dá nazerať z rôznych uhľov pohľadu. Predsa nič, čo je v Písme napísané, nie je len tak. Aj negatívne veci, akou zrada Ježiša dozaiste je, sú pre nás užitočným svedectvom.

Judáš bol človek, ktorý dozaista zlyhal. A to hneď dvakrát. Prvým zlyhaním bolo samotné zapredanie sa a zradenie toho, ktorý aj jeho prišiel zachrániť. 
Druhým zlyhaním bolo siahnutie si na život. V úplnej zúfalosti a uvedomení si svoje chyby Judáš nevidí iné východisko. To jediné nachádza v úniku a zbabelom čine samovraždy.

 

Judáš a náš dnešný život

Jeden deň sme o niečom presvedčený, plný predstáv a ideálov. Ak to však časom nejde podľa našich predstáv, tak začíname zúfať. Presne niečo podobné musel pociťovať samotný Judáš, ktorý v Ježišovi videl nového vodcu - silného rebela, ktorý by konečne vytvoril "nový režim".

Udalostí, v ktorých sa sklamene je nespočetne. Či ide o sľuby druhých a vzápätí ich podrazy, nesplnené ideály vo vzdelaní v našej práci, rodine. Nesplnené ideály spoločnosti, politických strán...

... sklamaní v živote zažije asi každý človek niekoľko.

Nie samotné sklamania sú však najhoršie. Najnebezpečnejšie je následné upadanie do zúfalstva a podliehanie beznádeji.

Aj Judáš začína pochybovať a preto koná skratovo. Za vidinou peňazí si myslí, že nájde opätovnú nádej. Opúšťa svoje pôvodné smerovanie, nehľadí na "bývalé priateľstvo". Zapredáva ho a spolu s ním zapredáva aj sám seba.

 

Stovky a stovky príbehov ľudí, ktorí svoj život zúfale stratili a strácajú. Strácajú ho bezmyselným spôsobom života. Sklamanú životom sa stavajú proti životu samotnému. Zabíjajú ho postupne a niekedy ho zabijú úplne. Nevedia nás zmysel, ktorý by bol pravým zmyslom života.

Prečo "Judáš, môj vodca?" ... Prečo ho aj my niekedy nasledujeme? Určite nie v takej rozsiahlej a zhubnej miere, ale minimálne zlou náladou, neochotou a nedostatkom radosti z bežných krásnych každodenných vecí.

Prečo nám je Judáš, ktorý smeruje k tme, tak blízko...namiesto nasledovania "Svetla, ktoré vo tmách svieti"?

 

Ak si myslíme, že Judáš je len biblickou postavou, bez významu pre neveriacich, tak sme na omyle. Judáš je stále niečo viac a je stále prítomný.
Denodenné klamstvá a zrady, ktoré ubližujú druhým. Spolu s tým však najviac ubližujú nám, pretože už viac nedokážeme vidieť skutočné hodnoty. 
Táto cesta je široká, ale zradná. Osud Judáša je jasným príkladom.

Poučme sa z jeho zlyhania a viac sa radujme zo života. Kto podľahne zúfalstvu, radosť v ňom už nebýva.


Veľkonočné posolstvo môže byť dobrým začiatkom zamyslieť sa...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?