Sobáš je už prežitok, pokiaľ nie si...

Autor: Marek Strapko | 27.6.2012 o 9:02 | (upravené 29.6.2012 o 22:57) Karma článku: 16,41 | Prečítané:  13700x

Čoraz viac ľudí sa stavia za slobodné spolužitie dvoch partnerov, bez uzavretia manželského zväzku. Pokles počtu sobášov je toho jasným dôkazom. Pre mnohých je uzavretie manželstva niečím zbytočným a staromódnym. O čo kontrastnejšie teda v tomto kontexte znejú hlasy presadzujúce možnosť sobášov pre osoby rovnakého pohlavia...

Sedeli sme na teraske - bližší kamaráti, ale aj tí menej známi. Do oka mi padla príjemná dvojica, chalana som zbežne poznal. A ako to už na stretnutiach po dlhšom období býva, rozoberali sa najnovšie novinky. Niežeby som rád preberal súkromné záležitosti iných, ale stretávky sú bohužiaľ najmä o tom. Koniec koncov, vždy môže človek šikovne zmeniť tému a dá príležitosť na zaujímavú debatu.

Ako sme tak rozprávali o jednom kamarátovi, o jeho čerstvom sobáši, množstvo ľudí ho odsúdilo. Nie tak ani jeho, ako ten sobáš. "Načo sa hneď bral? Mohol ešte počkať, užívať si slobody. A načo sa vôbec bral, úplne zbytočná vec..."
Využil som príležitosť a spýtal som sa spomínanje dvojice, čo si o sobáši myslí, či spolu plánujú podobný životný zlom. 
Pýtal som sa preto, lebo krátko predtým sa jemne pýšili prerobeným bytom, v ktorom spolu už dva roky nažívajú. Byt je ževraj v dobre lokalite, ale bol zastaralý. Obaja však majú dobrú prácu a mohli si dovoliť pustiť sa do rekonštrukcie.
Ich odpoveď bola strohá a zhodná: "Neplánujeme sa v najbližšej dobe brať. Máme sa radi, zariaďujeme si byt. Je nám tak dobre. Papier je už len formalita..." Pousmial som sa, pretože mi to nedalo.

- "A prečo sa neplánujete brať, keď ste spolu už 5 rokov, 2 roky spolu bývate v dobrom byte. Máte sa radi a máte aj dobré zázemie pre rodinu?"

- "Lepšie žiť spolu šťastní, ako sa len brať kvôli papieru bez lásky...", znela odpoveď.

- "Nemyslím si, že ide len o formalitu a papier. Myslím si, že je to dôležitý zlom v živote, keď sa k niekomu zaviažeš sľubom na celý život", pokračoval som.

- "Ale veď mi chceme byť spolu celý život. Len k tomu nepotrebuješ dáky trápny sobáš. Koľko ľudí sa berie a potom sa zachvíľu rozvádza! Tak o čom sú už len tie svadby??", nervózne a sťahovačne kontrovala dievčina.

- "Tak budťe im príkladom! Budťe príkladom pravej manželskej lásky!", s úsmevom a dôverou som ich vyzval.

- "Ľudia by si mali život spolu vyskúšať!", zracionalizoval diskusiu chalanisko.

- "Ale žiť spolu len tak je niečo iné, ako žiť s vedomím spolužitia do smrti... Nepripadá vám to ako vytváranie si zadných dvierok a možnosti - ak to nevýjde, aby to bolo jednoduchšie???", musel som už trošku rypnúť.

A to bol koniec diskusie na túto tému. Podpora od spolusediacich neprišla. Cítil som sa ako mimozemšťan medzi pozemšťanmi. Bol som dokonca obvinený z takých ohavností, že im závidím a neprajem. Nuž, to naozaj môže povedať iba človek, ktorý ma nepozná, nerozumie mi, alebo mi teda vôbec nechce porozumieť.

 

A tak večer pokračoval a s ním sa hovorilo o kadečom. Na pretriasku prišla téma "Dúhového pochodu".
Dp nej sa horlivo zapojil asi každý. Nie každý už pozitívne hodnotil danú záležitosť, ak ide najmä o exibicionizmus zúčastnených a podobne.
Úmyselne som však nadhodil tému ich sobášov a vtedy to prišlo. Prišlo to, na čo som čakal.

"Majú právo vziať sa. Rovnaké právo, ako každý iný človek. Chcú spolu žit do smrti, tak im nikto nemôže brániť v sobáši. Videl si tých, čo sa tam symbolicky vzali? Akí boli šťastní? Sobáš ich urobil šťastnými. Bol to pre nich najkrajší deň..."

- povedalo dievča, ktoré mi len pred asi hodinou tvrdilo, že sobáš je prežitkom, formalitou, nepodstatným papierom, zbytočným a pre skutočnú lásku nepotrebným...

Ach tu ste! Tu ste naše hodnotové paradoxy. Tu je naše pomätenie v spleti hodnôt. Hodnota je to, čo mi práve vyhovuje. Hodnotový relativizmus zvíťazil na plnej čiare a ešte aj sám seba prezradil.

V duchu som sa smial z trápnosti dievčiny, ale na druhú stranu som vduchu plakal nad príčinami týchto kontrastov. Je ním jednoducho do veľkej miery naša doba. 
Doba, v ktorej ľudia zmätene hľadajú štťastie tam, kde ho niet. Doba, ktorá ti skúša natlačiť rôzne predstavy o ideálnom živote. Tieto predstavy sú často aj veľmi správne, bohužiaľ však bez hodnotových základov.
Ach, aké si prázdne vnútro človeka!

Už som ďalej debatu nerozvíjal - skončil by som ako úplný rypák a rozvracač pohody a zábavy. A tým ja vôbec nie som.

Možno raz príde čas, kedy veci, ktoré sa nám zdali byť zbytočnými a formalitami, stanú sa vecami vzácnymi. Dovtedy však budeme musieť padnúť na nos...a poriadne si ho rozbiť.

 

Áno, sobáš je prežitkom, tak tvrdí množstvo (najmä mladých) ľudí. O čo kontrastnejšie však vyznieva toto tvrdenie vo zveľaďovaní práv homosexuálov na manželstvo...

... žeby moderný "hodnotový schizofrenizmus"??

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?