"Stop asociálom!", kričia asociáli

Autor: Marek Strapko | 3.10.2012 o 20:04 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1004x

Pred pár dňami som pútavo sledoval "Obchod na korze". Geniálny to film, koniec koncov, ako jediný náš ocenený Oscarom. Človek krúti hlavou nad zverstvami vojny, nenávisťou, ktorá sa ako víchor prehnala prostým slovenským ľudom...

Je tomu už viac ako 60 rokov. Dlhá doba, počas ktorej bol slovenský národ skúšaný takmer permanetne. Len čo sa spakovali "gardisti", zafúkalo k nám "osloboditeľov" z východu. Našťastie, aj naši "ruskí priatelia" museli po dlhých rokoch odísť. 
Od tej doby uplynulo len zhruba 20 rokov a bumerang sa vracia. A nemieni sa zastaviť. Nacionalistickými bludmi mámi rozhnevané vnútro väčšiny obyvateľov nášho národa.
Pochod v meste Partizánske je toho jasným svedectvom.

Zúčastnilo sa ho naozaj, na slovenské pomery, veľké množstvo ľudí všetkých generačných skupín, od mladých výrastkov až po skutočných dôchodcov.
Výzva na pochod pohltila skutočné každého.

Tento "mierumilovný pochod", ako ho niektoré média nazvali mal v sebe jediný cieľ - vyzvať kompetentných na riešnie rómskej otázky. Síce zúčastnení niesli transparenty s nápisom "STOP ASOCIÁLOM!", pointa akcie však neunikla nikomu.
Dôkazom toho bola aj účasť niekoľkých stoviek sympatizantov a členov radikálnej pravice. Práve ich vplyvom sa "mierumilovný pochod" mohol ľahko zmeniť na lightový pogrom.

Kto je vlastne ten asociál?

Pre niekoho veľmi banálna otázka. Rovnakou by bola aj pre takmer všetkých zúčastnených. Sú nimi ževraj tí neprispôsobiví občania, ktorí nepracujú, poberajú sociálne dávky a často demolujú svoje okolie, prípadne napádajú okoloidúcich.

Áno - často sa jedná o občanov rómskej národnosti...ale rovnako často je toto tvrdenie falošné.

Príklad?

Pre mňa sú taktiež asociálmi ľudia, ktorí víkendovo bez miery popíjajú v baroch a  kvôli nim je aj obyčajná večerná prechádzka mestom strachom o zdravie...

Toto nie sú asociáli?

 

A čo tí vyholení chlapci, ktorí boli rovnako súčasťou pochodu? Mal už niekto niekedy češť, napríklad tak na futbalovom zápase?
Ja áno, a to dokonca len cestou po ulici. Prečo ja? Neviem, asi som tade práve nemal ísť.

Pre mńa sú asociálmi práve oni.

 

Aj takíto ľudia boli súčasťou "mierumilovného pochodu", dokonca tvorili jeho motor.

Pochodu, ktorý má z ľudského hľadiska nulovú výpovednú hodnotu. Stačilo by len tak málo, trošku poznať dejiny, trošku viac sa zaujímať a sledovať problematiku. Jednak problematiku Rómov, jednak problematiku ľudí vyčlenených na okraj spoločnosti (často nie vlastnou vinou).

A možno by úplne stačilo poznať fakt, že nacionalizmus ešte nikdy nič nevyriešil!!!

Preto ten "mierumilovný pochod" v úvodzovkách.

 

Jožko Króner sa svoje role v Obchode na korze chopil majstrovsky. Bravúrne zobrazil pocity človeka, ktorý krúti hlavou nad nenávisťou ľudí, nad velebením znaku gardistického dvojkríža.

O čo smutnejšie, že aj v 21. storočí je "dvojkrížnikov" vidieť v našich mestách...
... a po ich boku obyčajných ľudí:-(

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?