A kto dá tringelt mne?

Autor: Marek Strapko | 10.12.2012 o 23:00 | (upravené 10.12.2012 o 23:07) Karma článku: 13,50 | Prečítané:  2230x

Po sýtom posilnení "chmeľovou polievkou" stojím pri barovom pulte. V ruke držím účet za pivko, ktoré samo o sebe nebolo lacné. Jednoducho mám rád robré pivo, keď už tak, a nie len kaďejaké "patoky". Chystám si peniaze, platím... Vtom zaznie hlas môjho známeho. Vyčíta mi, že som nenechal tringelt. Otáčam sa k nemu, následne smerom k čašníčke...nasadzujem si čiapku a vravím "Príjemný večer prajem". Darujem úsmev - to bol môj tringelt...

"Tringelt, tringelt", behá mi hlavou pri ceste domov. Spomínam si, že už dlho som neuvažoval nad touto témou, ktorá mi kedysi dávno častejšie rezonovala v ušiach. 
Pamätám si vrelo na časy, kedy som navštevoval reštaurácie s ľuďmi, čo úzkostlivo dbali na zdvorilostné maniére. "Vždy by si mal nechať zhruba 10 percent", znel ich poučný hlas. Ja som bol však len chudobný študák, ktorému bolo ľúto zbaviť sa pár drobných. A pár rokov dozadu skutočne veci stáli o čosi menej (to je však už na inú debatu).

Tringelt naozaj vie by ošemetnou témou. Videl som rôzne články, ktoré radili ohľadom správnych "platobných reakcií" v reštauráciách a baroch. Najmä teda ak cestujete do zahraničia. V niektorych krajinách si na to jednoducho potrpia a od hostí priam žobrú o sprepitné. 
To sčasti dokážem pochopiť, najmä teda pri zamestnaniach typu poslíček alebo služobníček. Viem si predstaviť postavenie "novodobých otrokov", ktorí za pár dolárov makajú v hoteloch pri Stredozemnom mori. Tí si častom zaslúžia kešik navyše, najmä teda ak robia to, čo nemusia.

Prečo by som  mal nechávať sprepitné v baroch a reštauráciách?

Mám jednu známu, ktorá pracuje v bare - reštaurácii v Trenčianskom kraji. Lokalite, v ktorej sa to až tak nehmýri turistami zo zahraničia, pre ktorých je 5-10-20 éčiek ako pozornosť častokrát smiešna suma (nie, že by pre niektorých Slováko nebola rovnako). 
Tá to moja známa zarába niečo okolo 400 EUR, ale na tringeltoch si dokáže pekne prilepšiť. V lete sa tak dokonca jej plat blíži k 1200 eurám. A to je už na časníčku, ktorá nie je ani vyučenou časníčkou, pekná, až moc pekná suma.

Nie, že by som jej závidel, ale je to pre mňa stále záhadou, kde sa to ono sprepitné zobralo. Existuje určite dlhú dobu a určite nepochádza z našich krajín. Ronako je záhadou, že existuje iba v niekoľkých povolaniach. Reštauračné zariadenia sú asi najčastejšie potešované peniazmi extra.

Prečo rovnako sprepitné nedávame zametačom, upratovačkám, robotníkom, učiteľom?? Veď aj tí, a z vlastnej skúsenosti najmä tí posledne menovaní robia často veci nad mieru svojej psôsobnosti...
Rovnako by si mohool povedať každý z nás pracujúcich, pre ktorých málokedy existuje táto pozornosť, ak nemyslím na prípadné odmeny od šéfa a podobne.

Som lúzer, ak nedám?

Niekto mi už aj povedal, že som lakomý.  A to som tringelt dal, len sa mu zdal primalý. Stále sa však vraciam k jednému bodu a tým je skutočnosť, že cena nápoja-jedla je už samo osebe nositeľom nadhodnoty. Hej, môžeme oponovať, že tringelt je pre časníka, ale veď aj on si robí iba svoju prácu. Skutočne málokedy a veľmi zriedka som zažil situáciu, keď čašník robil niečo navyše - skutočne niečo, čo by nemusel. Príkladom bolo raz, že pomáhal staršiemu človeku ísť na toaletu...Respect!

Kdesi som kedysi videl, bola to príručka spoločenskej etiky, kde sa tvrdilo, že darovanie tringeltu je znakom spoločensky vyspelého človeka.
Uvediem teda príklad:

Sedím v reštaurácii, kde sa v brutálne drahom saku stravuje na pohľad finačne úspešná postava elegána. Ten s úsmevou na perách necháva po dobrom jedle poriadny tringelt, minimálne teda tých 10-15, možno aj viac percent z ceny. Hľa,  spoločensky vyspelý človek...

Postava ďalej vychádza na parkovisko, sadá si do svojho nablýskaného bím-em-dabljú a cúva. V tom zistí, že mu na ceste zavadzá pomalší šofér, ktorý má problém trafiť sa medzi úzko usporiadabné čiary parkovacích miest...
Spoločensky vyspelý človek otvorí okienko a vyspelo spoločensky posiela mierne zmäteného šófera do (VČERA)...

... a čo na to spoločenská etika povie teraz?

 

Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca. Určite mnohí darujú peniaz ako prejav vďaky za skutočne príjemné služby. Aj ja ho niekedy darujem, napríklad tak chudákom terasovým brigádnikom.
Na druhej strane však často pociťujem fakt, že tringelt sa dáva skutočne iba zo zvyku, len pre dodržanie spoločenskej etiky. V tom prípade však skutočne stráca svoj zmysel a mení sa iba na nezmyselný a falošný prejav úcty. bez patričnej úprimnosti...

A koniec koncov, úcta a vďaka sa dá prejaviť aj nefinančne.
Ja často využívam príjemné slovo a úsmev na tvári...ten mnohým ľuďom chýba oveľa viac, pretože je na nezaplatenie!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?