Sviatky pokory

Autor: Marek Strapko | 24.12.2012 o 9:12 | (upravené 25.12.2012 o 10:01) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  339x

Znova sme o rok starší. Aspoň tak si hovorievame pri vyznamných sviatkoch. Áno, znie to ako gýč. Každý rok to isté - rovnaké zvyky, rovnaké jedlá, podobný priebeh dňa. Znova sú tu sviatky radosti, pokoja, lásky a mieru. Znova sú tu Vianoce...

Tých prívlastkov, ktoré Vianociam dávame je neúrekom. Veselé, šťastné, radostné, pokojné, požehnané, plné lásky, mieru...

Aj napriek tomu existujú ľudia, ktorí ich neočakávajú s radosťou. Často sú tieto sviatky spojené s opačnými skúsenosťami. Ľahko sa pretvoria na sviatky stresu, hádok, šomrania, naháňania sa a problémov. Veľakrát si za to môžeme sami...

Sú niekedy naše Vianoce takými, akými ich voláme?

Možno všetci robíme základnú chybu. Dávame im množstvo prívlastkov, očakávame od nich X vecí a pritom zabúdame na tú hlavnú. Zabúdame na čnosť, ktorá chýba úplne každému človeku a v ktorej nikto nikdy nebude dokonalý. Aj napriek tomu sa o ňu musíme usilovať.
POKORA - matka všetkých čností. To si uvedomovali už dávni filozofi. 
Radosť, veselosť, láskyplnosť, rozhovor, úsmev, pomocná ruka, písanie, spievanie ... všetko stráca svoj pravý zmysel, ak chýba pokora.

Vianoce - sviatky pokory. Z kresťanského hľadiska sprítomnené v bezbrannou dieťati, ktoré sa narodilo v chladnej maštali. Prichádza na Zem pokorne, vítané tými najchudobnejšími - pastiermi.
Už tu prichádza na svet duch pokory, ktorý netúži mať, ale dávať.

Rovnako je to aj v bežnom živote, či už sme veriaci alebo nie. Ak túžíme po dokonalej pohode, nesmie nám chýbať snaha konať dobro a vyhýbať sa nezdravej ľudskej pýche, ktorá nám je tak veľmi blízka.

 

Aj nariek tomu, že sa nám to často nedarí, pokoru v sebe treba pestovať a statočne v tom vytrvávať. Pretože ak chceme lepší svet, začať treba od seba.

A aj tento vianočný čas nám môže slúžiť ako zastávka, pri ktorej sa aspoň trošku zamyslíme nad sebou a nevšimneme si výlučne chyby a nedostatky iných.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?