Sviatky pokory

Autor: Marek Strapko | 24.12.2012 o 9:12 | (upravené 25.12.2012 o 10:01) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  341x

Znova sme o rok starší. Aspoň tak si hovorievame pri vyznamných sviatkoch. Áno, znie to ako gýč. Každý rok to isté - rovnaké zvyky, rovnaké jedlá, podobný priebeh dňa. Znova sú tu sviatky radosti, pokoja, lásky a mieru. Znova sú tu Vianoce...

Tých prívlastkov, ktoré Vianociam dávame je neúrekom. Veselé, šťastné, radostné, pokojné, požehnané, plné lásky, mieru...

Aj napriek tomu existujú ľudia, ktorí ich neočakávajú s radosťou. Často sú tieto sviatky spojené s opačnými skúsenosťami. Ľahko sa pretvoria na sviatky stresu, hádok, šomrania, naháňania sa a problémov. Veľakrát si za to môžeme sami...

Sú niekedy naše Vianoce takými, akými ich voláme?

Možno všetci robíme základnú chybu. Dávame im množstvo prívlastkov, očakávame od nich X vecí a pritom zabúdame na tú hlavnú. Zabúdame na čnosť, ktorá chýba úplne každému človeku a v ktorej nikto nikdy nebude dokonalý. Aj napriek tomu sa o ňu musíme usilovať.
POKORA - matka všetkých čností. To si uvedomovali už dávni filozofi. 
Radosť, veselosť, láskyplnosť, rozhovor, úsmev, pomocná ruka, písanie, spievanie ... všetko stráca svoj pravý zmysel, ak chýba pokora.

Vianoce - sviatky pokory. Z kresťanského hľadiska sprítomnené v bezbrannou dieťati, ktoré sa narodilo v chladnej maštali. Prichádza na Zem pokorne, vítané tými najchudobnejšími - pastiermi.
Už tu prichádza na svet duch pokory, ktorý netúži mať, ale dávať.

Rovnako je to aj v bežnom živote, či už sme veriaci alebo nie. Ak túžíme po dokonalej pohode, nesmie nám chýbať snaha konať dobro a vyhýbať sa nezdravej ľudskej pýche, ktorá nám je tak veľmi blízka.

 

Aj nariek tomu, že sa nám to často nedarí, pokoru v sebe treba pestovať a statočne v tom vytrvávať. Pretože ak chceme lepší svet, začať treba od seba.

A aj tento vianočný čas nám môže slúžiť ako zastávka, pri ktorej sa aspoň trošku zamyslíme nad sebou a nevšimneme si výlučne chyby a nedostatky iných.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?