Čo ma naučil uplynulý rok?

Autor: Marek Strapko | 31.12.2012 o 14:41 | (upravené 31.12.2012 o 15:14) Karma článku: 13,23 | Prečítané:  249x

A znova sme o rok starší, alebo inak povedané, rútime sa do nového kalendárneho roku. Toto obdobie sprevádza okrem bujárých osláv, nezriedkavého hlavybolenia, ostrých zvukov rakiet a petárd aj priestor, v ktorom sa väčšina ľudí snaží zamyslieť sa nad svojím životom. Množstvo z nich dospeje aj do štádia odhodlania zmeniť niečo. Preto si stanovia najrôznejšie predsavzatia. Ja k tomu typu ľudí nepatrím a rád sa zamýšľam počas celého roka. Aj napriek tomu bol rok 2012 veľmi zaujímavým...

Ako tak život plynie, stretávame sa v ňom s rôznym množstvom situácií, životných usudov, zvratov, radostí, ale aj trápení. Taký je jednoducho život. Niekto má nejaké plány, ktoré razom môžu padnúť. Na druhej strane často zúfame a zrazu sa na nás usmeje šťastena života. Do akej miery to dokážeme ovládať je sčasti na nás...dovolím si však povedať, že len skutočne sčasti. Prikláňam sa v tom na stranu myšlienok známeho psychológa a človeka, ktorý prežil koncetračný tábor, Viktora Frankla. Ten sám tvrdí, že sila človeka spočíva v schopnosti prispôosobiť sa osudu života, kde sa naplno prejaví sila slobodnej vôle...

Dosť už však filozofovania, o živote sa dá písať aj vtipnejšou formou.

Zistil som, že mám rád deti

Deti mojich súrodencov som vždy opatroval rád. Mám však na mysli deti v škole. Ďakujem osudu za túto fantastickú možnosť.
Je radosť stretnúť niekoho, koho som dlho nevidel a ten krúti hlavou. Hej - nový (m)učiteľ. Decká v škole sú horšie a horšie. Potvrdia mi to so stopercentnou istotou moji bývalí učitelia, ktorí sú teraz mojimi kolegami. Niekedy človek zatína ruky a najradšej by ich všetky...
Ale aj tak ich má rád. Len keby si viac uvedomia dôležitosť cudzích jazykov v ich budúcom živote...keby sa aspoň trošku snažia (myslím tí leniví a hlupučkí).

Zistil som, že sa viem veľmi pokojne správať

Kde sú tie staré časy, keď som na futbale zbieral kartu za kartou. Kam sa podel starý prepinák? Alebo to len v sebe dusím? Neviem sám. Ale zmena prístupu k stresovým situáciam je super vec. Človek sa dokáže vyventilovať aj inak, ako kričaním alebo nebodaj agresivitou.

Zistil som, že stále sa viem rozčulovať

Už, už by som sa prechválil, ako zvládam vypäté situácie. Nuž len do chvíle, kedy si idem zahrať badminton alebo iný z mojich všetkých obľúbených športov. Pokiaľ vyhrávam, tak je to fajn. Ak sa však nedarí, je zo mňa zver. Škoda toho, zbytočne tak strácam kamarátov na športy, ktorí nezládajú moje nezvládanie. 
Zistil som, že jediný šport, v ktorom sa ovládam je paradoxne ten psychicky najnáročnejší - pool alebo biliard po slovensky. A dokonca aj vtedy, keď hrám s lepším súperom...čo sa vlastne stáva málokedy.
Patrím asi k najlepším hráčom v okolí, rád si zahrám s hocikým, kto bude mať chuť - ale nie o peniaze!!!
A teraz ma akurát napadlo, že som aj pokornejším:-)

Pokorným len na oko

Starého showmana jednoducho nezapriem. Viem byť pokorný a skromný, ale len do chvíle, keď iný človek nie je stredobodom pozornosti. Vtedy zrazu sedím ticho, ako bez duše. A každý sa ma pýta, prečo nič nevravím, že čo mi je. A ja som rád, pretože zase je pozornosť upnutá na mňa:-)

Stále som nedôsledný a lenivý

Aj keď robím od rána do večera a s radosťou vypĺňam všetok svoj voľný čas, tak mám pocit že som lenivý. A to najmä vo veciach povinných. Pani učiteľka slovenčiny to dobre vravela, že rád robím len to, čo chcem.
Asi to usúdila z toho, že som nikdy neprečítal nič z povinnej literatúry (teda málokedy) a pritom čítam knihy jednu za druhou:-)
Ale nechápem, prečo píšem tak málo článkov a pritom ich mám toľko rozpísaných. A píšem ich rád. Nevyznám sa v sebe:-)

Nezabudol som šoférovať auto

Pozitívom roka je u mňa aj táto vec. Každý ma strašil, že po šiestich rokoch bez jazdenia to nie je bohviečo. Nuž, nie je to najhoršie. Rád dodržiavam predpisy a nerozčulujem sa za volantom zbytočne na tých, ktorí tak nerobia. Človek musí pamätať, že v rukách má nástroj, ktorý sa môže zmeniť na nebezpečnú hračku.

Nenavštívil som ani jeden veľký koncert

Tento rok to jednoducho nevyšlo. Do úvahy pripadal EUROPE v Prahe, ale nakoľko je môj "koncertový kamarát" mimo Slovenska, tak som to klasicky vzdal. Nevadí. Snáď to 2013 napraví. Teš sa na mňa "Železná panna"!

Máme skutočne nádhernú krajinu

Mám teda na mysli prírodu a tak. Povedali mi to moji priatelia zo Severného Írska, ktorí niekoľko dní pobudli na Slovensku. Od úžasu im išli očí z jamky vypadnúť, a to sme prešli iba od Bratislavy po Terchovú... Je fantastické, keď môžem po práci zájsť do blízkych hôr a radovať sa z celej tej krásy.

Zdravie nadovšetko

Boh mi dopariaľ krásnu skúsenosť, ktorá je ale naoko veľmi smutná. Dvaja moji kamaráti sa sttetli s nevyliečiteľnými chorobami a ja som tento rok mohol stráviť viac času s oboma. Oni si to moc neuvedomujú, popritom ako nesú svj križ, že ten kríž nie je zbytočným. Vďaka nim som spoznal a viac si vážim svoje zdravie. Držte sa chlapci!

 

A bilancovať by sa dalo do zbláznenia. Impulzy prichádzajúa  vnímavý človek ich zachytáva. Sú to podnety zvonka, ale rovnako aj vnútorné. A prave tie sú veľmi dôležitými.

A ako ste si mohli prečítať, a pozná to veľa z nás, čím viac sa človek snaží byť dokonalejším, tým viac chýb na sebe objavuje.

Aj napriek tomu sa mám rád. Nie to narcisovou láskou, ale tým jednoduchým prijatím seba, so všetkým čo mám, so všetkými talentami, dobrými vlastnosťami, ale aj zo všetkými chybami a nedokonalosťami.

A práve tie zlé veci... Nechcem ich pestovať, chcem proti nim bojovať, aj keď viem, že dokonalý nebudem nikdy!

Ďakujem ti Bože, že som taký, aký som a ďakujem ti za všetko, čo ma tento rok postihlo.
Ďakujem ti za všetkých, ktorých som tento rok streto, za tých, čo mi pomohli, ale aj za tých, čo ma urazili alebo mi dali na hubu. Nech mi je každá životná situácia cestou k nájdeniu Pravdy a k osobnému rastu!!!
A nech viem lepšie prijať seba samého a  môj životný osud. Je to potrebné, aby sme vedeli prijať druhého...

Všetkým ľuďom dobrej vôle, bez rozdielov, želám, aby stále hľadali veci dobré a aby  ich v živote viedol duch optimizmu, trpezlivosti a radosti!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?