Solúnski bratia? To kto je?

Autor: Marek Strapko | 4.7.2013 o 10:24 | (upravené 4.7.2013 o 11:32) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1110x

Už zajtra oslavujeme jubilejné výročie príchodu solúnskych bratov - vierozvestcov, nositeľov písma, vzdelania... Prišli k nám v ťažkej dobe. O význame ich prínosu by správny patriot a rozumne zmýšľajúci človek nemal vôbec pochybovať, bez ohľadu na vierovyznanie. Aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí pochybujú, ba až zatracujú. A nájdeme ich aj v radoch politikov. Niet sa čo čudovať, veď ich odkaz na Slovensku pomaličky, ale isto vymiera. Stav našej spoločnosti je toho jasným dôkazom...

Na oslavu 1150. výročia príchodu sa Cirkev pripravuje už rok. Tento rok je zároveň aj rokom viery. Je to logické, pretože Konštantín a Metod priniesli hlavne vieru. Aj Keď viera je skôr darom od Boha, ako darom od človeka, práve oni priniesli ten základ, preložili písmo.
Prednedávnom som sa zúčastnil jednej kultúrnej akcie a skutočne ma zaujal umelecký prednes Proglasu (úvod k prekladu Sv. písma). Človeku sa na chvíľočku zastavil dych. Pre nás je totiž táto vec už dávno vzdialená, avšak pre ľudí tej doby, počuť a čítať písmo v zrozumiteľnom jazyku, bolo ako objaviť oázu v strede púšte.

Aj pre neveriacich

Okrem viery však prišlo aj vzdelanie, základom ktorého je písmo. Ktovie, ako by dopadol náš formujúci sa národ, keby niet písma. Nie som na to expert, ale každý normálny človek vie, že kde niet písma, tam vzdelanosť nemôže prekvitať. A bez vzdelanosti neexistuje možnosť na sebaurčenie...

Prístup politikov

Ma skutočne zaskočil. Dnes som si čítal krátku anketu, v ktorej sa oslovení politici mali vyjadriť k téme solúnskych vierozvestcov.

To, že máloktorí z politikov vedeli presný rok ich príchodu by človek oželiel. Nie každý má totiž dobrú pamäť na roky, nie každý je macher v dejepise a slovenčine.

To, že nevedeli presne, na pozvanie koho prišli by človek oželiel rovnako. Perličkou bolo vyjadrenie jedného z poslancov Smeru (Brixi), že sa zrejme jednalo o kráľa Slovákov. Nuž, keď už ten Smer sám korunoval Svätopluka, niet sa čo čudovať...

Najhorším, smutným a alarmujúcim bodom je fakt, že niektorí z politikov považujú daný sviatok za zbytočný.

Richard Sulík by ho zrušil

Brávo, pán poslanec! Poslanec, ktorý zubami-nechtami bránil národné záujmy v problematike eurovalu nestojí ani o uctenie si tých, ktorí k nám priniesli základ k jeho formovaniu.

Ževraj niekto k nám priniesol iné veci. Napríklad priniesol číslo... Kto na naše územie priniesol číslo???
Pokiaľ viem, čísla pochádzajú niekde z Arábie a dostali sa k nám obchodnými cestami.

Ževraj iní priniesli iné zvyky...

Ja si nemyslím, že svätí Cyril a Metod priniesli iba nejaké zvyky, alebo niečo nepodstatné.

A tu sa možno prejavil Sulíkov duch čísel - na všetko nazerať cez optiku čísel, bez hlbšieho uvažovania...nerozumiem tomu.
A aj ako politik by si možno mohol brať príklad, pretože okrem iného dokáazali Cyril  a Metod vyjednať slávenie liturgie v novom jazyku,  čo bolo veľmi veľkým úspechom.

 

Bohužiaľ však, tieto smutné a doslova zahanbujúce vyjadrenia politikov sú len odrazom celej našej slovenskej spoločnosti.

Duch Cyrila a Metoda pomaly vymiera. Dôka toho je aj strata skutočnej viery, kríza rodiny, mravov.

Určite nechcem čisto moralizovať, ale napríklad aj také zamietnutie mimoriadneho vlaku pre cestujúcich do Košíc na stretnutie pre podporu života a rodiny je dôkazom toho, že hodnoty, ktoré nám títo bratia priniesli zahadzujeme za hlavu.

Krajiny, ako napríklad Írsko, si vážia svojich predkov, respektíve ľudí, ktorí im priniesli tie najdôležitejšie veci. A myslím, že solúnski bratia vôbec v tomto  nezostávajú.

Ich prínos pre ďalšie napredovanie, a dokonca aj aktuálne pre nás, môže byť stále živý...

... teda pokiaľ ho nebudeme zakopávať hlbšie a hlbšie do zeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?