Vlak pre vandalov je v pohode...alebo keď princíp zabíja sám seba

Autor: Marek Strapko | 6.7.2013 o 12:55 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  1315x

Minule som stretol jedného človeka. Vravel mi o jednej rodine, ktorej sa snaží zohnať pomoc. Veľmi ma to prekvapilo, pretože ho poznám ako dosť výrazného egoistu. Na druhej strane som bol potešený. Človek niekedy koná inak, ako by sa očakávalo. Nie vždy však v pozitívnom svetle. Aj dobrí ľudia dokážu vykonať niečo veľmi zlé, prikladné a zvláštne. Podobne je to aj s vlakom pre veriacich na stretnutie, podporujúce ochranu života. Požiadavka na vlak bola zamietnutá. Zamietla ju spoločnosť, ktorá popri inom organizuje pútnické zájazdy. Žeby hodnotová schizofrénia?

Myslím, že každý človek sa niekedy stretol s protikladným správaním, či už jednotlivca, skupiny. V tomto prípade sa jedná o firmu. Priznám sa, o tejto firme som nikdy predtým nepočul. Možno preto, lebo som nikdy neorganizoval veľkú akciu, maximálne pre pár ľudí, ktorí prišli autami.

Vždy som si myslel, keď som počul o mimoriadnom vlaku, napríklad pre futbalových fanúšikov, že sa jedná o vlak vypravený spoločnosťou, ktorá prevádzuje bežné vlaky. A najmä, ak bol špeciálny vlak určený pre fanúšikov, medzi ktorými sa našlo nemálo vandalov a bitkárov, nervy mi pretekali niagarským prúdom.

Tak som si trošku klikol na stránku súkromnej prepravnej spoločnosti a zaskočila ma hneď prvá vec.

Cesta na pútnické miesta

Táto spoločnosť neorganizuje iba eventové akcie, typu futbalové zápasy, ale aj dopravu smerom k známym pútnickým, kresťanským katolíckym miestam ako napríklad Lurdy alebo Rím.
Je to určite super správa, pretože cesta vlakom je do značnej miery komfortnejšia ako cesta autobusom.

A práve pre tento fakt som ostal ešte zaskočenejší z reakcie spoločnosti na požiadavku vlaku k stretnutiu veriacich v Košiciach.

Ako som už písal, život je niekedy plný zvratov a nepochopiteľných rozhodnutí. A to sa týka každodenného života. 
Niekedy má človek pocit, že žije v schizofrenickom svete, kde sa postoje, hodnoty, princípy ohýbajú presne podľa, často, skrytých a bližšie neznámych okolností a faktorov. Odpoveď spoločnosti hovorí sama za seba.

"Po dôkladnom zvážení a analyzovaní problematiky sme dospeli k názoru, že náš pohľad na ochranu života pred a po počatí je odlišný ko Váš, preto nedokážeme vybaviť prijatú požiadavku k Vašej spokojnosti", znela zamietavá odpoveď súkromnej spoločnosti.

Rozobrané na drobné, toto rozhodnutie bolo dôkladne prehodnocované. Nebolo to spontánne rozhodnutie. Mohol ho niekto ovplyvniť, pri "analyzovaní" problematiky? Nuž, existujú rôzne organizácie, ktoré nesúhlasia s postojom ochrany života. Nerád konšpirujem, neznášam konšpirácie, ale dnešný svet je plný "lobbingu" a zákulisných hier.

Ak však, čo je dosť možné, skutočne nešlo o ovplyvňovanie prostredníctvom zaújmových skupín opačného predvedčenia, kto rozhodoval o tejto problematike? Táto spoločnosť predsa nie je jeden človek, ktorý rozhoduje o tom, komu vlak pošle a komu nie.

Žeby nastala taká brutálna náhoda, že všetci ľudia, neviem ako to v tejto firme funguje, majú rovnaký názor, na ktorom tak pevne stoja, že jednoducho si nemohli pomôcť??

Princíp zabíja princíp

  • Prečo potom spoločnosť sprotredkuváva vlaky pútnikom, z ktorých absolútne drvivé percento zdieľa rovnaký názor na problematiku ochrany života nenarodených detí a ťažko chorých?
  • Ak už tak silno stojí na svojom princípe a názore, že aj vo svete trhovej ekonomiky nechce zarobiť a zlepšiť svoj kredit vyslaním vlaku, a ak tak silno stojí proti nekompromisnému názoru časti populácie, prečo na druhej strane propaguje tieto púte, ako jeden z hlavných predmetov svojej činnosti?

A čo tí vandalizujúci fanúšikovia

  • A filozoficky poňaté, ak už tak pevne stojí za svojimi princípmi a nesprodredkúva služby na akcie, s ktorých predmetom sa nestotožňuje, prečo sa ostro nepostaví proti demolujúcim chuligánom? Nejedno mesto totiž utrpelo škody pri ich vyčínaní.

Alebo s ich správaním nekompromisne súhlasí?

 

V tejto súvisloti sa, ako je vidieť, vynára množstvo podivuhodných otáznikov. 
Ak už aj odobereme čisto kresťanský alebo ľudský postoj (pretože podobný názor na ochranu života nezdieľajú vyslovene veriaci ľudia, ale poznám aj lekárov ateistov s rovnakým postojom), vynára sa otázka protikladného postoja, relativizmu hodnôt a princípov.

Tieto princípy a hodnoty sú v dnešnom svete s obľubou ohýbané, presne podľa toho, ako to tomu- ktorému človeku vyhovuje.

Sčasti nerozumiem, aj keď osobne rešpektujem toto (do istej miery diskriminačné) rozhodnutie spoločnosti...a verím, že aj bez mimoriadnehu vlaku príde dosť ľudí vyjadriť svoj pevný postoj.

Čo je však hlavné, tento postoj by mal každý z nás prejaviť aj vo svojom živote. Možno nezachrániš dieťa z lona matky...

...každý však môže prejaviť úctu chorému, staršiemu, psychicky zranenému alebo opustenému.

Každý človek si predsa zaslúži úctu a ochranu - od počatia až po koniec života!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?