Takmer sám medzí Rómami

Autor: Marek Strapko | 16.8.2013 o 22:46 | Karma článku: 10,17 | Prečítané:  511x

"Čo vás napadne, keď poviem Cigán? Väčšinu zrejme, že sa neumývajú, že kradnú a nepracujú. Nebudem vám oponovať. Vo veľkom to tak aj je...", povedal na margo svojho pôsobenia medzi Rómami blízko mesta Bardejov rodák z môjho mesta. Život tam a najmä výchova mladých je skutočne ťažkým orieškom. Aj napriek tomu si ho niekedy užíva...

O živote Rómov čítame množstvo z médií a rovnako aj počúvame množstvo skúseností ľudí žijúcich v okolí rómskych "sídel". Do značnej miery sa dá povedať, že je to aj dosť častá a aktuálna téma debát. Včera som napríklad cestoval domov vlakom z návštevy Severného Írska. Mimochodom tiež z mieta, v ktorom zaznievajú isté druhy bojových nálad. V mojom kupé sa tiež hovorilo v bojovom duchu a práve o "rómskej otázke".

"Viem, že veľa ľudí by najradšej použilo zbrane rôzneho kalibru, ak sa spomenie slovo Cigán. Viem, skutočne to nie je ľahké", pokračoval v dnešneom príhovore rodák z môjho mesta, saleziánsky kňaz. V rómskej osade, vzdialenej asi dva-tri kilometre od Bardejova pôsobia dokopy dvaja saleziáni. V osade sa nachádza kostol, oratórium s ihriskom, telocvičňou, ale čo je asi najdôležitejšie -  je tam aj škôlka a škola pre nultý ročník a prvý stupeň.
A to je veľmi dôležité, pretože vzdelanie a najmä základné sociálne návyky sú veci, ktoré Rómom chýbajú.

Prácu dnes nemajú ani vysokoškoláci, nie tak ešte ľudia bez vzdelania

A množstvo z nich by aj prácu chcelo, ale tak teraz seríózne. Predstav si, že vlastníš firmu. Zamestnáš v nej len-tak človeka bez vzdelania? Zamestnáš v nej len-tak nejakého z Rómov, ktorí aj možno majú nejaké vzdelanie? Práca sa hľadá skutočne ťažko, aj keď mnohí sa snažia aspoň čo to - ako.

Vzdelanie je základ. Predstavte si, že vyrastáte v rodine, kde vás doslova vyzývajú neísť do školy. Ako malé dieťa by ste asi ani nešli, veď kto by nemal rád prázdniny. 
Preto je krásne vidieť deti v škole a deti v tejto osade, podľa slov kňaza, chodia do školy veľmi radi.

Klobúk dole učitelia

Mať tú trpezlivosť, byť pre deti všetkým, skutočne všetkým. Veď niektoré z detí nevedia ani, čo to je zubná kefka. Asi tak nejak a asi s takou dávkou trpezlivosti musia pracovať učitelia na tejto škole. 
Majú môj veľký obdiv. Sám som totiž učiteľ na základnej škole, takže viem, o čom hovorím.

Samozrejme, úspechy zo školských olympiád, vedomostných súťaží nečakajte. Ale zato kreslenie a telesná výchova, v tom už konkurovať dokážu.

Množstvo vtipných príhod

Aj o tom je život misionára v rómskej osade.

 

  • keď bola zbierka na kostol, jeden mladík priniesol tablet -  ukradol ho niekomu
  • počas omše sa riešia politické a iné udalosti, neexistuje ani minúta ticha
  • upratovať kostol chce takmer každý
  • na bormivku sa vyháknu všetci - dajú veci do záložne, aby mali na obleky a šaty
  • Asi najlepšia perlička:                                                                                                                             Pri návšte relikvií svätca dona Bosca v tejto osade došlo za záhadných okolností k zarosenia skla zvnútra. Nikto tomu nechápal až pokiaľ neprišiel jeden z mladých Rómov k vysvetleniu.
    Na návštevu relikvií prišlo toľko Cigánov, že sa z toho aj samotný don Bosco zapotil...

A vtipných príbehov je neúrekom, hlavne s tými malými, o ktorých zmenu sa tak veľmi misionári a všetci pracujúci usilujú.


Asi tak sa dá v skratke zhrnúť nevšedný život osady. Kňaz každého z nás pozval na návštevu, okrem historických pamiatok Bardejova nám ukáže aj niečo viac - exotiku osady.

Obdiv, úžas, v mojich očiach a mnohých prítomných, ktorí sme boli svedkami daných postrehov je enormný.
"Je to práca na dlhé lakte, ale snažíme sa o ich zmenu." Takto zakončil kňaz svoje svedectvo a rovnako poprosil o modlitby.

V septembri nastupuje aj ďalší z mojich známych saleziánov, tentokrát na Lunik. Predtým pôsobil v Pakistane, kde bol nejedenkrát svedkom vyčíňania Islamistov, dokonca aj na vlastnej koži. 
Aj preto sa na Lunik teší, bude to pre neho niečo lepšie. Predsa len odtiaľ môže aspoň nachvíľku odísť na pokojné miesto, ak by už skutočne nevládal.

Áno skutočne, o Rómoch často len v zlom a možno často aj oprávnene. Záleží však len na nás, či sme ľuďmi nenávisti alebo ľuďmi lásky.

Ak už nič viac, vážme si aspoň to, že práve my sme mali šancu vyrásť v "normálnom" protredí a dostali sme šancu, ktorú kopu tých malých detí, samozrejme  často aj pre hlúposť a tvrdosť svojich rodičov a pomerov, možno nikdy nedostane.

 

PS: A mojim tajným želaním je, aby som v diskusii nenašiel ani jeden hanlivý komentár. Kňazi, dobrovoľníci a všetci pracujúci v tomto prostredí si to isto nezaslúžia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?