Aj zo znásilnenia sa dá vyťažiť manipulačný materiál

Autor: Marek Strapko | 5.10.2013 o 18:07 | (upravené 5.10.2013 o 18:20) Karma článku: 16,18 | Prečítané:  5748x

Na hlavnej stránke "smečka" dnes svieti púatyvý článok - rozhovor so znásilnenou ženou. Je to odvážny rozhovor, klobúk dole. Je to taktiež príbeh smutný, pretože nech sú okolnosti akékoľvek, takýto skutok je vždy hnusným činom, ktorý treba odsúdiť. Tento článok teda mohol byť veľmi prospešným, naučil by jednak ženy byť opatrnejšími, ale aj ostatných by priviedol k skutočne hlbokému zamysleniu... Tento článok mohol byť hodnotným - úplne pre každého človeka, nebyť toho, že sa na konci prepol na úplne inú úroveň. Jeho pôvodný odkaz zaniká a v popredí už ostáva iba kritika prolajfistov - vytrhnutá z kontextu. Aj tákúto skrytú podobu má lacná manipulácia...

Keď som prednedávnom čítal články, ktoré kritizovali reláciu Vila Rozborila, takmer väčšina čítajúcich sa zhodla na tom, že citovo vydierať a robiť si reklamu je minimálne nepekné. Áno, v Modrom z neba bol aj premiér, tiež si robil reklamu a snažil sa dojatých divákov presvedčiť o svojej sociálnosti.

Čo to má spoločné s dnešným publikovaným rozhovorom?

Možno sa zdá že nič, možno som len úzkoprsý?...nemyslím si.

Keď som na titulke "smečka" videl tento článok - autentický rozhovor, ktorý dozaista nie je príjemným svedectvom, hneď ma zaujal.
Prečítal som si ho, čítal som pozorne. Čítal som o osudovej chybe v Nemecku a o pekle, ktoré nasledovalo. V duchu ľudskej spolupatričnosti mi prišlo danej ženy ľúto a na druhej strane ma tiež zaujal spôsob, akým sa s týmto hrozným činom a následnou tyraniou spomienok vyrovnávala a vyrovnáva.
Je to obdivuhodné!

Až po tému interupcií znásilnených

Ktoré sa stali neskôr v článku ústredným motívom rozhovoru. Pre mňa, ako veriaceho človeka, bolo smutné sledovať, ako novinárska prax zaúraduje naplno. Autor rozhovoru, neviem či s vedomím ženy, vedie rozhovor do inej roviny a preto pre mňa stráca základnú ideu.
Neviem, ja nie som novinár, ale tiež niekedy píšem. A vždy sa teda snažím nájsť hlavný cieľ - čo chcem týmto článkom čitateľom povedať.

Preto vnímam aj tento vzácny rozhovor s človekom, ktorý dozaista prežil peklo fyzické aj psychické a tento rozhovor, ktorý absolútne znemožnil Košický pochod za život, veľmi schizofrenicky.

Zrkadlom sú diskusie pod článkom, prečítajte si - akí kreténi boli všetci, ktorí sa Pochodu za život zúčastnili. Akí sú necitliví a zmagorení, keď bránia život od počatia až po smrť. Aká je im hanba.

A neskôr mi z reakcií vyplýva, že vôbec už len to, že som veriaci a že mám, na vec iný pohľad, že život neberiem ako niečo z človeka, ale niečo od Boha - už som necitlivý psychopat.

Ak chcem a túžim po tom, aby človek dostal šancu žiť, aj keď bol počatý tak strašným spôsobom... Veď ale ja verím a veríme v to zrejme všetci úprimne veriaci, že Božie cesty sú nám neznáme.

A ak je neveriacemu človeku ťažké vysvetliť tento môj pohľad...

... Predstavte si jednu modelovú situáciu, v ktorej vysvetlím smutný odkaz novinárskej práce pri tomto (vzácnom ) rozhovore:

Predstavte si, že napíšem rozhovor s mojím dobrým priateľom. Je nevyliečiteľne chorý, často dosť trpí. Dokonca sa aj pokúsil o samovraždu. Schopil sa však, všetkým nám robí radosť byť s ním. Nie preto, že trpí, ale preto, lebo aj napriek svojej chorobe a brutálnym ťažkostiam fyzického aj psychického charakteru, stále bojuje. Bojuje, aj keď nevládze. Stará sa o včely, aj keď nevládze. Donesie nám darček - pohár medu. Robí nám radosť.
Aj keď trpí...

...tento rozhovor (možno ho napíšem), by bol krásnym príkladom životného boja.

Podobne krásnym príkladom životného boja mohol byť aj článok - tento rozhovor so znásilnenou ženou. Dozaista by pomohol mnohým, veď určite viaceré ženy trpia podobnými traumami a zlými zážitkami. Bol by to článok pozitívny.

Ak si však prečítate diskusie - ktoré sú často zrkadlom toho, čo tým chcel autor povedať - dočítate sa iba kritiky Pochodu za život. Prečítate si takmer drvivú väčšinu negatívnych reakcií...

Preto je mi smutno a mrzí ma, že táto žena bola znásilnená už druhý-krát - jej príbeh, ktorý odvážne povedala už množstvo ľudí nebude vnímať...do popredia sa dostalo čosi iné...čo bolo zrejme aj zámerom...absolútne znemožniť všetkých ochrancov života...

...aj takúto stranu mince má novinárčina

A TO JE SMUTNÉ!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?