Slávna minulosť, birmovka, obriezka...Prezident má byť osobnosť!

Autor: Marek Strapko | 19.1.2014 o 10:44 | (upravené 19.1.2014 o 10:50) Karma článku: 14,37 | Prečítané:  1414x

Prezidentská kampaň frčí na plné obrátky. Nič na tom nemení ani fakt, že oficiálne by ešte nemala. Kandidáti vystavujú bilboardy, plnia rozhovormi médiá a tí (ten) trúfalejší natáčajú intímno-nostalgické videá plné chvastania a trápností. A keď sa tak spýtame, že aký by mal byť náš ideálny prezident, akosi nám neprichádzajú žiadne nápady. Niet sa čo čudovať, pri pohľade na našich prvých troch prezidentov, teda najmä na posledného z nich, je skôr ľahšie povedať, aký by prezident určite byť nemal. Kandidátov je v týchto voľbách ako maku, spľňa niektorí z nich morálne a osobnostné kritériá na túto fuknciu?

Určite nebudem teraz rozoberať kandidáta za kandidátom. "Ad jeden", kandidátov je skutočne veľa a bolo by to moc zdľhavé. "Ad dva", nepoznám ich ani ja do bodky, aby som mohol bilancovať.

Aj napriek tomu sa niektorí z kandidátov zbilancovali sami. Dozaista, mnohých z nich dôverne poznáme, aj keď možno nie osobne, ale minimálne dosť dobre. To všetko z jedného prostého dôvodu - dlhé roky boli alebo stále sú súčasťou politickej garnitúry. A tu sa dostávame k prvej zo siete zložitých otázok: Mal by byť prezident členom politickej strany (alebo ako keby členom), prípadne aktívnym politikom?

Trafili sme boľenu slovenského národa vo vzťahu k prezidentovi. Zdá sa totiž, že tento post je na slovensku  "skladiskom vyhoretého jadrového odpadu". Politik, ktorý už dokonal, v zmysle svojej vládnej kariéry, sa ocitá na poste reprezentanta štátu a teda aj všetkých nás. No to sme si teda dali, dovolím si tvrdiť, že už štyrikrát za sebou. A mysllím, že počas krátkej doby existencie Slovenskej republiky to z tohto pohľadu bolo len horšie a horšie. Viem, niekedy moc nebolo na výber. Posledná iskierka však zhasla vo voľbách 2009, kedy konečne mohol dostať šancu niekto nevyhorený a myslím, že naopak veľmi plný sily. Čo už , keď už.

"Politických dinosaurov" kandiduje aj teraz neúrekom. Každý z nich má niečo iné. Niektorý štrngal, iní spájal s východom, ďaľší je už úplne nevýrazným, navyše spájaným s množstvom miniškandálov. Aby ste si nemysleli, súčasného premiéra medzi dinosaurov neradím, aj keď je v politike dosť dlho. On je kapitolou sám o sebe.

Má predsa aj birmovku...nuž.... a čooo???  Som silne veriaci človek a nevravím to, pretože mám birmovku, ale jednoducho sa ten život snažím viesť podľa Božieho slova. Viem, nedarí sa to ani mne vždy, ani premiérovi sa to nedarilo vždy a možno aj chcel. Možno chcel byť aj kňazom, len sa chcel ženiť. 
Ale teraz vážne, chvastať sa niečím...na tom je kampaň? "Pýcha predchádza pád", rozobrané na drobné: Ten, kto sa chváli, nie je osobnosťou. Pretože človeka determinujú jeho skutky...
A aj letmý pohľad na vymakanú Ficovu webstránku mi prezradil len to, čo som už dávno vedel. Je to geniálny...
"ROK 2004 - Slovensko patrí do Európy" - tak teto chytľavý citát stojí na oficiálnej stránke kandidáta Fica, hneď vedľa ďalších rokov, z ktorých každý symbolizuje etapu vývoja strany Smer. Nuž, dobre sa chváli a najmä ovocím iných. Nič nové pod Slnkom. 
Aspoň v tomto ohľade má pri nastávajúcich voľbácj jasno...

 

A keď tak prechádzam kandidátkou a hľadám. Niekto tvrdí, že niet vhodného kandidáta, dokonca ani z takého množstva. 
Áno, nikto však nie je bez viny, ak by kandidoval každý z nás, určite by sa dalo vytiahnuť niečo čierne a nesprávne.

Ja však vidím, aj medzi niektorými z týchto kandidátov osobnosti. Možno nie ideálne, možno nie také, aké mám za vzory vo svojom živote, ale...

Aj tieto prezidentské voľby sú šancou vybrať človeka, ktorý nebude, ako tí doteraz. Nebude vtláčať falošnú nostalgiu za časmi minulými, nebude robiť hanbu svojím vystupovaním v cudzích krajinách, nebude sledovať záujmy svojej (dominatnej) strany a hlavne - bude človekom, ktorý dokáže priniesť trošku nádeje a hodnôt...
Ja tam podobných kandidátov vidím a držím im preto palce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?