Krátka história "sociálneho populizmu"

Autor: Marek Strapko | 22.3.2014 o 9:25 | Karma článku: 22,65 | Prečítané:  641x

Tvári sa ako ľavicový politik s extrémnym sociálnym cítením. Tvári sa ako obhajca chudobnejších a stredných vrstiev, ako človek, ktorý spája a prináša morálne hodnoty. Tvári sa ako skúsený a schopný politik, ktorý dokáže majstrovať vlastnou hlavou. Predstŕča sa ako jediná záruka pokoja a stability. Hrá sa na otca národa, ktorým chcel byť už Mečiar. Čo však vskutku pre neho znamenájú obyvateľia tejto krajiny? Aký je jeho vzťah k občanom, dokonca aj k vlastným voličom? Človek sa prezrádza rečou, postojmi a hlavne činmi, pán premiér! Z tých vašich cítim obrovskú neúctu a nelásku...

Nechcem sa dozaista stavať do role dokonalého človeka, ktorý vie vždy rozpoznať druhého, ale aj napriek tomu, a viem, že nielen ja, som si istý, o čo pánovi premiérovi a vlastne aj celej tej valcovej mašinérii ide. 
Aby som však prikročil k merítku veci, sú na svete jednoducho ľudia, ktorí vo vás na prvý dojem vzbudzujú nedôveru a nesympatie. Aby som nebol príliš osobný - ich konanie je vám absolútne odporné.

Možno by niekto namietal, teda ten, kto ma pozná, že som veriaci človek, ale jednoducho aj zákon "mať rád ľudi" nebije sa s postojom - nenávidieť zlé veci. A keď si tak prechádzam hlavou a všímam si všetky postrehy, ktoré u daného kandidáta (R.F.) sledujem, dopady jeho vyhlásení odkedy je v politike a odkedy som ja politiku začal vnímať, všetky tie vyhlásenia, mítingy, ktrých som bol svedkom a hlavne celkový vývin politickej scény a slovenskej politiky, nenachádzam nič pozitívne - som snáď zaslepený?!?

Silné reči a túžba po moci

Asi tak by sa dal zhrnúť základný atribút alebo profil nádejného politika, ktorý v roku 1999 zakladá novú stranu. Pamätám si vrelo, aj keď som samozrejme nebol voličom, parlamentné voľby 1998 a vlnu, ktorá sa niesla aj našou domácnosťou. Aj v našej rodine valili riadni "mečiarovci" a otec vždy len krútil hlavou.
Modrá koalícia však zastavila našliapnutú mašinu a doma bola radosť.
Netrvalo dlho a z úst otca (mimochodom veľmi dobrý človek, ktorý sa nikdy na nikoho nehnevá) zaznela tá povestná zlá predtucha: "Toto bude druhý Mečiar". Fico sa práve začal pomaličky śplhať na piedestál popularity...na Slovensku sa rysoval nový paternalistický vzor.

A čo sa týka túžby po moci. Dospelo to až k vláde jednej strany. To však nie je predmetom osobnej úvahy...

Neustála obeť

Množstvo ľudí sa s ním v tomto bode stotožňuje. Veď sa hrať  na obetného baránka, to je Ficovi veľmi vlastné. Bolo tak tomu počas legendárnej vlády exceletnej trojice - Fico, Mečiar, Slota, kedy sa ako premiér stavial do role obete.
A očividnejšie je to vo vzťahu k opozícii. Všetci ho nahrávajú, všetci ho sledujú, nedajú pokoj jeho rodine a konštruujú najrôznejšie kauzy. Ževraj bol v nejakom byte, ževraj zháňal nejaké peniaze, ževraj členovia jeho strany a ministri riešia vecičky s najrôznejšími obchodnými skupinami... Tých káuz je toľko, že by sme zapísali celý zošit.

Na pozadí tohto všetkého je neustála hra na neho (obeť) a iných (útočníkov).

A súčasná prezidentská kampaň je toho jasným dôkazom. V tejto súvislosti mu pekne sekundovali aj moderátori diskusných relácií, keď Fico v úzkych vždy prehodil výhybku, zahral sa na obeť útokov a úplne znehodnotil položenú otázku...

Arogantný útočnik

Po sebaľútostnej obrane nasleduje zákerný protiútok. Aby to však bolo dokonalé - zozadu a keď to "nepriateľ" nečaká. 
Podrezaný jazyk, ktorý síce nie je vulgárny, ak opomeniem nedávnu KAČKU, ako bol slovník napríklad Mečiara, je však arogantný v skrytosti. Verbálne dokáže zaútočiť na súpera tak, že ho úplne zaskočí. Máloktorý oponent sa dokáže hneď v priamom prenose otriasť a zareagovať. Machrom v tom bol možno Dzurinda a v poslednom čase sa v dobrom svetle ukázal Procházka.
Práve preto má Fico výhodu - dar reči je veľmi vzácna vec. Bohužiaľ aj veľmi často zneužívaný...

Zavádzač a "šikovný pavúk"

Tvrdenie, že Fico je prvotriedny luhár sa dá dosť poopraviť. Nerobím si štatistiku, ale Fico nie je vyslovený typ klamára. 
Disponuje však niečím, čo je veľmi nebezpečná schopnosť. "Šikovný pavúk" netká siete lží, ale siete poloprávd.
Polopravda, na rozdiel od lži je ťažko odhaliteľná a ťažko vyvrátiteľná. Preto sa jej korene zahĺbia hlboko do podvemodia tých, ktorí polopravdám naletia.

Aj v prebiehajúcej ostrej a nekorektnej kampani Fico využíva túto svoju silnú zbraň, ktorá v kombinácii s presvedčivým vystupovaním tvorí labyrint špiny. Scientológia je nebezpečná sekta, nebankovky boli zlé, úžera reálne existuje. Prepájať dané negatívne skutočnosti s maličkými kauzičkami  a etapami Kiskovho života, doplniť nejaké to science-fiction a osočovanie je na svete. Meno protikandidáta je dokonale poškrvnené...

On je ten , čo rozdeľuje!

Aj keď tvrdí, že spája a chce spájať. Antagonizmus, ktorý sa infiltroval po mečiarovských dobách do našej politickej scene priam omažite nie je kvôli iným, ale vďaka nemu.
Delenie na chudobných-bohatých, Slovákov-Maďarov, väčšinu-menšinu, ľavicu-pravicu, nás a zlú EÚ...

Všetko pod nepríjemnou zásterkou šírenia strachu z tých druhých. Na poukázaní negatívnych javov a vymedzenia sa voči nim nie je samo o sebe nič zlé, Fico však polarizuje spoločnosť, ako sa len dá.

A ak to argumentuje väčšinou, ktorú vo voľbách získal, potvrdzuje len všetky predchádzajúce body, ktoré som opísal - slepá túžba po moci, neúcta, arogatnosť a šírenie plytkých názorov medzi občanov.

On je ten "sektár" a vymývač mozgov

A ak už poukazuje na nechcené kontakty niekoho s nebezpečnou sektou, treba nazrieť do kuchyňe jeho strany. Tá sa v mnohom pdoobá na sektu, ktorá vymýva mozgy všetkým, ktorí jej prázdnym frázam naletia.
A nesúdim to len tak z brucha, bol som svedkom rôznych politických mítingov, rôznych politických strán.

Nikde som však nezažil takú elektrizujúcu a hypnotizujúcu atsmoféru, ako na mítingoch za prítomnosti Róberta Fica. Stavy, do ktorých sa niektorí ľudia, vplyvom primitívneho homuru a urážok protivníkov dostali divákov do tranzu - od žalúdka som sa cítil veľmi zle.
A čudovali by ste sa, nešlo len o staršie ženy...
Hrať na najprimitívnjšie pudy ľudí, akými sú strach, falošná emptatia a pocit ľútosti - to je pre mňa manipulácia čistý hyenizmus, ktorý s úctou k ľuďom nemá nič spoločné.

Nemyslím si, že je v politike zdravé takto slepo sledovať "vodcu", nech sa jedná o ktorúkoľvek politickú stranu. Človek totiž rýchlo dokáže stratiť racionálne úsudky. A to ma desí.

 

Desí ma, že človek, ktorý za 22 rokov svojej politickej kariéry nedokázal moje vnímavé vedomie osloviť ani jediným rozumným a racionálnym argumentom, aspoň teda, čo sa domácej politickej scény týka, má reálnu šancu stať sa prezidentom nás všetkých. Že tu hrozí, aby sme mali opäť reprezentanta, ktorý, a teraz nevravím o politických názoroch, ale ako človek, vôbec nezapadá do hodnotového rebríčka mnohých, pretože jednoducho nedisponuje morálnymi kvalitami!

Ak získa prezidentské kreslo, čo môžeme čakať?

Zmení sa snáď? Bude prezidentom všetkých, aj tej zvyšnej polovice ľudí, ktorá s ním vôbec nesympatizuje? Ako môže niekto tomu veriť, keď nemá úctu ani k vlastným voličom a namiesto čistého rozumu a cestu im ukazuje iba "Smer" do sleposti a naďalej ich vedie cestou potácania, politickej, ekonomickej a aj morálnej stagnácie.

Vnímam to aj u iných ľudí, zúfalosť a na druhej strane nádej. Môj kolega, ktorý sa často vyhýbal politickým téma teraz burcuje a nedá dopustiť. Je totiž múdry človek. Je človekom vzdelaným, v histórii aj morálke. Jeho sen je tiež o prezidentovi, ktorý má možno mnoho chýb (kto ich nemá), ale dokáže pre nás priniesť nový vietor a energiu nazrieť smerom vpred...

Teraz je tu neskutotočná šanca, po 20 rokoch nevýrazných osobností, konečne si zvoliť človeka, ktorý niečo dokázal...snáď nechceme stáť na mŕtvom bode ďalších päť rokov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?