Aj my máme "iným umývať nohy"

Autor: Marek Strapko | 17.4.2014 o 10:36 | Karma článku: 7,87 | Prečítané:  558x

Predstavte si, že sedíte na stretnutí s majiteľom úspešnej nadnárodnej spoločnosti. Ten sa zrazu postaví zo svojho kvalitného koženého kresla, odbehne do kuchyňe a začne vás obsluhovať. A vám to začína byť zvláštne a možno aj trápne. "Nemá vlastnú sekretárku? Pomiatol sa snáď?", prebieha vám hlavou množstvo otázok. On je aj napriek tomu, že v podstate nemáte záujem o to, aby ste boi obsluhovaní, teda  už vôbec nie samotným šéfom, neoblomný a trvá na svojej službe...

Služba iným - je to výrazné motto "Zeleného štvrtka", ktorý mnohí kresťania slávia každý rok, ako predohra veľkonočného trojdnia.
Práve v tento deň Ježiš, spolu so svojimi učeníkmi večeral poslednýkrát. Pre katolíkov je táto večera aj symbolom obety Pána, ktorá, už len nie ako symbol, koná sa pri každej svätej omši. 
Ježiš, ktorý sa chystá na svoju obetu, už pri nej ukazuje, že sa nejedná iba o slová, ale o skutočné činy. Vstáva od stola, berie nádobu s vodou a postupne začína umývať nohy všetkým spolusediacim. Je to pre nich zvláštna chvíľa. Veď ten, ktorému by oni mali poslúžiť, veď je ich učiteľom a majstrom, chce poslúžiť im.
Dokonca sa nájdu aj slová zahanbenia a odporu. Peter sa stavia, že on nie je hoden takej služby: "Nikdy mi nebudeš umývať nohy!" Ježiš ho však napomína: "Ak ťa neumyjem, nebudeš mať podiel so mnou."
Ostatní sa už nebránili, aj keď zrejme nechápali.

Ježiš však veľmi dobre vedel, čo robí. Stavia sa do pozície sluhu, ktorý neprišiel iba kázať, ale prišiel hlavne ukazovať cestu a svojimi skutkami nám dávať príklad.

Komu Ježiš umýva nohy?

Ak už máme niekomu poslúžiť, vie to byť ľahšie, ak tak robíme ľuďom, ktorých máme radi a hlavne, ktorí majú radi nás.
Ježiš nepochybne miloval a miluje všetkých. Milovali však v tej chvíli  všetci Ježiša?
Ježiš umýva nohy všetkým z apoštolov, bez rozdielu. Umýva ich Judášovi, o ktorom vedel, že ho zakrátko zapredá a zradí, umýval nohy Petrovi, o ktorom vedel, že sa k nemu zakrátko trikrát neprizná. Umýval nohy aj ostatným, ktorý ho v ten osudný deň opustia.

Umýval nohy slabochom, lakomcom, namyslencom, nevercom aj zradcom...pretože aj oni si záslúžia byť milovanými.

A čo to znamená pre nás?

Aj my sme niekedy lenivci, ktorí byť nekonáme dobré skutky alebo sme niekedy vypočítavci a konáme dobré skutky s vypočítavosti.
Najčastejšie však disponujeme chladnou selekciou - kto si náš dobrý skutok zaslúži a kto nie....a či to má vlastne zmysel...

  • ten bezdomovec na ulici
  • ten nevďačný sused
  • ten a ten ... a aj tak to nemá zmysel...
  • a tak radi sa riadime heslom: "Nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe."
V takej chvíli treba pamätať na slová, ktoré Ježiš vyriekol, keď dokončil umývanie nôh:
"Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte navzájom nohy umývať. Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?