Veľkonočné tajomstvo lásky!

Autor: Marek Strapko | 18.4.2014 o 9:45 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  507x

Vianoce alebo Veĺká noc? Keď som bol malý, mal som v tom jasno. Darčeky nepustia a Vianoce u mňa vždy víťazili. Nič na tom nemenil ani fakt, že aj na Veľkú noc som sa pri šabečke dokázal "dobre nabaliť". A keby sa spýtate, Vianoce by vyhrali u väčšiny ľudí, dokonca aj u veriacich. Sú to preda také milé, roztomilé sviatky, plné pokoja. Oslavuje sa narodenie dieťaťa. Naproti tomu Veľká noc vyznieva smutne, veď predsa v onen osudný deň zomiera človek. Avšak práve tam sa skrýva to obrovské tajomstvo, že sa jedná o ten najvzácnejší čas!

Vianoce tu boli iba prednedávnom; ten čas kustočne letí ako víchor. Všetko navôkol dýcha jarou, slniečko je silnejšie a svieti dlhšie. O rok je tu opäť Veľká noc, tentokrát nie na snehu, ale ako sa patrí, plná slnka. ľudia cestujú na hory, k rodinám. Tí veriaci si však pripomínajú udalosti Veľkej noci, ako chvíľu, ktorá je najväčším tajomstvom celej viery...Musí to byť?

Ježiš Kristus prišiel na svet, stal sa človekom z lásky k nám. Bol pre nás vzorom, pretože nám bol vo všetkom podobný, okrem hriechu. Stretával sa s ľuďmi, oslovoval ich a napĺňal ich nádejou a láskou. Ukazoval im správnu Cestu, vždy im hovoril Pravdu a menil  ich Život.  Nie však len to. Ježiš neprišiel len ako vzácny človek, ktorý má byť pre nás vzorom, aj keď ním byť má. To najpodstatnejšie sa ukrýva práve v tajomstve veľkonočných dní. Spasiteľ znamená, že Ježiš nás prišiel spasiť. A urobil to tým najdokonalejším spôsobom, akým to ľudská bytosť dokáže vyjadriť - obetoval za nás svoj život. Stratil svoj život pre nás, aby sme my mohli žiť večne. Neskutočné poznanie, ktoré sa však nestalo iba raz.

Ježišova obeta, jeho strastiplná cesta na Kalváriu a jeho smrť však ukrýva aj jednu krásnu výzvu. Aj nás Ježiš, pri každej svätej omši, teda každým ľudským dňom, vyzýva k podobnej obeti. „Toto robte na moju pamiatku", hovorí kňaz držiac kalich vysoko nad našimi hlavami.

Čo to znamená „na moju pamiatku"? Skutočne si máme iba niečo pripomínať, niečo, čo sa stalo približne dvetisív rokov dozadu? Skutočne má byť naša viera iba pasívnou spomienkou?

Nemusíme zomierať za iných, prinášať obetu však dokáže každý z nás. 
Veď kto by nemal nejaké ťažkosti sám zo sebou, prípadne by nepoznal niekoho v okolí, kto potrebuje našu pomoc. Zrieknuť sa niečoho, premôcť sa a zabudnúť na seba. Alebo len jednoducho prijať svoje trápenia. Rozhodnúť sa zobrať na plecia svoj kríž alebo kríž toho druhého a statočne ho niesť. Aj tam je odkaz obety Pána, odkaz toho osudného Veľkého piatka.

A ak by sa nám to všetko zdalo nejaké moc smutné a ťažké. Netreba sa báť. Veľká noc v sebe skrýva aj veľmi radostnú a dozaista tú najradostnejšiu  a najdôležitejšiu správu pre kresťana.

On vstal z mŕtvych...". Premohol smrť a žije. A rovnako aj my všetci, ktorí v Neho skutočne úprimne veríme, budeme mať raz večný život s Ním.


 


 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?