Kam smerujú Ficove bezplatné vláčiky?!?

Autor: Marek Strapko | 30.6.2014 o 14:19 | (upravené 30.6.2014 o 16:39) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  1744x

Otrasenie z prezidentských volieb sa pomaličky pominulo. Preferencie nebezpečne klesajú a postupne sa zvolebieva. Treba konať a opäť oprášiť starý dobrý populizmus. Tentokrát však nevídaných rozmerov, ktoré hraničia s diskrimináciou...

Cestovanie zadarmo, nádherný to sen všetkých, ktorí cestovať musia. Aj ja som cestoval minulý týždeň a práve som diskutoval s cestujúcimi študentami, že aké to bolo super mať cestovnú zľavu. A niektorí si ju užívajú aj trošku dlhšie, kedže sa do 26. roku života dá vybaviť eurokarta. Škoda len, že mi zle vychádzajú roky. Preto som si, narozdiel od mojich bývalých spolužiakov, moc nevychutnal tejto vychytávky. Taká malá diskriminácia. Čo už. 
Študenti vo vlaku boli spokojní, cestovali až z ďalekých Košíc. Tešili sa na festival pri Piešťanoch. "Cestovné neni drahé", konštatovali. Zhodli sme sa. 

Po novom však všetci študenti zajasajú. Rovnako tak aj dôchodcovia. Pozor však, nie všetci. Plnšiu peňaženku budú mať tí, ktorí sa rozhodnú cestovať štátnymi vláčikmi. Z temnôt sa totiž po dlhšej odmlke ozval starý známy "hranol", topiaci sa spasiteľ. Zvyčajne sa topiaci ľudia chytajú slamky, on sa chytá vlakov. 

Cestovanie zadarmo, teda pre dôchodcov, nie je ojedinelé v zahraničí. Má to dlhú tradíciu, ktorá však kotví v zdravom vynakladaní so zdrojmi, ziskami a rovnako aj daňami obyvateľov štátu. V našom Slovensku, zamotanom v sieti tunelov, káuz, sprenevier a preplietačok s finančnými skupinkami, je takýto krok nebezpečnou zbraňou. Najmä ak tento návrh vychádza z dielne samotného kráľa populizmu, ktorý je silným vzorom aj iných populistov po celej Európe. 

A prečo je cestovanie vlakom zadarmo nebezpečným krokom?

Na prvý pohľad krásne opatrenie v sebe skrýva silné medzery a stavia múry. Navyše toto, tzv. systémové opatrenie, samozrejme s veľkými úvodzovkami, absolútne nerieši základné potreby železničnej dopravy a stáva sa tak iba jednoduchým nástrojom moci - uzurpácie moci.

  • diskriminačné opatrenie

Prečo?
Každý totiž, kto trošku vlakmi cestuje vie, že nie všade sa nimi dá dostať. Ja mám to šťastie a žijem na hlavnom dopravnom spojení (Bratislava-Košice). Mnohí však to šťastie nemajú. Skúsili ste niekedy cestovať vlakom niekam do Rožňavy alebo len Nitry. Zaberie to pekne dlhý čas.

Ak teda študenti z týchto častí nemôž využívať rozumné vlaky (mnohé z nich boli porušené), ako im pomáha tento návrh?

U nás na základnej škole máme kopec detí, ktoré cestujú každý deň. Platia si autobus. Mnohokrát sa jedná o deti zo slabších vrstiev. Tie však cestovné zadarmo nemajú.
Zrejme im chýba volebné právo, však?

A netreba zabúdať ani na to, že nie každý študent je chudobný. 

  • lákadlo pre socky a vandalov

​Prečo?
Cestovali ste už niekedy vlakom v čase futbalu alebo festivalu? Nemá nič proti normálnym cestujúcim, ale bohužiaľ sa veľmi často nájdu aj tí trafení. Ak doteraz niekto cestoval na festival autom, nateraz sa vyberie vlakom. A stavte sa, že to budú najmä tí, ktorí ušetrené eurá pošetria radšej na jednu, dve. Cestovanie bude zadarmo a navyše sa kúpi aj dáka tá fľaška. 
A navyše, čo máš zadarmo, neviem, čím to je, u nás to akosi hneď inklinuje k poškodzovaniu vecí. Sme už raz takí, že veci zadarmo si nevážime.

Preto som možno krutí, ale peniaze na cestu nútili človeka, aj ja sám som bol študent, trošku racionálnejšie nakladať s financiami. Niekde trošku zarobiť a niečoho sa zrieknuť.

Preto by možno bolo lepšie, ak sa chce už zaviesť bezplatné cestovanie, nastaviť ho presne na jednu trasu. Aby ho využívali skutočne študenti na dochádzanie do školy. 

  • nič nie je zadarmo!

Prečo?
Kto má rozum, nech premýšľa. Tam kde je strata, musí prísť kompenzácia a vyrovnanie. Tam, kde sú straty enormné, je potreba enormnejšieho toku zdrojov. Nezamýšľam sa moc nad týmito vecami, pretože by som zbláznil, všetko platíme my. Možno si len treba trošku lepšie uvedomiť, ako kedysi fungovali ten najlepší z najlepších systémov (mnohí tak spomínajú) - ten náš nešťastný socializmus. 
A v tejto súvislosti je dosť kruté a drzé, že na miestach, kde sa na jednom mieste sa rušia vlaky kvôli neefektivite, na strane druhej sa dáva niekomu možnosť cestovať zadarmo. Pritom to cestovné ani nie je drahé! A to ešte nepočítam zľavy. 

  • odstrašenie konkurencie?

Prečo?
Minule som niekde zachytil, že na naše železnice sa chystá konkurenčná spoločnosť. Konkurencia chcela priniesť aj cenovú súťaž, čo by pre platiteľov plného cestovného mohlo byť zaujímavé. Ruka v ruke by konkurencia mohla priniesť aj súboj v ponúkaných službách. Komu by sa však oplatilo súťažiť pri takto nastavených podmienkach (študenti, dôchodcovia cestovanie zadarmo)? 
S trochou konšpirácie, aj keď nerád, je tento krok cielený aj proti podobnému "nepriateľovi". 
 

A tak sa človek zastavuje nad tým a veľmi dobre vie, že sa chystá jeden veľký útok sociálneho populizmu. A to vravím bez štipky závisti. Moji rodičia sú totiž dôchodcovia a rovnako mám v rodine množstvo študentov.  Nezávidím im však. Cestovné drahé nie je, no aj tak nebudú musieť platiť, veď to všetko zaplatia ich otcovia a mamy a ich deti a vnúčatá. Samozrejme, trošku takou obkľukou. 

Fico opäť rozohral svoju hru. Neprináša riešenie, prináša blaf. Nechce skvalitňovať, nechce napredovanie. Chce len hlasy a moc. 

Rozbieha tieto falošné vlaky, ktorým jednoznačne dochádza životaschopnosť. Tieto vlaky nemajú rušňovodiča a zakrátko niekde vybehnú z trate.

Sú paralelolou toho, čo prežíva populista, ktorý začína strácať dych.

Fico a jeho banda ho raz stratí, lenže dovtedy  možno príde ešte niekoľko podobných systémových opatrení - takých na skvalitnenie života nás - Slovákov. 


 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?