Až do smrti bol oddaným manželom

Autor: Marek Strapko | 16.7.2014 o 8:29 | Karma článku: 8,47 | Prečítané:  799x

Jeho vek bol už veľmi pokročilý. Takmer nevidel a zdravotný stav už kolísal. Aj napriek tomu sa až do konca staral o svoju mentálne postihnutú ženu. Rozlúčka  s ním bola veľmi dojímavá.  

Pohreb býva smutná záležitosť. Odchod blízkeho bolí. Dokonca, aj keď to jeho vek už akosi prezrádza a naznačuje, nikdy to nebýva pre rodinu a blízkych ľahké. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. 

Dotyčného som osobne veľmi nepoznal. Poznal som ho vlastne iba z rozprávania dobrého kamaráta, ktorý je jeho vnukom. Človek pracovitý, človek čestný, človek veriaci. Na druhej strane aj samozrejme človek plný ľudských slabostí a chýb. Kto ich predsa nemá?

Pohreb je však miesto, kde sa na prehrešky a hriechy zabúda. Teda malo by. Malo by sa odpúšťať a to hneď sedemdesiatsedemkrát. Preto je aj stretnutie príbuzných a priateľov miestom, kde sa vyzdvihuje dobro, ktoré dotyčný v živote vykonal. Môže nám byť totiž jasným a žiarivým príkladom.

Láska, ktoré sa dnes už často nenosí

To je láska obetavá. Láska, ktorá nehľadí na svoj vlastný blahobyt, na svoj prospech a uspokojenie. Je to láska, ktorá je absolútnym sebadarovaním.
Asi tak nejak pochopil svoj manželský záväzok, a pochopil ho absolútne správne, aj tento nebohý starček.
Poviem vám, starať sa o chorú ženu, ktorá vás niekedy ani nespozná, prípadne sa za desať minút spýta rovnakú vec hneď niekoľkokrát nie je žiadna sranda.

Pri návštevách domovov dôchodcov sme často svedkami "odložených bytostí", na ktoré nikto nemá čas, na ktoré nikto nemá trpezlivosť. 
Tento starček však odmietol to, aby jeho žena nebola s ním. Ešte stále vládal, aj keď už takmer nevidel. Ešte stále bojoval boj za seba aj za ženu, aj keď síl ubúdalo.

Jeho sen bol jediný - až po moju smrť verne slúžiť svojej manželke. Starať sa o ňu. A to aj v chorobe. Veď tak to kedysi sľúbil pred oltárom jej a hlavne Bohu. Čo by Mu povedal, keď raz príde pred Jeho tvár? 

Starček vedel, že jeho čas sa blíži ku koncu. Sám to všetkým hovoril. A tak sa aj stalo.

Bude všetkým určite chýbať. Už odpočíva na druhom svete.

Jeho príklad oddanej lásky je však večne živý a je nádherným príkladom lásky, ktorá sa neprišla nechať obsluhovať, ale prišla na svet slúžiť. 

Odpočívaj v pokoji!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?