Tých moslimov by som všetkých vystrieľal

Autor: Marek Strapko | 17.1.2015 o 9:36 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1984x

...veľkodušne predniesol na vyučovacej hodine žiak-šiestačik. Odkiaľ sa to v ňom vzalo? Čo vpísalo do jeho mysle tieto nenávistné predstavy?

Učiteľ sa v škole dozvie všeličo, vyučovacia hodina sa niekedy dokáže riadne zvrtnúť. Možno aj preto mám rád túto prácu - žiadna hodina nie je rovnaká.
Ako sme sa vlastne na angličtine dostali k moslimským radikálom?
"We took the plane..." (Išli sme lietadlom). Doslovný preklad by však bol "Zobrali sme lietadlo".

A tak sa zrazu v hlavách chlapcov naštartovala predstava únoscov lietadla. Do toho jeden z nich spustil nahlas:"Ako tí teroristi v Paríži...ja by som všetkých tých moslimov postrieľal..."
Našťastie sa už blížilo zvonenie, takže som mohol rozvinúť debatu - kto je to ten moslim a je to vždy ten terorista? 

O iných svetových náboženstvách sa deti na základných školách dozvedajú na predmetoch ako sú náboženstvo, etika alebo občianska náuka. Pritom sú vedené, v duchu liberalizmu a ľudských práv, k rešpektovaniu iných vierovyznaní. To sa týka najmä úcty k jej vyznavačom. A tak by to aj malo byť.

Útoky radikálov zanechávajú stopy

Snahy o spolužitie kultúr alebo ľudí s inými tradíciami a vierovyznaním bol cieľom, ktorý kolísal. Odjakživa sme mali problémy žiť v harmónii. Všimnime si len konflikty medzi katolíkmi a protestantmi, ale aj súčasné, konflikty medzi veriacimi a neveriacimi. O čo ťažšie s náboženstvom, akým je Islam, ktorý je tak nechutne a často využívaný ako nástroj fanatikov. Stelesňovali ich už Tatári a Turci, v súčasnosti prisťahovalci z moslimských krajín.
 

Prečo tá nenávisť už u malých detí?

Protesty proti moslimom sa spustili najmä po spomínaných útokoch. Útoky vnímané ako útoky na slobodu slova (?!)... Každopádne slovo moslim nadobudlo v predstavách mnohých iný význam. Stalo sa neraz synonymom teroristu.

A tak rodičia pozerajú správy, zdvíha sa im tlak. Sú zgniavení svojimi starosťami a radi si trošku zašomrú. Utrúsia poznámku, ktorú možno ani tak ostro nemysleli, ale predsa ju tak ostro predniesli.

Deti sú vnímavé. Vnímajú viac, ako si často myslíme. Rodičom veria (a to je dobré). Zodpovednosť rodičov je preto ešte násobená...

 

Pred deťmi si treba niekedy dávať pozor na jazyk. Ten býva často ostrý. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že ostriť sa začne aj niečo iné...Bože chráň!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?