Slepý výstrel do zdravotníctva

Autor: Marek Strapko | 19.2.2015 o 13:14 | Karma článku: 9,03 | Prečítané:  1140x

Už sme sii akosi zvykli, že hoci sa predseda najsilnejšieho politického subjektu na Slovensku pýši, čo všetko vykonal pre dobro občanov Slovenskej republiky, jeho reči sú len prázdnym chvastaním. Schválenie nejakého z "pozitívnych" zákonov, len aby sa niečo schvaľovalo, je synonymom jeho politiky - populistickej politiky. Zrušenie poplatkov za prednostné ošetrenie je toho jasným dôkazom.

Zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie a tým prakticky aj zrušenie jediného "legálneho" spôsobu, ako sa predbehnúť v rade čakajúcich pacientov, prišlo v dobe, kedy sa Slovenskom prevalila úprimná spoveď istého doktora. Tá sa pre zmenu objavila po nepríjemnom odhalení brania úplatku známeho kardiochirurga. Ten by možno ani nebol bonznutý, nebyť nepríjemnej situácie - jeho pacient nás opustil. Príbeh tejto úplatkovej bubliny, respektíve spôsob, akým bublina vyšla na povrch, je absurdný. Je smutné sledovať a naživo a bez hanby počuť realitu zdravotníctva u nás. Osobne to poznám z rozprávania môjho dobrého známeho - trikrát operovaného na srdce...
O čo absurdnejšie vyznieva fakt, že zrušenie poplatkov za prednostné ošetrenie prišlo práve vo svetle spomínaných káuz. Nechcelo sa mi pátrať, kam až siahajú korene návrhu novely daného zákona, ale to, že k zrušeniu poplatkov prišlo práve teraz, určite nie je náhoda.

Predseda vlády sa chvastá sociálnymi krokmi svojej vlády. Naposledy sa tak stalo pri zrušení cestovného pre vlaky železničnej spoločnosti. Otázka znie: Prišlo by k podobnému kroku aj bez vstupu konkurenčnej spoločnosti na naše železnice? Odpovedzme si sami...

Netreba miešať jablká s hruškami, ale "sociálna politika" v podaní Smeru-SD je už dávno prekuknutá. Kauzy, ktoré len zvýraznili úbohosť zdravotníckeho systému ľudia vnímajú citlivo. Preto prišlo k tomuto kroku - aby sa niečo robilo. Je to komunistické riešenie, ktoré nechutne smrdí a ešte viac hnojí choré veci. 
- Ako vyrieši tento zákon problémy zdravotníctva?
- Ako skvalitní služby pacientov?
- Ako tento zákon bojuje proti korupcii pri závažných operáciách?
- Komu vôbec zrušenie možnosti prednostného ošetrenia prospeje?
... otázok je omnoho viac ako odpovedí.

Argumentom zástancov zrušenie je, že lekári to často zneužívali, nerešpektovali časové vymedzenia a podobne. Je snáď problémom pacientov, ktorí nemajú čas čakať na krátke vyšetrenie alebo kontrolu celý deň v rade chorých, že kontrolné mechanizmy nefungujú?

Niekto by povedal, že sme necitliví k chudobnejším. Že oni nemajú možnosť zaplatiť si prednostné a musia dlho čakať. Je to len povedanie B, samozrejme so zamlčaným A. Rád by som videl štatistiku, že či toto právo využívali iba nadpriemerne bohatí ľudia. Ja som to právo využil a nemyslím si, že patrím do skupiny arogantných pracháčov... Vďaka tomu som absolvoval potrebné vyšetrenie a vďaka tomu som nemusel vymeškať celý deň v práci. Viem, mám právo na návštevu lekára - aj na celý deň - ale verte mi, nie vždy sú okolnosti dané tak, že dokážete celý deň presedieť v čakárni. Najmä, ak ste zdravý a vo vzduchu v čakárni sa to hemží chrípkovou kalamitou alebo ak máte hnačkové ochorenie atď. Vtedy je prednostné vyšetrenie vykúpením.

Je smutné, že nie každý lekár má výborne organizované časovanie, je smutné, že niektorí z lekárov poplatky za prednostné vyšetrenie zneužívali, prípadne nerešpektovali časové vymedzenie. Je smutné, že špeciálni lekári berú úplatky bez hanby, rovnako, ako je smutné, že ľudia im ich aj často nosia - ako menší dar.
Je mi ľúto ľudí - najmä starších, ktorí v čakárni presedia celé dni. Rovnako je mi ľúto ľudí, ktorí majú toľké zdravotné problémy, že sú u lekára viacej ako doma.

Ich problémy sa ale zrušením poplatkov za prednostné vyšetrenie a tým vlastne aj zrušením jediného "seriózneho a legálneho" spôsobu, ako sa predbehnúť, nevyriešia,

Práve naopak - až teraz sa zvýši množstvo skutočne arogantných ľudí, ktorí na poradie nebudú hľadieť a štipľavým a nervóznym tónom vám do bolestí zdravotného problému prilejú aj za hrsť ostrých slov.

Ďakujeme súdruhovia za ďalší z geniálnych nápadov ala "komunistické riešenie". V niečom je vážny problém, tak čosi robme, aby nepovedali, že nič nerobíme...

To na voličov zaberie...máte to predsa odskúšané!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?