Čo sa zmení, keď si tridsiatnik?

Autor: Marek Strapko | 7.3.2015 o 9:26 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1929x

Páči sa mi myšlienka, že človek je len taký starý, na koľko sa cíti. Oslavovať však kamarátovu tridsiatku v kruhu ľudí, ktorí sa tiež zakrátko stanú členmi "klubu tridsiatnikov", je nová skúsenosť. Zároveň je dôkazom toho, že starneme...

Nie, túto skutočnosť nechcem pateticky vykreslovať. Roky plynú každému rovnako a keď je človek pracujúci, zrazu sa tento kolobeh neuveriteľne zrýchli. Príde mi to ako včera, keď som hľadel na svojich starších kamarátov a pýtal sa ich s otvorenými ústami: "Ty máš už tridsať?"  V tom čísle som videl niečo veľké, tajomné. Predstavoval som si pod ním človeka vyzretého, utriedeného, sústredného plne na svoj budúci život. A ten život by nemal viesť sám - možno najlepšie bok po boku s milovanou osobou, ktorej obetuje svoj život. Tým nechcem povedať, že tridsiatnici okolo mňa sú nevyzretí ľudia. Koniec-koncov, aj ja o pár rôčkov prekročím tento pomyselný prah.

Ako bola tridsiatka vnímaná kedysi a čo sa zmenilo?

Mám šťastie v tom, že moji súrodenci sú o dosť starší. Tak som bol, okrem skupinou mojich rovesníkov, formovaný aj rovesníkmi môjho brata a sestry. Tým sa mi už v mladosti odkryl pohľad do sveta dospelákov. Ten svet sa mi páčil. Najmä kamaráti brata boli super. Dali mi cigarety a sem-tam ma aj zavolali na pivko. Moje adolescentné túžby boli naplnené a ja som sa cítil ako dospelák. Bol som však len decko. Páčili sa mi aj športové akcie, na ktoré som volával aj mojich kamarátov. A tak aj oni mohli preniknúť do tohto sveta, kde bola len sranda, zábava a sem-tam aj neslušné vtipy.

Všetko sa však razom zmenilo - a práve približne v období tridsiatok. Niekedy krátko pred ňou, inokedy krátko po nej. Chalani si našli partnerky, mnohí sa poženili a mali deti. Už viac nebol priestor na akcie každý týždeň. Chvalabohu sa nejaká vyskytne aspoň raz za rok. A ukážem sa aj ja. Bratovi kamaráti už prekročili prah štyridsiatky a ja teraz žijem ich radosti a venujem sa mnohým z ich detí v škole. Aký to paradox.
Včera na oslave som si spomenul na bratových kamarátov a obzrel sa dokola. Jeden z nás slávil tridsať a ďalší traja ju majú na krku. Ostatní ešte pár rokov počkajú. Dozaista to však ubehne ako voda. Len jeden z nás je však a vlastne je len na ceste k plnohodnotnému zväzku so ženou. Majú však nádherné malé dieťa. 

A neboli sme jediní - tak veľmi rozdielni od kamarátov môjho brata. V bare sedelo viacero známych - starších od nás. Všetko slobodní ľudia - muži, ale aj ženy. Pomyslel som si: "Hranica sa posúva!!!"

Kedy to skončí a čo budúcnosť?

Tento trend však neplatí výlučne v kruhu mojich známych. Je to trend spoločnosti, ako takej. Kariéra, práca a k tomu často aj bezstarostný život. Mám na mysli užívanie si víkendov, svojich vlastných aktivít a hlavne, čo je najhoršie, neochota vstupovať do vzťahov a budovať si záväzky. A ak už len vzťah - tak potom niečo voľnejšie. Aby som sa náhodou nemusel vzdať počítačovej hry alebo nebodaj "piatkovej rozbíjačky". A navyše, ak mi vzťah stroskotá, ľahšie ho vymením. 

Desí ma pomyslenie na tridsiatnikov a je to zvláštne, že nie z ich veku.

Strašiakom vôbec nie je tridsiatka!

Uvedomujem si však, kam sa hranica posunula za 15 rokov. Úmyselne sa vyhýbam porovnávaniu z čias mojich rodičov, kedy sa v 25 platila staromládenecká daň. 

Čo ak to takto pôjde ďalej? Budeme si zakladať rodiny v štyridsiatich alebo päťdesiatich? Budeme si ich vôbec zakladať?

Čo chceme v živote dosiahnuť?

V niečom sme skutočne stratená generácia...

...verím však, že sa to všetko zmení! Verím totiž, že šťastie človek nájde iba vo vzájomnom sebadarovaní sa!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?