Nebezpečnejší ako všetci imigranti dokopy

Autor: Marek Strapko | 21.6.2015 o 13:55 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  1545x

Možní teroristi, násilníci, žobráci zneužívajúci náš sociálny systém. Ľudia s inou kultúrou. Aj Slovensko sa bojí imigrantov. Predstavujú potenciálnu hrozbu...(?). Tou skutočnou hrozbou je však možno úplne niečo iné...

Zvyčajne, keď sa vrátim z dobrej akcie (s dobrou náladou a elektrizujúcimi spomienkami), schladí ma spŕška správ o krutej realite života. Tentokrát sa o to opäť postarali radikáli, vyčíňajúci pre zmenu priamo v centre nášho hlavného mesta. Tento pochod proti islamizácii - inými slovami proti EÚ, NATO a samozrejme všetkým občanom inej rasy, mesto schválilo. Nedbali pri tom na fakt, že v rovnakom čase sa konajú skvelé medzinárodné cyklistické preteky, ktoré budú sledovať rodiny s deťmi. Minule som počul najvyšších búchať sa do pŕs a hlásať heslo: "Vyžeňme chuligánov zo štadiónov". Povolením tohto "mierumilovného protestu" sa prihlásili k heslu: "Vyžeňme chuligánov zo štadiónov a pozvime ich priamo do centra hlavného mesta", aby si na nevinných ľuďoch mohli vybúriť svoje úchylky, ktorých zdrojom je neschopnosť ucelene triediť informácie a vzápätí svoje myšlienky. Je mi mnohých z nich ľúto (stačilo mi vidieť "rozhovory" s nimi). Samozrejme, že nie všetci z početného davu boli chuligáni, bohužiaľ však väčšina zúčastnených patrila medzi sympatizantov ultrapravicových subjektov. 

Oklamaní "protestujúci"

A tu sa dostávame k merítku veci. Špičky a motory "protestu" (*nakoľko sa podľa môjho názoru nejednalo o protest, nemal jasne stanovené ciele, u nás žiadna islamizácia neprebieha atď.) sú hlavnými predstaviteľmi istých politických subjektov, ktoré balancujú na hrane zákona,. Sedliackym rozumom je smutné sledovať, že niektorí z týchto členov naďalej môžu verejne hlásať a dokonca viesť podobné protesty. Bohužiaľ sa, na rozdiel od stáda dole, nejedná o nevzdelaných a neinteligentných ľudí. Práve naopak. Vedia veľmi dobre, čo povedať a ako to povedať, aby nedošlo k trestnoprávnej podstate. Nakoľko sa blížia parlamentné voľb, zubami-nechtami sa snažia získať si sympatie širšieho spektra voličov. Šírenie strachu vždy bol, je a bude vynikajúcim zdrojom politických bodov. A keď to platí pre politické strany vo všeobecnosti, pre krajné strany to platí niekoľkonásobne viac. A tak sa pochodujúci - a teraz mám na mysli ľudí z radov obyčajných ľudí (nie chuligánov a sympatizantov) stávajú poskokmi po moci bažiacich. V Banskej Bystrici to už opäť nevyjde, preto je vízia parlamentných volieb čoraz aktuálnejšou prioritou.

Imigranti ako zdroj politických bodov

V Európe sa teraz, takmer ako huby po daždi, vyrojili politici a politické subjekty, ktoré otázku imigračnej tsunami posunuli nad všetko ostatné. Aj u nás, na našom malom Slovensku, by sme mohli nájsť tieto snahy. Samozrejme že hovoríme o závažnom probléme. Tento problém tu však bol dlhšiu dobu. Dozaista však hladinu rozvírila snaha o presadenie kvót na príjem imigrantov. Na Slovensku však, kedže sa "zvolebnieva", niektoré strany túto tému takmer sfetišizovali. Smutné je, že sa jedná aj o politické strany, ktoré vznikali s cieľom prinášať pestré riešenia, či už na ekonomickej alebo sociálnej báze. Európska únia a celkove Európa, ktorej súčasťou sme čoraz viac, je nepochybne zdrojom problémov. Tie jednoducho musia prísť. Niektoré strany však bohužiaľ klesajú na pohodlnú cestu lacných volebných bodov - menia sa len na strany kritizujúce. Kritizovať a pomenúvať problémy je ľahké, prinášať však !riešenia a reálne alternatívy! je už ťažším orieškom. Mnohí voliči naletia a slepo sa zvezú na vlne strachu, čo hrá týmto stranám do karát. V konečnom dôsledku to však neprináša žiadne riešenia a tým ani žiadne napredovanie (pokiaľ teda politický subjekt nevie priniesť reálne riešenia problému).
Ak teda štandardné a "šikovné" politické subjekty nedokážu odolať lacnej populistickej politike v podobe šírenia strachu (nepopierajúc, že problém imigrantov neexistuje), o čo viac sa k tejto lacnej politike uchýlia primitívne politické subjekty?!?

Čo je skutočná a hlavne aktuálna hrozba?

Sú ňou tí imigranti, či nie? Dozaista áno. A teraz nemyslím len na Slovensko a nemyslím len výlučne ľudí, ako jednotlivcov. A tu je pes zakopaný a tu je to nebezpečie, ktoré sa skrýva a na povrch možno čiastočne vyšlo pri včerajších nezmyselných atakoch na nevinnú rodinku s deťmi. 

Problém imigrácie je vždy problémom. Na jednej strane je problém v krajine, odkiaľ utekajú (nehľadiac na dôvody emigrácie). Problémom je takmer masa, o akú sa jedná a spôsob, akým sa sem dostávajú (obchod pre pašerákov). Ak sa na vec pozeráme takouto optikou, tak máme práve vyjadrovať obavy. 
Nemožno však hádzať všetkých imigrantov do jedného vreca, brať ich ako zdroj problému, ako nejakú pliagu. Nikto z nás ich osobne nepozná. Nikto z nás nevie, či sa dokáže prispôsobiť životu v Európe, či sa naučí reč, či bude chcieť pracovať, či bude dobrým človekom. To všetko sú len otázky, ktoré sú dôležité, ale nemali by byť zdrojom nenávistných kampaní.

Na druhej strane politické strany, ktoré na tomto vážnom probléme ryžujú body, primitívne politické subjekty, ktoré hlásajú nenávisť a koniec-koncov radikáli, ktorí si konečne našli cestu, ako sa legálne ísť pobiť do ulíc a vybúriť sa na nevinných. Tak toto sú hrozby, ktoré tu reálne medzi nami máme.

Včerajší exces je toho jasným dôkazom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?