Z cyklistov na cestách sa stáva strašiak!

Autor: Marek Strapko | 8.7.2015 o 10:10 | Karma článku: 9,11 | Prečítané:  2443x

Fľaša v ústach a jazda stredom cesty, obiehanie pomalšieho cyklistu bez obzretia sa dozadu, dvaja cyklisti idúci vedľa seba alebo meter od krajnice, skupinka mladých cyklistov hrajúcich sa na peloton...pre šoférov postrach...

Dozaista si viacerí všimli, že spolu úspechmi nášho krajana Petra Sagana sa cyklistický šport stal populárnejším. Vidím to aj u nás v paneláku, kde čoraz viac ľudí zakúpilo cesťák (poprípade horský bicykel) a začalo sa venovať tomuto krásnemu športu. Cyklistika je čarovná. Človek môže jazdiť s partou kamarátov alebo len-tak sám. Môže jazdiť po horách alebo sa jednoducho previesť so svojou polovičkou. Tento šport je pre mladých aj starých, zdatnejších aj tých menej zdatných. Trasu si totiž určuje každý sám. A práve spomínané úspechy nášho cyklistu a showmana v jednej osobe spôsobili, že veľa ľudí dáva prednosť práce cyklistike na cestách.

To zo sebou prináša mnohé riziká a zbytočné konflikty. Aj cyklistom to akosi začína prepínať. Príkladom mi bola moja včerajšia jazda na aute lokalitou krásnych dediniek:

  • Kde je kraj cesty?

Problém v prípade cestných bicyklov tkvie v tom, že jazda je v istom ohľade náročnejšia. Stačí predsa jednoduchá prekážka na ceste a cyklista môže zletieť k zemi. A preto jazda za krajnicou je nebezpečná, ak teda prihliadneme na kvalitu našich ciest. Preto mnohí cyklisti jazdia viac-menej v pravom jazdnom pruhu - rovnako ako keby boli na skútri alebo na motorke. Problémom je však, že ich rýchlosť dozaista nie je dostatočne vysoká na to, aby za nimi mohlo ísť auto (za skútrom sa to niekedy dá nejakú dobu). A tu sa dostávame k problému KTO Z KOHO. Cyklista v snahe udržať si tempo a neriskovať pád na nerovnej krajnici blokuje auto, a to aj na úseku, kde je povolená 90-tka. Osobne nepatrím medzi netrpezlivých šoférov, ale spomalovať na každom úseku z 90 alebo 80 na 40 alebo 30 a ísť v takej rýchlosti aj 300 metrov niekedy poriadne lezie na nervy. Rozhodujúcim faktorom je inteligencia cyklistu a trpezlivosť šoféra...

  • Dve holubičky vedľa seba

Jazda takýmto spôsobom je  porušenie cestných pravidiel. Zatrúbil som ešte z dostatočnej vzdialenosti a aj napriek tomu sa nezaradili za seba. Nerozumel som ich konaniu, nakoľko jazda za sebou je pre dvoch cyklistov vždy prospešná (môžu sa ťahať). Pamätám si, ako sme ako chalani jazdili aj šiesti. Šli sme (až na výnimky) za sebou a striedali sa. Dokázali sme tak jazdiť plynulo a bez vyčerpania. Čo ma šokovalo viac, keď ma následne cyklista (možno 50-tnik) očastoval vulgárnym gestom... Ak chcem jazdiť ako párik zaľúbencov, treba zájsť na cestičku pre cyklistov.

  • Skupina mladých "Saganov"

Dokážem pochopiť, že pre niektorých je cyklistika vášňou. Mnohí sledujú Tour de France a potom sadajú na bike. Včera večer šľapalo asi 8 cyklistov na Vršatec. Keď je porušením cestných pravidiel jazda dvoch cyklistov vedľa seba, ako sa dá nazvať jazdia štyroch alebo šiestich v nepravidelnom útvare? Často takto stretávam hlavne skupinky mladých trénujúcich cyklistov. Nezriedka idú aj v sprievode trénera, ktorý...ja neviem, asi ich tomu učí? Minule mi známy hovoril, že v jednej obci, v ktorej je všeobecne ťažké prechádzať autom (bez chodníkov, úzka, krčmy pri ceste) ho takáto skupinka mladých cyklistov blokovala a nereagovali ani na početné trúbenia. Žeby sa žiaci a dorastenci hrali na majstrov sveta? Bezdôvodne blokovať plynulosť cestnej premávky je rovnakým porušením pravidiel ako prekročenie rýchlosti.

  • Suverénne obiehanie

Je špecifickým zlozvykom, ktorý zdieľa mnoho cyklistov. Keď predchádzam iné auto ako šofér auta, tiež sa musím pohľadom uistiť, že spoza mňa nevyfrčí rýchlejší pirát. Rovnako aj cyklista, ak obieha prekážku alebo pomalšieho cyklistu, mal by sa pohľadom presvedčiť, či zrovna za ním nesliedi netrpezlivý šofér auta. Prinajmenšom mu môže trafiť riadidlá... Potom už bude neskoro zisťovať vinníka nehody.

Nemôžem sa ubrániť pocitu, nakoľko som aj šofér aj cyklista (aj keď už nie vášnivý ako kedysi), že spolu s počtom cyklistov (čo je dozaista pozitívny trend) sa na cesty na bicykli dostáva aj čoraz viac hlúpych, nezodpovedných a ľahostajných ľudí. Do istej miery dokážem pochopiť mladých trénujúcich chlapcov, ale nikdy nepochopím zrelých dospelákov, ktorí z trucu robia šoférom naprieky. Alebo si myslia, že im sa nič nemôže stať?

Cyklistov si vážim a snažím sa ich neohroziť, ale aj od nich sa očakáva ústretovosť voči rýchlejším účastníkom cestnej premávky.

 

PS: Schválne som vynechal extrém, akými sú opilci, babky naskakujúce za jazdy, alebo dedinčania s taškami a motykami, ktoré im zasahujú do polky cestného pruhu...to je kapitola sama o sebe. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?