Nemá štát právo chrániť sa?

Autor: Marek Strapko | 12.9.2015 o 9:49 | (upravené 12.9.2015 o 10:00) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  1229x

Nikdy by som nenapísal, že raz budem, aspoň v malej miere, súhlasiť s politikou premiéra našich južných susedov. Pojmy "pomoc" a "anarchia" však akosi nejdú dokopy.

Tak sa zdá, že práve maďarská vláda je jedinou z celej Euróspkej únie, ktorá sa snaží, a to skutočne promptne, riešiť nevídanú imigračnú krízu. Zdá sa, že je jednou z mála krajín, ktorá si uvedomuje, že okrem prirodzenej utečeneckej vlne čelíme aj vysoko organizovanému obchodu s ľuďmi, pred ktorým lídri mocností nepochopiteľne (!) zatvárajú oči. 
Netreba však "hlavu Einsteina" na to,  aby sme pochopili, že Orbán v samotnom jadre nebojuje za identitu Európy alebo samotnej Európskej únie. Priamo by sa to bilo s jeho predchádzajúcimi výrokmi a rovnako aj činmi, v ktorých tak často Európsku úniu hanil a priamo prezentoval negatívne stanoviská na jej adresu. 

Čo je teda skutočnou Orbánovou pohnútkou konať?

Odpoveď je zrejmá - je ňou nacionalizmus a jemu podobná politika, ktorú maďarský premiér bez hanby prezentuje. Nacionalizmus, ako druh politického myslenia, je sám o sebe negatívny. Dôkazom je množstvo vojen, ktoré roky zmietali Európu; naposledy Balkán a teraz vďaka Rusku aj Ukrajinu. Nacionalizmus má však v sebe jednu dôležitú zložku, ktorá je v ňom síce zdegenerovaná a nesprávne chápaná. Tá zložka sa nazýva identita
Bolo by náročné písať článok na tému straty európskej identity, za ktorú si Európa môže sama. Ak ale niekto v podobnom duchu písal ( napríklad Jospeh Ratzinger v knihe "Európa v kríze kultúr"), úsmev by bol často na mieste. Dnes však môžeme vidieť, že európska identita je skutočne v kríze. Netreba strašiť rozpadom EÚ alebo burcovať do odchodu z nej, ako robia mnohí chorí pravičiari, ale neschopnosť konať je príznačnou charakteritikou dnešnej európskej elity. 

Ale späť k Orbánovi, ktorý svojím nacionalistickým myslením vidí, priamo na svojom území, že stráca. Maďarsko je krajinou, ktorá momentálne trpí. Nejedná sa o čistý strach z imigrantov, ale o chaos, ktorý na mnohých miestach vládne. Nie je to vlastne anarchia? Ak sa anarchia prieči demokracii, o čo viac sa nestotožňuje s Orbánovými predstavami o silnom štáte.
Turistický ruch je ohrozený. Na budúci rok som plánoval výlet s mojimi írskimi kamrátmi do Budapešti. Neviem si predstaviť, že by sme tam cestovali vlakom v dnešnej dobe. Možno to nie je až také zlé a rád som, ak sa mýlim. Turisti však nechcú ísť do krajiny, kde vládne neporiadok. Nepresvedčia ich žiadne argumenty, že situácia je pokojná.
Aj samotní občania Maďarska dozaista neprekypujú nradosťou z toho, že ulicima, centrom Budapešti, na stanici alebo na diaľnici stretáte húfy dezorientiovaných, vyčerpaných a preto aj často zúfalých ľudí. Ak sa k ním príá hŕstka nevďačných imigrantov, konflikty sú na svete. 
Druhým faktorom je nemalé množstvo migrantov z balkánskych krajín, ktorí vycítili šancu, pochopili, že Schengenská hranica je len niečím fiktívnym a že je to teda priechodné. Prečo to teda neskúsiť, však?

Orbán koná na vlastnú pesť a nerobí tak poprvýkrát. Vždy boli jeho kroky považované za zlé aj boli. Dnes však stojí  otázka inak a tých otázok je podstatne viac.

  • Prečo nekoná Európska únia v súčinnosti s ním - s členom svojho spoločenstva?
  • Prečo nekoná v súčinnosti už s prvou krajinou Schengenského priestoru, ktorou je Grécko?
  • Bude Orbánova armáda efektívna v cieľoch, ktoré si pri ochrane hraníc stanovila?
  • A má dnes vôbec v Európe štát právo na ochranu svojho územia pred anarchiou a nedodržiavaním zákonov?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?