Aj pri kritike zostal verným až do smrti

Autor: Marek Strapko | 7.1.2016 o 15:54 | (upravené 7.1.2016 o 22:46) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  1908x

Opustil nás človek s veľkým "Č"; kňaz - syn dona Bosca, bývalý väzeň a zajatec, otec chudákov a alkoholikov; kritik morálnych pomerov v spoločnosti, ale aj v cirkvi. Napriek tomu, do posledného dychu, ostal jej verným synom. 

Je tomu asi päť rokov, keď som sa prvýkrát dozvedel o nejakom Antonovi Srholcovi. Už ani neviem ako, ale zrazu som čítal jeho životopis. Zaujal ma jeho príbeh. Udalosti komunistickej tvrdosti a siahania na ľudské práva a slobody mi neboli cudzie. Už predtým som poznal kňaza z našej farnosti, ktorý bol obeťou akcie K, nútený odísť pracovať na budovaní "socialistickej spoločnosti".
"Ora et labora" už neplatila. Zostala len samotná práca a to práca ťažká a nútená. Príbehov podobného druhu je nespočet, tichých obetí ešte viac. Veľa je ale aj tých, ktorých zločinecký režim nezlomil, neumlčali a nezabili ich ani bitky a neľudské životné podmienky. Zostali medzi nami, aby vydali svedectvo. Anton Srholec bol jedným z nich. Pán mu doprial sily, pretože jeho misia sa ešte len mala naplno rozvinúť.

Nesmierne ma zaujali jeho vyjadrenia, hlboké myšlienky a pravdy. A prečo boli pravdami? Lebo vychádzali z jeho srdca, v ktorom dozaista don Antonio prenechával miesto Kristovi. A Kristus je Pravda sám. Život v Pravde a čistote srdca je stavebným kameňom skutočnej lásky, ktorá sa otvára pre druhých a nehľadá len výhody pre seba samú.
Ako som tak spoznával jeho názory, myšlienky, čítal rozhovory s ním, ešte som nechápal do hĺbky, čo chce nimi skutočne povedať. Bol snáď bojovníkom proti cirkevnému establišmentu? Bol rebelom alebo reformátorom? Vytrhnúť z kontextu a vykreslovať iné uhly pohľadov; aj média prispeli k tomuto obrazu nemalou mierou...
Neskôr som však, aj vďaka rozhovorom s tými, ktorí ho poznali a pomáhali mu, pochopil, že don Antonio je mužom kontrastov. A to bolo na ňom veľmi vzácne.

Na jednej strane nedokázal mlčať a veci pomenúval pravými slovami, ale na druhej strane mlčal, keď ho vypočúvali. 
Rád hovoril aj o sebe, ale pritom ešte radšej pracoval pre iných; často pre ľudí, o ktorých by sme neopreli ani hrdzavý bicykel. 
Bol kritikom pomerov v cirkvi, ale do smrti jej zostal verný, ako sám povedal: "lebo je jedným z jej údov". Dôkladne rozumel tomuto tajomnému "telu Krista". A aby tieto tajomstvá sprístupnil aj neveriacim alebo tým, ktorí do kostola chodia, ale svoju vieru nežijú, vlastným príkladom sa snažil priniesť evanjelium medzi všetkých,; veriacim aj neveriacim, bohatým aj tým najchudobnejším, vzdelaným aj prostým.

A že bol často nepochopený?

Ateisti a neprajníci cirkvi ho považovali za rebela, rovnako ho vnímali aj prízemní veriaci. Mal problémy, aj s ľuďmi od ktorých to nečakal. Ako však sám povedal, aj on niesol na nedorozumeniach vinu. V jednom krásnom rozhovore prosil Boha o pokoru. 
Bol si vedomý svojej nedokonalosti, veď kto z nás je dokonalým? Jeho posledné slová a listy boli plné pokory. Boh ho vyslyšal a potom si ho povolal k sebe. 

Odpočívaj v pokoji don Antonio. Veríme, že hľadíš z tváre do tváre tomu, komu si obetoval celý svoj život - svojím povolaním slúžiť Mu, prítomnému v biednych a slabých. 

Nikdy nezabudneme!
 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?